İlk Türk Zombi Filmi Çekiliyor

23 Temmuz 2009

Sinema yazarları Murat Emir Eren ile Talip Ertürk, Türk sinemasının ilk zombi filmini çekmek için gün sayıyor. Korku komedi türündeki Ada adlı filmde ‘zombiseverler’ de rol alacak. Film Aralık’ta vizyonda!

Yaşayan ölüler, nam-ı diğer zombiler ortaya çıktıktan sonra tüm dünyayı dolaştılar ama bir tek Türkiye’ye uğramadılar. Modern zamanların bu ucube yaratıkları artık ülkemizde de fink atacak! Sinema yazarları Murat Emir Eren ile Talip Ertürk, yönetecekleri Ada adlı filmde, Türk sinemasının ilk zombilerini beyazperdeye taşıyacak. Çekimlerine 24 Ağustos’ta başlanması planlanan filmin kalabalık bir oyuncu kadrosu var; Esra Ruşan, Kaan Keskin, Ömer Üst, Rüya Önal, Gülüm Baltacıgil, Ozan Ayhan, Evrim Gezdiren ve Taner Birsel Ada’da başrolde oynayacak. Görüntü yönetmenliğini Meryem Yavuz’un yapacağı filmin en merak edilen makyaj işini ise Dükkanül Hayal ekibi üstlenmiş. Ada filminin özelliği sadece korku filmi olmaması işin içinde iyi bir mizah da var. Bunun için yönetmenler Ada’nın korku komedi filmi olacağının özellikle altını çiziyor. Sinema dergisi editörlerinden Murat Emir Eren, SABAH’a sinema yazarlığından yönetmenliğe soyunma serüvenlerini anlattı. Eren, “İki sinema yazarı olarak filmler hakkında yazmak ve filmlerin etrafında dönen bir dünya kurmak bizim, film yapma arzumuzu, sinema aşkımızı körükleyen şeylerdi. Bu aşkı ancak bir film yapmak dindirebilirdi. Film yapmasaydık filmimizdeki zombilerden birine dönüşebilirdik desek yeri!” dedi.zombie_032408

‘ZOMBİLERE SAYGI’

Zombi filmlerine özel bir ilgileri olduğunu belirten Talip Ertürk, zombi filmi çekecek olmalarının iki ana sebebi olduğunu söylüyor: “İlki daha önce Türkiye’de böyle bir projenin gerçekleştirilmemiş olması. İkinci sebep ise sinema yazarları olarak zombi filmlerine olan derin sevgimiz ve saygımız. Hem bir tür filmi yapmak hem de bu türün Türkiye’deki ilk örneğine imza atmak sinema yazarlığından gelen bizleri çok mutlu edecek. Umarız izleyici de memnun olur.” Ada’nın ilk zombi filmi olara sinema tarihimize geçeceğine kuşku yok. Bu durum da yönetmenlerin omzuna önemli bir sorumluluk yüklüyor. Eren ve Ertürk bu sorumluluğun farkında olduklarını söylüyorlar: “Ada’nın en önemli hedefi sinemamıza başarılı bir tür filmi kazandırmak. İlk Türk zombi filmi olacak olmasını saymazsak eğer, en önemli özelliği gerilimli sahneleri ve eğlenceyi aynı anda bünyesinde barındırmasıdır. Bu açıdan sizleri şu anda açıklayamadığımız sürprizlerle dolu eğlenceli ve gerilimli bir filmle selamlayacağımızı söyleyebiliriz.” Aralık ayında vizyona girmesi planlanan filmin setinin eğlenceli geçeceği kesin.

KORKU VE KOMEDİ BİR ARADA

Senaryosunu da, filmi birlikte yönetecek olan Eren ile Ertürk’ün yazdığı filmde, Büyükada’ya düğüne giden bir grup gencin başına gelen ürkütücü ve komik olaylar anlatılacak. Gençler ellerindeki kamerayla düğünü kayda alırken nereden çıktığı belli olmayan bir grup zombi düğüne akın eder. Ekip kalabalıkla birlikte adadan kaçmaya çalışır ancak son tekneye binemeyince adada mahsur kalır. Sonra da kargaşada kaybettikleri arkadaşlarını bulmaya çalışıp zombilerle köşe kapmaca oynarlar.

