İstanbul Film Festivali’nde Ödüllü Belgeseller Kuşağı

İstanbul Film Festivali’nde ödüllü belgeseller kuşağı! İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği festivalde artık gelenekselleşen NTV Belgesel Kuşağı, Fitaş 1 Sineması’nda sinemaseverlerle buluşacak.

İstanbul Film Festivali'nde Ödüllü Belgeseller Kuşağı 1 – cats2

2-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 30. İstanbul Film Festivali’nin NTV’nin sponsorluğunu üstlendiği NTV Belgesel Kuşağı’nda bu yıl gösterilecek bol ödüllü belgesel filmler; mimari, resim, ekonomi, siyaset, insan hakları, arkeoloji, futbol, müzik ve toplumsal cinsiyet gibi farklı konuları işliyor, toplumsal değişimleri ele alıp gerçeği belgelerken alışılmadık ve çarpıcı tarzlar izliyor.

Festival kapsamında, Alexandre Philippe (The People vs George Lucas), Lucy Walker (Wasteland / Countdown to Zero), Michael Zimbalist (The Two Escobars) ve Doron Tsabari (Revolution 101) Türkiye’ye gelecek.

Gösterilecek Filmler

BİNANIZ KAÇ KİLO, BAY FOSTER? / HOW MUCH DOES YOUR BUILDING WEIGH, MR. FOSTER

2010 San Sebastian En İyi Avrupa Filmi–İzleyici Ödülü, 2010 Leuven Docville (Belçika) En İyi Belgesel
Yönetmenliğini Norberto López Amado ve Carlos Carcas’ın birlikte üstlendiği Binanız Kaç Kilo, Bay Foster? 2010’da San Sebastian’da En İyi Avrupa Filmi İzleyici Ödülü ve Belçika’da En İyi Belgesel ödüllerini kazandı. Londra Tasarım Müzesi Direktörü, yazar ve mimari eleştirmen Deyan Sudjic’in Norman Foster’ın Manchester’dan başlayarak yaptığı küresel yolculuğu ve önemli projelerinin görüntüleri eşliğinde anlattığı belgeselin senaryosu da Sudjic’e ait. Belgeselde, mucit ve yenilikçi mimar Buckminster Fuller, sanatçı Anish Kapoor, Alain de Botton, Bono ve Cai Guo-Qiang gibi isimlerle söyleşiler de yer alıyor. İKSV’nin 2012 yılında gerçekleştireceği Tasarım Bienali’nin Uluslararası Danışma Kurulu’nda da yer alan Deyan Sudjic, geçtiğimiz aralık ayında Tasarım Bienali Sempozyumu’nda konuşmak üzere İstanbul’a da gelmişti.

ÇÖPLÜK / WASTELAND

2011Oscar Adayı, 2010 Berlin İnsan Hakları Ödülü, Panorama–İzleyici Ödülü, 2010 Seattle En İyi Belgesel, 2010 Sundance İzleyici Ödülü
Eleştirmenlere göre belgesellerin “Slumdog Millionare”i olarak tanımlanan, bol ödüllü Çöplük / Wasteland ise dünyaca ünlü sanatçı Vik Muniz’in, Brooklyn’den yola çıkıp memleketi Brezilya’daki dünyanın en büyük çöplüğündeki sanatçılarla tanışmasının hikâyesi. Çöplük, 2010 yılında Berlin’de İnsan Hakları ve Panorama İzleyici Ödülü, Seattle’da En İyi Belgesel, Sundance’te ise İzleyici Ödülü kazandı. Lucie Walker da festivale katılacak yönetmenlerden.

ARMADILLO

2010 Cannes Eleştirmenler Haftası: Büyük Ödül, 2010 Calgary En İyi Uzun Metraj Belgesel, 2010 Londra Grierson Belgesel Ödülü, 2010 Zürih En İyi Belgesel
Janus Metz’in Danimarka’nın gişe rekortmeni, hasılat rekorlarını altüst eden belgeseli Armadillo, 2010’da Cannes’da yapılan ilk gösteriminin ardından ateşli bir tartışmaya yol açtı. Cannes Eleştirmenler Haftası Büyük Ödül’ün de arasında olduğu pek çok ödül kazanan film, Afganistan’da kurulu Armadillo Kampı’ndaki Danimarkalı iki askerin hikâyesini anlatıyor.

