!f İlham Serisi II: Human Gösterimine Davetlisiniz! 1 – Human 01

!f İlham Serisi II: Human Gösterimine Davetlisiniz!

20 Ekim 2015

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin 15. yıla özel hazırladığı “!f İlham Serisi”, 27 Ekim 2015 Salı günü, saat 20:00’de Yann Arthus-Bertrand’ın son başyapıtı “İnsan/Human”ın ücretsiz gösterimi ile devam ediyor. Filmin gösterimi Türkiye’de ilk kez ve aynı anda Ankara, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Trabzon‘da gerçekleşecek. Katılım için bu formu doldurmanız yeterli.*

“Üvey babam beni kablo, askı ve odunla döverdi. Her dayaktan sonra “Benim canım seninkinden daha fazla acıdı. Sana olan sevgimden seni dövdüm.” derdi. Bu sözler sevginin ne olduğunu yanlış anlamama neden oldu. Yıllarca sevginin can yakması gerektiğini sandım. Sevdiğim herkesin canını acıttım. Ve insanların bana olan sevgisini benim onların canını yakmama ne kadar izin verdikleriyle ölçtüm.”

İNSAN, bu cümlelerle başlıyor. Bunu anlatan insan, daha sonra bir kadın ve çocuğunu öldürdükten sonra müebbet hapis yattığı hapishanede öldürdüğü kadının annesi ve çocuğun anneannesiyle yüzleştiğini ve sevginin ne demek olduğunu ondan öğrendiğini söylüyor. “Beni affetti, bana sevginin can yakmakla alakası olmadığını gösterdi.”

Biz insanız. Duygularımızı eyleme, eylemlerimizi tekrar duygulara ve sonunda tüm olanları hikayelere dönüştürürüz. Birbirimizi etkiler, birbirimizden etkileniriz. Hareketlerimiz denizdeki dalgalar gibi yayılır, birbirlerine çarpar ve yeni yönlerde yeni dalgalar oluştururlar. Saçtığımız nefret, öte yandan gelen nefretle birleşip boğucu nefret dalgaları; yaydığımız aşk, beri yandan gelen aşkla birleşip kocaman aşk dalgaları yaratır. Nefret dalgaları boğar, aşk dalgaları bizi birbirimizi anladığımız yeni adalara taşır.

Yeni adalara gitmek istiyoruz.

Birbirimizi anladığımız yeni adalara gitmek istiyoruz.

Hepimizin hikâyeleri var, hepsi özünde aynı. Hepimizin hayatında sevgiyi yanlış anlatan,- kendisi de yanlış anladığından,- birisi var. Can yakmak, can almak hepimizin içinde bir yerde, çift sarmalın bir köşesinde duruyor. Ama biliyoruz ki çift sarmalın özü aşk. Öze ulaşmanın yolu da hikâyelerimizi dinlemekten, birbirimize gerçekten ilgi duymak, zaman ayırmak ve farklılıklarımızla barışarak aynılıklarımızı görmekten geçiyor.

Biliyoruz ki bugünler barış için, acılarımızı ve ayrılıklarımızı güçlü bir sevgiye dönüştürebilmek için her şeye yeniden bakmamız, hayatımızı inatla barış içinde sürdürebileceğimizi hatırlamamız gereken günler.

Gelin, 27 Ekim 2015 Salı günü buluşalım ve Bertrand’ın ‘#BiziİnsanYapan Nedir?‘ sorusuna yanıt bulmak için 3 yıl boyunca, 60 ülkede 2.000 insanın hikâyesini dinleyerek akıl almaz görüntülerle hazırladığı son başyapıtı İNSAN/HUMAN’ı hep birlikte izleyelim.

İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır ve Trabzon‘da yapılacak gösterimler, önümüzdeki Şubat ayında gerçekleşecek 15. Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali öncesi !f İlham Serisi kapsamında !f’çilere hediye…

*Salonlardaki koltuklar sınırlı olduğundan davetiyeler gönderilirken formun doldurulma sırası esas alınacaktır.

Human 02

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Azra Deniz Okyay’ın Hayaletler Filmi Venedik'te Yarışacak 2 – Azra Deniz Okyay Hayaletler

Azra Deniz Okyay’ın Hayaletler Filmi Venedik’te Yarışacak

Ödüllü kısalarıyla tanıdığımız Azra Deniz Okyay’ın ilk uzun metraj filmi
Disney'den Mulan Filmine Ait Yeni Poster Yayınlandı 3 – mulan 14

Disney’den Mulan Filmine Ait Yeni Poster Yayınlandı

Disney'den Mulan filmine ait yeni poster yayınlandı. Mulan, korkusuz bir