ZOMBİ OLMAK HİÇ BU KADAR KOLAY OLMAMIŞTI!

Yönetmenler Murat Emir Eren ve Talip Ertürk dışında da Türkiye’de yüzlerce zombisever var. Eren ve Ertürk facebook’ta açtıkları ‘Zombi Olmak İstiyorum‘ başlıklı grup ile bir kısmıyla iletişime geçmişler. Sonra da zombiseverlerden bazılarına filmde zombi olarak rol vermeyi kararlaştırmışlar. Bursa’dan, Mardin’den yaşları 13 ila 40 arasında değişen zombiseverler, filmde zombi olmak için başvurmuş. Başvurular sürüyor. Filmde zombi olmak isteyenler, zombi@adafilm.com adresine başvurabilir.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Yasam/2009/07/23/ilk_zombi_filmimiz_ufukta

Öteki Sinema Yazarları bu proje için ne dedi?

Murat Tolga Şen: Elbette katıksız “ilk” zombi filmi proje umulduğu gibi tamamlanırsa “Ada” olacaktır fakat zombi fenomenine türle etkileşimi düşük de olsa ilk dokunuş 1970 yılı yapımı “Ölüler Konuşmazki” filminden gelmiştir. Filmde önemli yer kaplayan, çeşitli büyü ve ritüellerle mezardan kalkan ölünün, Türk sinemasının ilk zombisi sayılması pek yanlış olmaz.

Serdar Kökçeoğlu: Ben bu ilk olma hevesini anlayamıyorum, ilk uzun metraj demeleri daha doğru. Replikas’ın davulcusunun “zombi iffet” adında, festivallerde gösterilmiş bir kısa filmi var. Korku komedi ama epey beğenilmiş. Romero’nun yeni filmi de adalı madalı diye okumuştum, öyleyse ilginç bir tesadüf olacak. Bu noktada benim sadece şöyle bir merakım var; batılı gözler için yapılmış bir serbest uyarlama mı mı izleyeceğiz? Yoksa yüzde yüz yerli, orijinal, mondo macabro egzotizmi mi? Umarım ikincisi olur…

Can Evrenol: Korku komedi olması tatsız…  Umarım komedisi çok tadında olur. Ama hiç sanmıyorum.

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

17 Comments

 1. umarım yeni nesil yerli “banal-bayık” filmlerimizdeki gibi bir “komedi” öğesi olmaz. en azından shawn of dead’deki “tii” havası olsa bile yeter.

  umarım bu iki sinema eleştirmeninin filmlerini “katı katı” eleştirmek yerine keyifle izleriz.

 2. Yazarlara ve yoruma katılıyorum. Umarım komedi dozajını iyi ayarlarlar. İlk zombi filmi olarak benimde aklıma ”Ölüler Konuşmaz ki” geldi. Neden her şeye ”ilk” yapıştırması yapılıyor bende anlamakta zorlanıyorum. Yeni dönemde çekilen filmler arasında ilk zombi filmi olacağı kesin ama onun dışında ilk türk zombi filmi demek ”Ölüler Konuşmaz ki” filmini görmezden gelmek olur. Ayrıca başarılı örnekleri olsa da korku-komedi türü kötü yapıldığında izlemesi işkence gibi gelen en zor film türlerinden biri bana kalırsa. Böyle bir şeye kalkışılmasına sevindim. Ama bir korku sineması hayranı olarak saf korku filmi iddiasıyla çekilecek ve ciddi anlamda korkutacak Türk filminin olmasını daha çok isterdim.

 3. shaun of the dead tadında bir korku komedi güzel olabilir Yeter ki bizim sinemacıların “parodi” denince anladıkları şeylerden olmasın. kadroda memet ali erbil, seray sever ata demirer falan olmadığına göre umut var

 4. Bende aslında komedi öğesi olmamasından yanayım.Cidden korkunç bir zombie filmi çekilebilir, Türkiye’de inanılmaz derecede bu işe elverişli mekanlar var.Ne yazikki kitlesi olmadığı için bu türün tabiki popülerizm e hitap eden alakasız ünlülerin oynadığı bir film olmasını sitemem.