GERİ SAYIM / COUNTDOWN TO ZERO

Tanınmış belgeselci Lucy Walker’ın iki ayrı belgeseli Festival kapsamında izleyiciyle buluşacak. Uzmanları ve dünya liderlerini konuk ederek nükleer silahların yarattığı tehlikenin korkutucu bir manzarasını gözler önüne seren Geri Sayım / Countdown to Zero’nun yapımcılığını Soysuzlar Çetesi ve Uygunsuz Gerçek filmlerinin yapımcısı Lawrence Bender üstleniyor.

ÇİMLER ÖRTSÜN ÜSTÜNÜZÜ / OVER YOUR CITIES GRASS WILL GROW

Pervert’s Guide to Cinema ile tanınan ve Peter Greenaway’le birlikte çalışmış olan İngiliz yönetmen Sophie Fiennes bu kez Over Your Cities Grass Will Grow ile eserleri fenomen haline gelmiş Çağdaş Alman sanatçı Anselm Kiefer’e odaklanıyor. Bu belgesel, Kiefer’in yaratım sürecine tanıklık ediyor ve sanatçıyı Fransa’nın güneyindeki Barjac yakınlarındaki stüdyo-malikânesinde gözlemliyor.

İTALYA SARSILIYOR / DRAQUILA

Cannes Film Festivali’nde ilk gösterildiğinde İtalyan Kültür Bakanı’nın Fransa’yı protesto etmesiyle büyük tartışma yaratan İtalya Sarsılıyor, aykırı TV şahsiyeti Sabina Guzzanti’nin ikinci belgeseli. Yönetmen Guzzanti, Moore-vari bir anlatımla Berlusconi hükümetinin 2009 Aquila depremini nasıl halkın gözündeki imajını iyileştirmek için kullandığını kışkırtıcı bir biçimde naklediyor.

HER ŞEY YOLUNDA / AND EVERYTHING IS GOING FINE

Oscar ödüllü yapımcı, senarist ve yönetmen Steven Soderbergh’in “belgesel hissi vermeyen” ilk belgeseli Her Şey Yolunda / And Everything Is Going Fine, 2004’te intihar etmiş olan monolog ustası, yazar ve sahne sanatçısı Spalding Gray’i konu alıyor. Soderbergh bu filmde yalnızca Spalding’in yaşamından arşiv görüntülerini kullanarak ilginç bir tür denemesine girişmiş.

PETROL KENT’İN SIRRI / OIL CİTY CONFIDENTIAL

2009 Torino Turin En İyi Uluslararası Film, 2010 Mojo (İngiltere) En İyi Film
Belgeselci ve video klip yönetmeni Julian Temple, İngiliz müziği hakkındaki üçlemesini Petrol Kent’in Sırrı / Oil City Confidential ile tamamlıyor. Sex Pistols’ı anlattığı The Filth and the Fury ve Joe Strummer’ı anlattığı The Future is Unwritten’dan sonra kara film tadında bir rock-belgeseli olan Petrol Kent’in Sırrı’nda, İngiliz punk rock tarzına ilham veren Dr. Feelgood’un portresini çiziyor. Belgesel, 2009’da Torino’da En İyi Uluslararası Film ve 2010’da İngiltere’de En İyi Film ödüllerinin sahibi oldu.

HALK GEORGE LUCAS’A KARŞI / THE PEOPLE VS GEORGE LUCAS

Halk George Lucas’a Karşı / The People vs George Lucas’ta, dünyanın en tanınmış yönetmenlerinden, Star Wars evreninin yaratıcısı George Lucas’ın milyonların hem sevgilisi hem nefret ettiği bir adam olarak hayranlarıyla olan aşk-nefret ilişkisine tanık oluyoruz. Dünyanın dört bir yanından hayran videoları, 3D animasyonlar, röportajlar ve hatta kuklalarla desteklenen bu ilginç filmin yönetmeni Alexandre O. Phillippe de festivalin konuğu olarak İstanbul’a geliyor.

UNUTULMUŞ DÜŞLER MAĞARASI / CAVE OF FORGOTTEN DREAMS

Unutulmuş Düşler Mağarası / Cave of Forgotten Dreams, Alman efsane yönetmen Werner Herzog’un ilk 3 boyutlu filmi. Unutulmaz görüntüler yaratma konusunda bir sihirbaz olan Werner Herzog’un ilk (ve kendi deyimiyle son) üç boyutlu filmi, Fransa’da 32.000 yıl öncesine tarihlenen görkemli Chauvet mağarasında yer alan insanlık tarihinin ilk çizimlerinin görüntüleriyle bilim adamları ve tarihçilerle yapılan söyleşilerden oluşuyor. 1994’te keşfedilen ve normalde halka kapalı olan mağara, Fransız Kültür Bakanlığı’ndan alınan özel izinle Herzog’a açıldı.

