Ildiko Enyedi'nin Yönettiği Benim 20. Yüzyılım Yayında 1 – My Twentieth Century 1989 1

Ildiko Enyedi’nin Yönettiği Benim 20. Yüzyılım Yayında

10 Mayıs 2020

İstanbul Modern Sinema, koronavirüs salgını sebebiyle geçici olarak kapandığı dönemde sanatseverleri dijital platformlarda ağırlamayı sürdürüyor. Macar sinemasının usta yönetmenerinden Ildiko Enyedi imzalı Benim 20. Yüzyılım adlı film 15-16 Mayıs’ta müzenin web sitesi üzerinden yayına açılıyor.

İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş’nin katkıları ve Macar Kültür Merkezi işbirliğiyle, Ildiko Enyedi’nin yönettiği Benim 20. Yüzyılım (My Twentieth Century) filmini çevirimiçi olarak izlemeye açıyor.

Ildiko Enyedi'nin Yönettiği Benim 20. Yüzyılım Yayında 2 – My Twentieth Century 1989 2

Geçitğimiz Mart ayında Ildiko Enyedi Hakkında Her Şey programında tüm filmlerine yer verilen yönetmenin ikinci uzun metrajı olan yapım, 1989 yılında Cannes’da Altın Kamera ödülüne layık görüldü. 20. yüzyılın şekillendirdiği yeni, modern dünyada kaderin cilvesiyle birbirlerinden ayrılan ikiz kız kardeşlerin hikâyesini masalsı bir dilde anlatan film, www.istanbulmodern.org sayfası üzerinden 15 Mayıs Cuma saat 20.00’den itibaren 24 saat boyunca izlenebilecek.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

BENİM 20. YÜZYILIM (AZ ÉN XX. SZÁZADOM), 1989

Macaristan, Batı Almanya, Küba
Yönetmen: Ildiko Enyedi
Oyuncular: Dorota Segda, Oleg Yankovskiy, Paulus Manker

19. yüzyılın sonlarında, Budapeşte’de doğan ikiz kardeşler Dora ve Lili küçük yaşta öksüz kalırlar. Yüzyıl dönümü olan 1900 yılının yılbaşı gecesinde, karlar altında kibrit satmaya çalışırlarken derin bir uykuya dalarlar ve uykularında iki esrarengiz adam tarafından alınarak birbirlerinden ayrılırlar. Yıllar sonra ise birbirlerinden habersiz, aynı trene binerler. Dora lüks vagonda seyahat eden bir dolandırıcı, Lili ise çeşitli hayvanların da bulunduğu bir vagonda giden feminist bir anarşisttir. Trende tanıştıkları Esrarengiz Bay Z, iki kardeşe de âşık olur ve yüzyıllar arasında fantastik bir yolculuğa çıkarlar. Enyedi’nin, 20. yüzyılın modernitesinin temelini oluşturan Edison, Tesla gibi mucitlerin şekillendirdiği bir dünyada kadınların yerini sorguladığı, rüyayı andıran bir üslupla anlattığı filmi, 1989’da Cannes’da Altın Kamera ödülüne layık görülmüştü.

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Halloween Kills Çekimleri Başladı! 3 – 16263296 7266177 image a 9 1563564648064

Halloween Kills Çekimleri Başladı!

Jamie Lee Curtis, Halloween Kills'te yine Laurie Strode karakterine hayat
Rocky’nin Yadigari ‘Creed’in Çekimleri Başlıyor 4 – creed movie michael b jordan

Rocky’nin Yadigari ‘Creed’in Çekimleri Başlıyor

1976 tarihli efsane film Rocky’nin spinoff niteliğindeki projesi ‘Creed’ çekimleri