 5. Ben açıkçası korku filmlerinin tiye alınıp komedi türüne dönüştürülmesine karşıyım.tamam,shawn of the dead her ne kadar başaralı bir deneme gibi gözüksede herşeyin yerli yerinde daha iyi olacağı kanısınındayım.daha sonra yine ingiliz yapımı olan tatilde dehşet adlı komedi-korku zombi filmi varki o da bunu denemiş fakat istenilen sonucu verememişti. keza kutsal damacana filmi içinde aynı şeyleri söyliyebiliriz.film başarılı bir çalışma olmuş fakat film bittikten sonra hangi duygular altında olduğunuzu tam çözemiyorsunuz.bu biraz şeye benziyor, kıymalı baklavaya.ne tatlı nede tuzlu.
  özellikle bu film bir zombi filmi ise orada biraz durup öyle düşünmekte fayda var.
  Türkiyede yapılması gereken filmin absürdlükten ziyade şöyle adam gibi gerçek bir zombi filminin yapılmasıdır.inanıyorumki istedikten sonra başarılamayacak öykü,hikaye,senaryo,film yoktur.özgün bir senaryo,harika bir müzik,içinde hiçbir ünlü olmayan oyuncular (bıktık aynı yüzlerden )harika mekan,sonuç alın size kaliteli bir yapım.

 6. Lütfen, noolur komedi falan karıştırmasınlar işin içine. Bir Kutsal Damacana’ya daha gerek yok yani.
  Adam gibi yapsınlar da izleyelim. Ne gerek var komediye falan. Normallerini yaptık üst üste koyduk da komedilisi kaldı.

  “Nereden çıktığı belli olmayan bir grup zombi” nedir ayrıca yahu?? Off.
  Doğru düzgün temelli bir şey yapamayacaksanız hiç yapmayın lütfen.

 7. Herhalde herkesin ortak düşüncesi korku komediden uzak durulması. Yinede ilginç bir film çıkabilir en azından türk zombilerini göreceğiz sinemalarda! Asıl sorun korkuya komedi katmaktan çok, ciddi bir korku filmi çıkarmadan parodisini yapmaya kalkmamız bana kalırsa. Sonuçta önce bir şeyi ti’ye almadan önce o konu hakkında ciddi bir şeyler ortaya koymuş yapımlarımızın da olması lazım. Kutsal Damacana çekiliyor peki nerede buna karşılık ciddi bir doğaüstü varlıkların olduğu film. (Belki ”Musallat”?) Aynı şekilde destere vs. şimdilik aklıma gelen filmler. Dünyadan örneklerini görüyoruz istenildiğinde çok düşük maliyetlerde bile (örn. Blair Witch Project) saf korku filmleri çekilebiliyor. Niye bizden de çıkmasın?

 8. belli bir türün parodisinin çekilebilmesi için ülke olarak o türe ait “ciddi” miktar ve nitelikte eser vermiş olmamız gerekmiyor. tüm dünyada şimdiye kadar çekilmiş ve çekilecek zombi filmleri “biz”imdir zaten (biz derken meşrebim geniştir, ömründe zombi filmi izlemeyenleri de dahil ediyorum). önemli olan parodisi yapılacak kadar gelişmiş, malzeme verecek kadar kalıpları oluşmuş bir tür olup olmadığıdır. türkiye’de korku/komedi filmi çekmek için öncesinde hakiki korku filmi yapılması gerektiği düşüncesi anlamsız.

  korku mu, yoksa korku/komedi filmi mi olsun? bu konuda söz hakkımız zaten yok; adamlar yapacaklar, biz de kısmetse seyredeceğiz. elbetteki tercih hakkımız var, bunu rahatlıkla dillendirebiliriz, ama her sanat eseri için geçerli olan ezeli ve ebedi kriterden kaçamayız: bir film ya iyidir ya da kötüdür. kötü bir korku filmi seyretmektense iyi bir korku/komediyi seyretmeyi tercih ederim (gerçi ben tür ayırdetmem zaten de, neyse).

