Irak İşgali ve Mavi Adam 1 – unnamed 23

Irak İşgali ve Mavi Adam

22 Ocak 2014

Mavi Adam afisBugüne kadar birçok kısa filme imza atan Utku Çelik’in ilk uzun metrajlı filmi Mavi Adam / The Blue Man önümüzdeki aylarda vizyona girmeye hazırlanıyor.

Tamamen İngilizce çekilen film Irak işgalinin patlak verdiği günlerde kaçırılan yabancı bir arkeoloğun başına gelenlerle birlikte 1991 ayaklanmasında öldürülen müslümanları da ele alıyor. Tek mekanda geçen film erkekler dünyasında bir nevi av ve avcı ilişkisine odaklanırken kadın haklarına da sahip çıkılıyor. O dönemde kadınların canlı bomba olarak kullanılması ve Amerikan bombalarındaki tükenmiş uranyumun sakat doğumlara yol açması da filmin ele alıp sorguladığı konulardan…

Kasım ayında Nevada Uluslararası Film Festivali’nde Gold Reel ödülüne layık görülen film savaşla beraber yitip giden insan ve onun öznelinde kadın haklarını ön plana taşıyor.

unnamed (2)

Filmin çekimlerinin ABD’de yapılması planlanırken son anda yapılan değişiklik sonucu çekimler Türkiye’ de yapıldı. Oyuncu kadrosu Alex Dawe, Aydın Orak, Derya Aslan ve Sarper Semiz isimlerinden oluşan film 2014’te vizyonda olacak. Filmin teaser videosu izleyenler tarafından ilgi görüyor.

Utku Çelik, 13 Eylül 1983, İstanbul doğumlu. 2002 yılında Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun oldu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümü’ne girdi. Üniversite hayatı boyunca kısa film atölyelerine ve seminerlere katıldı. 2006 yılında mezun olduktan sonra Most Yapım’ın Yalancı Yarim dizisinde muhasebeci olarak staj yaptı. Askerlik hizmetini tamamladıktan sonra 2 yıl boyunca çeşitli firmalarda muhasebecilik yaparken birçok kısa film çalışması gerçekleştirdi. 2009 yılında Kadir Has Üniversitesinin Film ve Drama Yüksek Lisansı’nın Yapımcılık Bölümü’nde eğitime başladı. 2012 yılında mezuniyet projesini tamamlamak için gittiği ABD’de 9 ay kaldı. 2013 yılında “The Blue Man” isimli ilk uzun metraj çalışmasını gerçekleştirdi.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Netflix "BioShock"u Film Yapmakta Kararlı! 2 – 136516648662

Netflix “BioShock”u Film Yapmakta Kararlı!

Netflix'in, ödüllü distopik video oyunu serisi "BioShock"un uzun süredir devam
17. Geleceğin Sineması'nda Finale Kalan 20 Proje 3 – 17 Geleceğin Sineması 2

17. Geleceğin Sineması’nda Finale Kalan 20 Proje

Öğrencilerin kısa film projelerini hayata geçirmeleri için 17 yıldır destek