Hobbit’ten Al Haberi!

Malumunuz olduğu üzere Peter Jackson’un lobi faaliyetleri başarılı olmuş, (tüm itirazlarıma rağmen) The Hobbit’in üçlemeye dönüşmesine karar verilmişti.

Hobbit'ten Al Haberi! 1 – MV5BMTU2OTE4NjcyNF5BMl5BanBnXkFtZTcwNjI2MTIxOA@@. V1. SY317 CR002143173 kitaplık serilerin son kitabının ikiye bölünerek dörtlemeye dönüşmesi moda oldu (Harry Potter, The Hunger Games / Açlık Oyunları serisi) ama Peter Jackson sağ olsun, ilk kez bir kitaptan 3 film çıkacak. İşin kötüsü, Yüzüklerin Efendisi’nin Hobbit’ten daha uzun olan her bir cildinin tek filmde anlatılabilmiş olması. Telif hakları nedeniyle Silmarillion kitabındaki hiçbir şeyi filmlere ekleyemeyecek olan Jackson’un 3 filmlik içeriği nereden bulacağı hâlâ merak konusuyken, son yapılan açıklamalar üçüncü filmin seriyi nasıl değiştireceğine odaklanıyor.

Smaug, büyük ejderlerin sonuncusu ve Yalnız Dağ’ın altında (büyük bir hazinenin de üstünde) yaşıyor. İkinci film Smaug’un düşüşünü konu alırken üçüncü film büyük ihtimalle hazinenin yarattığı belaları anlatacak.

İlk değişim isimlerde meydana geliyor. Üçlemeye dönüştürülmeden önce Hobbit filmlerinin adı An Unexpected Journey (Beklenmedik bir Yolculuk) ve There and Back Again (Oradaydık, Şimdi Buradayız)’dı. İkinci filmin adı değişti ve The Desolation of Smaug (Smaug’un Düşüşü) oldu. There and Back Again ismi, üçüncü filme kaydırıldı.Hobbit'ten Al Haberi! 2 – lk Bunların hepsi kitaptaki bölümlerin isimleri ve bu isimlerden çıkardığım (kitabı da hatırladığım) kadarıyla ilk film Bilbo’nun güç yüzüğünü buluşunu (ve Gollum’dan çalışını), ikinci film Yalnız Dağ’ın Smaug hâkimi Smaug’la karşı karşıya gelişlerini (kitabın en sevdiğim yeridir) anlatacak. Üçüncü filminse Smaug olayının sonrasını anlatan Beş Ordu Savaşı hikâyesini anlatacağını düşünüyorum.

Peter Jackson’un “Tolkien’ın Notları” adını verdiği esrarengiz kaynaktan gelen bilgiler büyük ihtimalle aralara yedirilerek filmlerin uzaması sağlanacak. Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde olup The Hobbit’te olmaması gereken (ve Jackson’un “filmi seyrettiğinizde her şey yerine oturacak” dediği) karakterlerin filmde ne şekilde görüneceğiyse hâlâ belli değil. Bu arada üçüncü filmin gösterim tarihi de belirlendi ve tıpkı önceden söylendiği gibi 2. filmle 3. film arasında 6 ay civarında bir süre olacağı kesinleşti. Son duruma göre An Unexpected Journey (Beklenmedik Bir Yolculuk) 14 Aralık 2012, Desolation of Smaug (Smaug’un Düşüşü) 13 Aralık 2013, There and Back Again (Oradaydık, Şimdi Buradayız) ise 18 Temmuz 2014 tarihlerinde gösterime girecek.

Kaynak: http://www.hayaliicraat.com/

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir