İnsan-Doğa İlişkisi Üzerine 4 Film: Kayıp Rüzgârlar 1 – Zefir 2010 1

İnsan-Doğa İlişkisi Üzerine 4 Film: Kayıp Rüzgârlar

11 Mart 2021

Pera Film, Mart ayının ikinci programında “Kristal Berraklığı” sergisinden ilhamla hazırladığı seçkiyi sinemaseverlerle buluşturuyor. Pera Müzesi web sitesi üzerinden gösterime sunulan “Kayıp Rüzgârlar” adlı programda, deneysel sinemanın önemli ismi Caryn Cline’ın botanicollage tekniğiyle oluşturduğu filmleri ile ödüllü yönetmen Belma Baş’ın prömiyeri Toronto Film Festivali’nde yapılan Zefir filmi yer alıyor.

Pera Müzesi Film ve Video Programları, Kristal Berraklığı sergisi kapsamında hazırladığı “Kayıp Rüzgârlar” adlı programı çevrimiçi olarak izleyiciyle buluşturuyor. Kristalin simgesel anlamlarının ötesine geçerek güncel sorunları gündeme taşıyan sergide işaret edilen insan-doğa ilişkisi bu kez, filmler aracılığıyla mercek altına alınıyor. Yirmi yılı aşkın süredir renk tonu ve ortam üzerinde deneyler yapan Caryn Cline, botanicollage tekniğiyle ürettiği 3 filmle, Belma Baş ise ilk uzun metrajlı kurmaca filmi Zefir ile seçkide yer alıyor.

Doğal ve yapayın şaşırtıcı uyumu: Botanicollage

İnsan-Doğa İlişkisi Üzerine 4 Film: Kayıp Rüzgârlar 2 – Butterfly Disaster 2019

Film yapımcısı, küratör ve öğretmen Caryn Cline, renk tonu ve ortam üzerinde deneyler yaparak, tanıdık şeyleri yabancı bağlamlarda, farklı bir bakış açısıyla izleyiciye sunuyor. İlk kez Stan Brakhage tarafından kullanılan ve kendisinin botanicollage adını verdiği teknikle sıra dışı animasyonlar yaratan Cline, normalde gözden kaçan küçük doğal objelerin film karesini doldurduğunda nasıl etkileyici formlara dönüştüğünü gözler önüne seriyor. Çiçek ve yaprak gibi organik materyalleri film şeridine yapıştırarak deneysel eserler üreten yönetmen, bitkileri tanıdık olmadığımız ortamlarda sunarak “gerçekliği tamamen değiştirmeyi” hedefliyor ve bizi bitki dünyasıyla olan ilişkimizi sorgulamaya davet ediyor. Program kapsamında, İnsan Soyu Ota Benzer, Kayıp Rüzgârlar ve Kelebek Felaketi adlı kısa filmler Pera Film izleyicileriyle buluşuyor.

Doğanın yanında her şey geçici…

İnsan-Doğa İlişkisi Üzerine 4 Film: Kayıp Rüzgârlar 3 – Zefir 2010 2

Belma Baş’ın ödüllü kısa filmi Poyraz’ı tematik olarak izleyen Zefir, yönetmenin ilk uzun metraj kurmaca filmi olma özelliğini taşıyor. Çekimleri Ordu’nun Çambaşı yaylasında gerçekleştirilen film, doğanın sürekliliği ile insanın geçiciliği arasındaki karşıtlığa mercek tutuyor. 11 yaşında başına buyruk bir kız çocuğu olan Zefir’in kayıp ve ölüm gibi temalarla kurmaya çalıştığı ilişkiyi, doğayla olan karşılaşmalar paralelinde izleyiciye aktaran filmin dünya prömiyeri Toronto Film Festivali’nde yapılmıştı.

Kayıp Rüzgârlar film programı, 12-26 Mart tarihleri arasında Pera Müzesi web sitesi üzerinden izlenebilir.

Çevrimiçi film programı sadece Türkiye’deki izleyiciler tarafından izlenebilecektir. Film gösterimleri, aksi belirtilmediği sürece, 18+ uygulamasına tabidir.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Kayıp Rüzgârlar Gösterim Programı

12-26 Mart 2021

  • Zefir / Zephyr (93’)
  • All Flesh is Grass / İnsan Soyu Ota Benzer (12’)
  • Lost Winds / Kayıp Rüzgârlar (3’)
  • Butterfly Disaster / Kelebek Felaketi (6’)

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Cadılar Bayramı Sona Eriyor'un Yeni Posteri Yayınlandı 4 – Michael Myers

Cadılar Bayramı Sona Eriyor’un Yeni Posteri Yayınlandı

Halloween Ends / Cadılar Bayramı Sona Eriyor filminin yeni posteri
Ölüm Günün Kutlu Olsun 2'den Poster 5 – Ölüm Günün Kutlu Olsun 2 2

Ölüm Günün Kutlu Olsun 2’den Poster

Katilin dönüşü ölümcül olur! Christopher Landon'ın yönettiği Happy Death Day