İnsan Kırkayak 2 Filmi İngiltere'de Yasaklandı! 1 – cent11

İnsan Kırkayak 2 Filmi İngiltere’de Yasaklandı!

10 Haziran 2011

Daha kimseler hakkında bir şeyler bilmezken bahsetmiştik bu filmden: Human Centipede / İnsan Kırkayak…

İnsan Kırkayak 2 Filmi İngiltere'de Yasaklandı! 2 – human centipede 2Yazarımız Can Evrenol 2009 yılında kaleme aldığı yazısında bu şok edici filmden ve potansiyelinden bahsetmişti. Zaman geçti Tom Six Human Centipede’in devamını çekti ve olumlu, olumsuz bir dünya eleştiri aldı. Kimi bu filmi bir pornodan daha aşağılayıcı buldu kimi de sarsıcı bir sinema deneyimi…

Nasıl bir filmle karşı karşıya olduğunuzu anlamanız açısından şunu belirtelim; İnsan Kırkayak’ın merakla beklenen devam bölümünün İngiltere’de gösterimi yasakladı. İngiltere Film Sınıflandırma Kurumu, pazartesi günü DVD için çekilen filme 18 yaş sertifikası vermeyi reddetti ve dağıtımını ya da yüklenmesine yasak getirdi.

Filmin yönetmeni Tom Six, “Bunların hepsi kurgu. Gerçek değil. Bu sanat. İnsanlara izlemek ya da izlememek yönünde tercih yapma şansı verin” diyor ama son yıllarda başı “sebepsiz genç şiddeti” ile başı belada olan İngilizlerin bu sert sansür kararından cayacakları yok.

Aslına bakarsanız “Banned” ilan edilme durumu korku filmleri için genelde bir lütuftur. Onların seyircisini ve itibarını arttırır ama korku meraklısı izleyicilerden de ağır tepkiler alan bu ikinci Human Centipede / İnsan Kırkayak’ın akibeti ne olacak?

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

1 Comment

  1. begendigim bir filmdir.guzel bir fikir .guzel bir senaryo. ama 2.sinden hicbir bir beklentim yok.ilk filmi asabilecegini zannetmiyorum .

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Aksiyon Filmi The Killer Geri Dönüyor! 3 – TheKiller

Aksiyon Filmi The Killer Geri Dönüyor!

The Killer geri dönüyor! John Woo'nun aksiyon sinemasının başyapıtları arasında
Hobbit: Beş Ordunun Savaşı Başladı! 4 – hobbit the battle of the five armies ver22 xlg

Hobbit: Beş Ordunun Savaşı Başladı!

Hobbit: Beş Ordunun Savaşı, hikayeden mahrum kalmış fantastik bir rollercoaster