Hobbit'e Az Kaldı: Vizyon Tarihi 14 Aralık 2012 1 – Hobbit 1

Hobbit’e Az Kaldı: Vizyon Tarihi 14 Aralık 2012

17 Kasım 2012

Hobbit'e Az Kaldı: Vizyon Tarihi 14 Aralık 2012 2 – Hobbit posterHobbit’e az kaldı! Akademi ödüllü film yapımcısı Peter Jackson, J.R.R. Tolkien’in The Hobbit adlı başyapıtından uyarlanan ve bir üçlemenin ilk filmi olan “Hobbit: Beklenmedik Yolculuk” ile karşımızda.

Üç film de Jackson ve ekibinin “Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü” filmi ile Oscar kazanan,  “Yüzüklerin Efendisi” üçlemesinden 60 yıl önce, Orta Dünya’da geçiyor.

Hikaye, ana karakter Bilbo Baggins’in Erebor’un kayıp Cüce Krallığını korkunç dragon Smaug’dan geri almaya çalışmasını anlatıyor. Gandalf’ın aniden ortaya çıkmasıyla Bilbo kendini efsanevi savaşçı Thorin Oakenshield tarafından yönetilen on üç cüceden oluşan bir grubun içinde bulur. Yolculuklarında Goblinler, Orklar, öldürücü Warglar, Dev Örümcekler, Şekil Değiştirenler ve Büyücülerle dolup taşan tehlikeli topraklar onları beklemektedir.

Amaçları Doğu’ya, Yalnız Dağın çorak topraklarına gitmek olsa da önce Goblin tünelinden kaçmak zorundadırlar. Bu sırada Bilbo hayatını tamamen değiştirecek olan Gollum’la tanışır.

Yeraltındaki gölün kıyısında Gollum ile tek başına kalan Bilbo kendisini bile şaşırtacak yetenek, zeka ve cesaretle birlikte Gollum’un “kıymetli” yüzüğüne de sahip olur. Bu basit altın yüzük Bilbo’nun bilmesine imkan olmayan bir şekilde Orta Dünya’nın kaderini belirleyecektir.

Hobbit'e Az Kaldı: Vizyon Tarihi 14 Aralık 2012 3 – Hobbit 1

Ian McKellen, ‘Yüzüklerin Efendisi’ üçlemesindeki Gandalf rolüyle tekrar karşımızda. Martin Freeman Bilbo Baggins ve Richard Armitage ise Thorin Oakenshield karakterlerini canlandırıyorlar. ‘Yüzüklerin Efendisi’ üçlemesindeki rolüne devam edenlerin arasında Galadriel rolünde Cate Blanchett, yaşlı Bilbo rolünde Ian Holm, Saruman rolünde Christopher Lee, Elrond rolünde Hugo Weaving, Frodo rolünde Elijah Wood ve Gollum rolünde Andy Serkis yer alıyorlar. Uluslararası oyuncu kadrosunda ayrıca Manu Bennett, Jed Brophy, Adam Brown, John Callen, Mark Hadlow, Peter Hambleton, Barry Humphries, Stephen Hunter, William Kircher, Sylvester McCoy, Bret McKenzie, Graham McTavish, James Nesbitt, Dean O’Gorman, Conan Stevens, Ken Stott ve Aidan Turner yer alıyorlar.

Senaryosunu Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson ve Guillermo del Toro’nun yazdığı ‘Hobbit: Beklenmedik Yolculuk’ filminin yapımcılığını Jackson’la beraber Carolynne Cunningham, Zane Weiner ve Fran Walsh üstleniyorlar. Filmin baş yapımcıları Alan Horn, Toby Emmerich, Ken Kamins ve Carolyn Blackwood, ortak yapımcıları ise Boyens ve Eileen Moran.

Jackson’ın yönetmenliğindeki ‘Hobbit’ üçlemesi en son teknoloji ile  3D formatında saniyede 48 kare olacak şekilde çekidi. Film High Frame Rate (HFR) 3D, diğer  3D formatları, IMAX ve 2D olarak gösterime girecek. Filmin yapımı Jackson’ın kendi yeri olan Miramar tesislerinde, Wellington ve Yeni Zelanda’da gerçekleşti.

Hobbit'e Az Kaldı: Vizyon Tarihi 14 Aralık 2012 4 – Hobbit 2

Yaratıcı sahne arkası ekibinde Jackson’a görüntü yönetmeni Andrew Lesnie, yapım tasarımcısı Dan Hennah, konsept tasarımcısı Alan Lee ve John Howe, besteci Howard Shore ve makyaj ve saç tasarımcısı Peter King eşlik ediyorlar. Film Jabez Olssen tarafından düzenlendi. Filmin kostümleri Ann Maskrey, Richard Taylor ve Bob Buck tarafından tasarlandı.

Taylor aynı zamanda ödüllü Weta Workshop tarafından yapılan silahlar, zırh ve benzeri aletlerin tasarımından da sorumluydu. Görsel efekt yönetmeni Joe Letteri önderliğinde Weta Digital, filmin görsel efektlerini yaptı. Post prodüksiyon Wellington’daki Park Road Post Production’da gerçekleşecek.

‘Hobbit: Beklenmedik Yolculuk’ ve üçlemenin diğer iki filmi New Line Cinema, Metro-Goldwyn-Mayer Pictures (MGM) ve New Line Managing Production’ın ortak  yapımı. Filmlerin sinema gösterimleri için dünya çapındaki dağıtımı Warner Bros Pictures tarafından yapılmakta. Filmin uluslararası televizyon dağıtımını  ise  MGM üstlenmekte.

‘Hobbit: Beklenmedik Yolculuk’ 14 Aralık 2012 tarihinden itibaren tüm dünyada vizyona girecek. İkinci film ‘’The Hobbit: The Desolation of Smaug’’ 13 Aralık 2013’te ve üçüncü film ‘The Hobbit: There and Back Again’’ ise 18 Temmuz 2014’te vizyona girecekmiş.

Hobbit'e Az Kaldı: Vizyon Tarihi 14 Aralık 2012 5 – Hobbit 3

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Star Wars Cantina Adidas 6 – star wars cantina adidas 2

Star Wars Cantina Adidas

Adidas Originals’ın MOS EISLEY CANTINA (tam ismi Star Wars Cantina
Yaz Tatilinde Okumalık Yeni Çizgi Romanlar! 7 – HB YOE Kapak1

Yaz Tatilinde Okumalık Yeni Çizgi Romanlar!

JBC Yayıncılık 3 yeni çizgi roman cildini meraklılara sundu. Yaz