  ülke sinemamızda prodi, tiye almakla ilgili önyargılarımız var elbette ve (maalesef) haklı bir önyargı bu. çok büyük bir hiciv ve mizah geleneğine sahip olmamıza rağmen, sinemada başarılı örneklerini pek veremedik. en başarılısı ertem eğilmez’in “arabesk” isimli filmi ve bence düzeyi tartışılır. cem yılmaz’ın gora serisini de (beklentimin yüksekliği nedeniyle) vasat buluyorum. ama bu önyargı da bizi haklı çıkarmaz, çünkü aynı şekilde, daha doğrusu, beter şekilde korku türünde de başarılı bir örneğimiz yok. bu nedenle korku/komediye önyargıyla yaklaşıp pürtien bir korku filmi istemek de anlamsız.

  bekleyip göreceğiz…

  not: yukarıdaki her cümlede bir “bence” vardır; yazmadıysam bile siz böyle okuyun.

 9. bilerek komedi katıyorlar bence içine eğer beceremezlerse zaten komedi için yaptık derler olay bu

 10. Verilen mail adresinde bir sorun var sanırım. 24 Ağustos’tan önce mail attım o adrese zombie olmak için fakat hata verdi :/

 11. Anladığım kadarıyla makyajları yapılmış ve çekimi beklerken canı sıkılmış figüran zombiler tarafından bir sürü amatör kısa zombi filmi de çekiliyor. İşte onlar çok eğlenceli olabilirler.

 12. Cumartesi/Pazar günkü çekimlerdeydim figüran olarak. Murat ve başka zombisever arkadaşlar bayağı eğlendik. Tabii çok uzun süre beklemek baydı biraz. Çekim sırasında iyice tükenmiştik ama yine de güzeldi herşey. Özellikle makyaj ekibi çok başarılı burdan selam ederim. Biraz daha kan isteriz ama.

 13. Cumartesi günkü çekimlerde ben de vardım. Bence komedi olayı sadece düğün ve öncesinde olur diye düşünüyorum. Onun dışında tamamen korku olabilir. Bizim olduğumuz bölümlerdeki sahneler bence çok gerçekçiydi.

 14. Filmi izlemeden son bir yorum daha. Filmin fragmanı gördükten sonra film kafamda daha bir şekillendi kesinlikle zombi filmi olan bir komedi filmiyle karşı karşıyayız. Fragmanın başındaki yazıya bakın allahaşkına ”kamberler bile”. Oyunculuk ve diyaloglar görüldüğü kadarıyla (ne yazıkki) kötü. Neresi kötü diyenler arabadaki monologa baksın. Umarım tüm film böyle olmaz. Ülkemizde saf korku filmi izleme hayalimse hala devam ediyor. İzleyen varsa beri gelsin. Türk korku-komedisine isyanımsa hala devam ediyor. Madem korku çekilebiliyor madem zombiler hikayenin içine girebiliyor neden korku olmuyor işin içine komedi katılıyor. Korku-komedi bana kalırsa korkunun her zaman alt dalı olarak kalacak. En başarılı örneklerinden saymak gerekirse (Shaun of the Dead, Army of the Dead, My Name is Bruce) bu üçlemeyi izleyin. Eğer gerçek korku filmleri olmasaydı bu filmlerin hiç bir anlamı olmaz ve gülmezdik. O yüzden eğer güleceğimiz bir Türk korku-komedisi bekliyorsak önce gerçek bir Türk korku filmi izlemeliyiz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Her Salı Kült Film Gecesi’nde Bu Hafta: Günbatımından Şafağa 1 – from dusk till dawn 5204ddb81e019

Her Salı Kült Film Gecesi’nde Bu Hafta: Günbatımından Şafağa

The Public Hotel'de 24 Mart Salı akşamı nefesinizi kesecek fantastik
The Equalizer 3 / Adalet 3 Filminden Fragman 2 – The Equalizer 3 Adalet 3 2023 3

The Equalizer 3 / Adalet 3 Filminden Fragman

Ünlü oyuncu Denzel Washington’ın unutulmaz rolüne geri döndüğü The Equalizer