İKİ ESCOBAR / THE TWO ESCOBARS

Jeff ve Michael Zimbalist’in İki Escobar / The Two Escobars filmi, Pablo Escobar ve Andres Escobar adlı birbirinden dünyalar kadar ayrı iki Kolombiyalı üzerinden spor, suç ve politika dünyalarının kesişimini gözler önüne seriyor: Kaderleri birbirine dolanan, Medellin kartelini yöneten dünyanın en zengin, en güçlü uyuşturucu taciri Pablo Escobar ve Kolombiya’nın en büyük futbol yıldızı Andres Escobar. Andres yanlışlıkla kendi kalesine gol atıp Kolombiya Milli Takımı’nı 1994 Dünya Kupası’ndan edince, bu hata hayatına mal oldu.

ROLLİNG STONES SÜRGÜNDE / STONES ON EXILE

NTV Belgesel Kuşağı’nda Rolling Stones hayranlarının kaçırmaması gereken bir belgesel var. Rolling Stones Sürgünde / Stones on Exile, grubun 1972 tarihli efsane albümü Exile on Main Street’in yaratım süreci hakkında yapılan söyleşilerle bu inanılmaz öyküyü grubun ağzından anlatıyor; nadir bulunan arşiv görüntüleri ve fotoğraflar öyküye eşlik ediyor. Stephen Kijak’ın yönetmenliğini üstlendiği belgesel, medya tarafından peşi bırakılmayan, uyuşturucu baskınlarıyla mücadele eden ve muazzam vergilerle karşı karşıya gelen Rolling Stones’un 60’lı yılların sonundaki “jeune, beaux et stupide” (genç, güzel ve aptal) oldukları bir dönemi görmek isteyenler için kaçırılmayacak fırsat…

KEŞKE BİLSEYDİM / HAI SHANG CHUAN QI

Şangay: Hızla değişen bir metropol, insanların gelip gittiği bir liman şehri, bir ergime potası, bir buluşma yeri… Dünya prömiyeri Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde yapılan Keşke Bilseydim, yönetmenin 2008 tarihli filmi 24 City ile benzer şekilde, günümüz Çin’i hakkında belgesel ile kurguyu bir araya getiren melez bir yapım. Günümüzden bakarak Şangay tarihini incelerken Şangay, Tayvan ve Hong Kong’un eski ve yeni mahallelerinin görüntülerini kullanan Jia Zhang-ke, tarihten filizlenen şairane bir araştırma sunuyor: Üç şehirden (Şangay, Taype ve Hong Kong) on sekiz kişi, Şangay’daki yaşamlarını anımsarken ve şehrin geçirdiği tüm değişikliklere tanık oluyor.

EKONOMANYAK / FREAKONAMICS

Bu film, iktisatçı Steven D. Levitt ve Stephen Dubner’ın basmakalıp ekonomi ve insan davranış kalıplarına karşı duran çoksatar kitabının merakla beklenen, eğlenceli film versiyonu. Film, belgesel sinemanın tüm yıldız yönetmenlerini bir araya getirip, derdini kışkırtıcı olduğu kadar eğlenceli incelemelerle anlatmakta. Kitabın farklı bölümlerine dayanan öykü dört bölümden oluşuyor: Bebek isimleri ile suç oranı ilişkisi, sumo güreşindeki yolsuzluklar, 1990’larda suç oranlarındaki şaşırtıcı düşüşün tartışmalı nedenleri ve son olarak da öğrencilere notlarını yükseltmeleri için para teşviki sağlanması.

KENDİ ÜLKENİ KENDİN KUR / HOW TO START YOUR OWN COUNTRY

Bu ülkelerin temsilcileri şık bürolarda ya da Birleşmiş Milletler’deki bayraklarla donatılmış odalarında oturmuyor. Uluslar ve devletlerin tanınmasının koşullarını sınır anlaşmazlıkları ve diğer meseleler belirliyor; sonuçta hepsinin temelinde siyaset oyunları yatıyor. Mikrouluslar, mikrodevletler, hayali ülkeler, karşı-ülkeler ya da tanınmamış uluslar: Bunların hepsi de bireyler veya gruplar tarafından bağımsızlığı ilan edilen ülkeler için kullanılan terimler. Bu film 90 dakikada dünyayı dolaşarak mikroulusların doğasına kafa yoruyor, onları araştırıyor, anlatıyor ve temel bir sorunun cevabını arıyor: Bir ülkeyi ülke yapan nedir?

