İstanbul Modern Sinema’da Yaz Temalı Filmler 1 – A Day at the Beach 1984

İstanbul Modern Sinema’da Yaz Temalı Filmler

17 Ağustos 2020

İstanbul Modern Sinema, çevrimiçi gösterimlerini sürdürüyor. Yaz günleri temalı film programı “Yaz Havası” 20-27 Ağustos tarihleri arasında müzenin web sitesi üzerinden yayınlanıyor.

İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş’nin katkıları ve Eye Filmmuseum iş birliğiyle gerçekleşecek “Yaz Havası” adlı film seçkisini çevirimiçi olarak sinemaseverlere sunuyor.

Programda erken dönem sinemadan kısa film örneklerinin yanı sıra Theo van Gogh’un, Heere Heeresma’nın çoksatan romanından uyarladığı Sahilde Bir Gün adlı uzun metrajı yer alıyor.

1931 yapımı Scheveningen’de Hollanda’nın ünlü deniz kasabası olan Scheveningen’in plajını, orada tatil günlerini geçiren insanları kaydedilirken şablon yöntemiyle boyanmış Güneşli İspanya’da (1912) filminde ise kamera önünde dans eden çiftler, yelpazesiyle poz veren kadınlar beliriyor.

Bu iki filme de besteci ve müzisyen Başar Ünder’in özel olarak ürettiği orijinal müzikler eşlik ediyor.

Walt Disney imzalı film

İstanbul Modern Sinema’da Yaz Temalı Filmler 2 – Alices Day at Sea

Walt Disney’in yönettiği nadir filmlerinden biri olan, animasyonla canlı çekimin, gerçekle düşün iç içe geçtiği Alice’in Denizdeki Günü (1924), Alice ve köpeğinin bir yaz günü geçen macerasını takip ediyor.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

YAZ HAVASI PROGRAMI

SCHEVENINGEN, 1931

Yönetmen: Gerard Kiljan
Müzik: Başar Ünder

Lahey Sanat Akademisi’ndeki reklam bölümünün kurucusu ve Hollanda’nın öne çıkan grafik tasarımcılarından Gerard Kiljan’ın yönetmenliğini yaptığı Scheveningen, adını aldığı uzun kumsalıyla ünlü sahil kasabası üzerine kısa bir belgesel. Yazın Scheveningen sahilinden denize girenler, güneşlenenler ve kasabada tatil yapanların bir gününü belgeleyen film, Kiljan’ın çektiği bilinen tek filmi. Sessiz olarak çekilmiş film için besteci ve müzisyen Başar Ünder, filme özel bir müzik besteledi.

GÜNEŞLİ İSPANYA’DA, 1912

Yönetmen: Bilinmiyor
Müzik: Başar Ünder

Bir adam ve kadın akustik gitar eşliğinde dans eder. Yerel kıyafetli kadınlar bahçede yelpazelenir. Şık giyimli bir grup göl kenarında vakit geçirir. Kadınlar çocuklarına takım elbiselerini giydirirler. İspanya’da siyah beyaz olarak çekilen bu kısa belgesel, şablon yöntemiyle (stencil coloring) sonradan renklendirilmiş. Güneşli İspanya’da, izleyenlere farklı renkleri ve müzisyen Başar Ünder’in özel olarak bestelediği müziği ile keyifli dakikalar sunan neşeli bir kısa.

ALICE’İN DENİZDEKİ GÜNÜ, 1924

Yönetmen: Walt Disney
Oyuncu: Virginia Davis

Küçük Alice ve köpeği deniz kenarına bir gezintiye çıkarlar. Alice’in yaşı araba kullanmak için çok küçük olduğundan arabayı köpeği kullanır! Deniz kenarına gitmeden önce bir kaptanla tanışırlar. Alice burada bir kayığın içinde uyuyakalır ve rüyasında deniz altı dünyasında bir macera yaşar. Dev bir balık tarafından yutulur ve dev bir ahtapot tarafından alıkonur. Rüya sekanslarının animasyon olarak sunulduğu ve canlı çekim ile animasyonun bir arada yer aldığı 56 filmlik Alice serisinin ilk filmi olan Alice’in Denizdeki Günü’nün yönetmenliğini Walt Disney yapmış.

SAHİLDE BİR GÜN, 1984

Yönetmen: Theo van Gogh
Oyuncular: Cas Enklaar, Tara Fallaux, Helen Hedy

Heere Heeresma’nın çoksatan 1962 tarihli aynı adlı romanından bir uyarlama olan bu film, alkolik bir babanın yağmurlu bir günde kızını ısrarla Scheveningen’deki plaja götürmesini konu alıyor. İkili sahil kasabasında geçirdikleri süre boyunca türlü türlü garip insanla karşılaşıyor. Heeresma’nın aynı adlı romanı 1970 yılında Roman Polanski tarafından senaryolaştırılarak İngiltere’de filme uyarlanmıştı. Yönetmen Van Gogh, nadir izleme olanağı bulunan bu ikinci filmini, seçkide yer alan kısa filmdeki Scheveningen sahilinde, arkadaşlarını oyuncu olarak kullanarak çekmiş. Kızıyla yeniden bağ kurmak isteyip bunu başaramayan alkolik bir babanın bu hikâyesi yumuşak bir melankoli ve 1980’li yıllara özgü tuhaf diyaloglar sergiliyor.

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Hollywood'da Doğulu Bir Öncü: Mustafa Akkad 3 – Mustafa Akkad

Hollywood’da Doğulu Bir Öncü: Mustafa Akkad

Çağrı filminin sinemalarda gösterime girmesinin 35. yıldönümünde Mustafa Akkad, düzenlenecek geniş kapsamlı bir
Geri Dönüşmez Filmler Ödüllendirildi! 4 – MG 5346 scaled

Geri Dönüşmez Filmler Ödüllendirildi!

Ataşehir Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından düzenlenen Ataşehir