GENESIS VE LADY JAYE’İN ŞARKISI / THE BALLAD OF GENESIS AND LADY JAYE

2011 Berlin En İyi Belgesel-Teddy Ödülü
Punk öncesi ve punk sonrası dönemler arasında bir köprü olan Genesis P-Orridge, otuz yıldan uzun zaman müzik, güzel sanatlar ve sinema dünyasında etkili ve yenilikçi bir figür olageldi. Şimdi efsanevi kabul edilen Throbbing Gristle ve Psychic TV gibi performans rock gruplarının kurucusu; aynı zamanda cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirerek biyolojinin sınırlarına da meydan okuyarak on beş yıl boyunca karısı ve sanat partneri olan tek aşkı Lady Jaye’e benzemek için cinsiyet belirleme ameliyatları geçirdi. Bu film değişim, kimlik, toplumsal cinsiyet politikaları ve sanatsal adanmışlığı ele alan sıra dışı bir aşk hikâyesi.

DEVRİM DERSLERİ / HAMADRICH LAMAHAPECHA

2010 İsrail Akademi Ödülleri: En İyi Kurgu, En İyi Müzik, 2010 Kudüs Jerusalem En İyi Senaryo, En İyi Kurgu
Bir devrimin gerçekleşmesi için ne gerekir? En başta hakkını aramak ve kararlılık. Bunlar bol ödüllü yönetmen Doron Tsabari’de var olan özelliklerdir; ancak karşılığında ailesini, işini ve belki de saygınlığını kaybedecektir. Aldatmanın, yozlaşmanın, isyanın ve kibrin gerçek öyküsünün anlatıldığı bu filmde devrim televizyonda yayınlanıyor: Tsabari’nin derdi İsrail “kamusal yayınları”ndaki “kamu”yu geri getirmek. Devrim Dersleri İsrail toplumuna ve siyasetine tutulan bir ayna; aynı zamanda sinema ve gücü hakkında sürükleyici bir film.

HARİKA ÇOCUK / JEAN-MICHEL BASQUIAT: THE RADIANT CHILD

Jean-Michel Basquiat kısa süren yaşantısında bir fenomene dönüşmüştü. 1970’lerin sonlarına doğru Aşağı Doğu Manhattan mahallesinde grafiti sanatıyla ünlenmiş, sanat camiası ve halkın takdirini kazanarak uluslararası bir şöhrete kavuşmuştu; fakat bir süre sonra kült imajı sanatının önüne geçmeye başladı. 1988’de, daha 27 yaşındayken aşırı dozdan hayatını kaybetti. Basquiat’nın arkadaşı yönetmen Tamra Davis’in çektiği nadir söyleşilerden birinin etrafında dönen bu kapsamlı belgesel Jeffrey Deitch, Bruno Bischofberger, Tony Shafrazi gibi isimlerle yapılan röportajlar aracılığıyla, genç sanatçının hızlı yükselişi ve inişini anlatıyor.

IŞIĞA ÖZLEM / NOSTALGIA DE LA LUZ

Beş saatlik Şili Savaşı ve benzer siyasi belgesellerin ünlü yönetmeni Patricio Guzman bu kez kamerasını diktanın zorbalıklarının izlerini bulduğu gökyüzüne çeviriyor. Şili’de üç bin metre yükseklikte, dünyanın dört bir yanından gelmiş astronomlar saydam bir gökyüzü altındaki Atacama Çölü’nde yıldızları inceler. Burası aynı zamanda sert hava koşullarından dolayı gezginler, madenciler ve siyasi suçluların cesetlerinin ve mumyaların bozulmadan kalabildiği bir yerdir. Ve astronomlar burada hayat belirtisi bulma beklentisiyle galaksileri incelerken, kadınlar toprağı kazarak kaybolmuş yakınlarını arar…

Festival Programı

• Armadillo / Janus Metz / Danimarka (100’) Fitaş1 4 Pt. 11:00 ve 5 Sa. 19:00

• İtalya Sarsılıyor/Draquila-L’Italia che trema/Draquila-Italy Trembles/Sabina Guzzanti / İtalya (93’) Fitaş1 4 Pt. 13:30, 6 Ça. 16:00 ve 8 Cu. 19:00

• Petrol Kent’in Sırrı/Oil City Confidential/Julien Temple /İngiltere (111’) Fitaş1 4 Pt. 16:00 ve 11 Pt. 21:30

• Keşke Bilseydim/Hai Shang Chuan Qi / I Wish I Knew / Jia Zhang-ke / Çin (118’) Fitaş1 4 Pt. 19:00 ve 7 Pe. 19:00

• Unutulmuş Düşler Mağarası / Cave of Forgotten Dreams / Werner Herzog / Fransa-Kanada-ABD-İngiltere-Almanya 3D (90’) Fitaş1 4 Pt. 21:30, 5 Sa. 13:30 ve 6 Ça. 16:00

• Geri Sayım/Countdown to Zero / Lucy Walker / ABD (90’) Fitaş1 4 Pt. 19:00, 5 Sa. 16:00 ve 7 Pe. 21:30 (Yönetmenin katılımıyla)

• Ekonomanyak / Freakonomics / Heidi Ewing, Alex Gibney, Seth Gordon, Rachel Grady, Eugene Jarecki, Morgan Spurlock / ABD (93’) Fitaş1 5 Sa. 11:00 ve 10 Pz. 21:30

• Kendi Ülkeni Kendin Kur/How to Start Your Own Country /Jody Shapiro / Kanada-Avustralya-İtalya-ABD-İngiltere (72’) Fitaş1 5 Sa. 21:30 ve 6 Ça. 11:00

• Halk George Lucas’a Karşı/The People vs. George Lucas/Alexandre O. Philippe /ABD-İngiltere (93’) Fitaş1 6 Ça. 13:30, 9 Ct. 21:30 (Yönetmenin katılımıyla), 11 Pt. 11:00

• Binanız kaç kilo, Bay Foster?/How Much does Your Building Weigh, Mr. Foster? / Norberto López Amado & Carlos Carcas / İngiltere-İspanya-Almanya-ABD-İsviçre-Fransa-Çin-Hong Kong (78’) (latido) / Fitaş1 6 Ça. 19:00 ve 7 Pe. 13:30

• Genesis ve Lady Jaye’in Şarkısı/The Ballad of Genesis and Lady Jaye/Marie Losier /ABD-Almanya-İngiltere-Hollanda-Belçika-Fransa (65’) Fitaş1 6 Ça. 21:30 ve 11 Pt. 16:00

• Devrim Dersleri/HaMadrich LaMahapecha / Revolution 101/Doron Tsabari / İsrail (85’) Fitaş1 7 Per. 11:00 ve 10 Pz. 13:30 (Yönetmenin katılımıyla)

• Harika Çocuk / Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child / Tamra Davis / ABD (88’) (fortissimo) Fitaş1 7 Pe. 16:00 ve 9 Ct. 11:00

• Herşey Yolunda/And Everything is Going Fine/Steven Soderbergh /ABD (89’) Fitaş1 8 Cu. 11:00 ve 10 Pz. 19:00

• Çöplük / Waste Land / Lucy Walker / Brezilya-İngiltere (90’) Fitaş1 8 Cu. 13:30 ve 9 Ct. 19:00 (Yönetmenin katılımıyla)

• Çimler Örtsün Üstünüzü/Over Your Cities Grass will Grow/Sophie Fiennes / Fransa-Hollanda-İngiltere (105’) Fitaş1 8 Cu. 16:00 ve 9 Ct 13:30

• Rolling Stones Sürgünde /Stones in Exile/Stephen Kijak /ABD-İngiltere (61’) Fitaş1 8 Cu. 21:30 ve 10 Pz. 11:00

• Işığa Özlem/Nostalgia de la luz / Nostalgia for the Light/Patricio Guzman / Fransa-Almanya-Şili (90’) Fitaş1 9 Ct. 16:00 ve 11 Pt. 19:00

• İki Escobar/The Two Escobars/Jeff & Michael Zimbalist/Kolombiya-ABD (100’) Fitaş1 10 Pz. 16:00 (Yönetmenin katılımıyla) ve 11 Pt. 13:30 (Yönetmenin katılımıyla)

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir