İzmir'den Sinemanın Ustalarına Onur Ödülleri 1 – izmir ff logo

İzmir’den Sinemanın Ustalarına Onur Ödülleri

29 Şubat 2012

21-28 Nisan 2012 tarihleri arasında Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Kalkınma Ajansı destekleri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ile Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğiyle 11 yıl sonra yeniden hayata geçirilecek olan 12. Uluslararası İzmir Film Festivali kapsamında sinemanın ustalarına verilecek “Yaşam Boyu Onur Ödülleri” belli oldu.

İzmir'den Sinemanın Ustalarına Onur Ödülleri 2 – izmir ff logo

12. Uluslararası İzmir Film Festivali kapsamındaki “Yaşam Boyu Onur Ödülleri”, bu yıl oyuncu Çolpan İlhan ile yönetmen-oyuncu-senarist Costas Ferris’e veriliyor. Ödüller sahiplerine, 22 Nisan gecesi yapılacak olan festivalin açılış töreninde verilecek…

TÜRK SİNEMASININ DİVASI “ÇOLPAN İLHAN”

İzmir'den Sinemanın Ustalarına Onur Ödülleri 3 – 1960 ARTIST DERGISI NO 10 COLPAN ILHAN 38441565 0Oyunculuk kariyerine; ‘Kamelyalı Kadın” gibi o dönemin Türk filmlerinde görmeye alışık olmadığımız bir karakterle giriş yapan Çolpan İlhan; Yeşilçam sinemasında (İzmirli bir sanatçı olarak) oyunculuk anlayışıyla farklılık yaratması, karakter oyunculuğu anlamının hiç bilinmediği günlerde, aslında bu rolün ne denli önemli ve vurgulayıcı olduğunun altını çizen oyunculuğuyla; “Kamelyalı Kadın” (Şakir Sırmalı, 1957), “Bir Şoförün Gizli Defteri” (Atıf Yılmaz, 1958),” Kalpaklılar”(Nejat Saydam 1958), “Yalnızlar Rıhtımı” (Ö. Lütfi Akad, 1959), “Zümrüt” (Ö.Lütfi Akad, 1959), “Cumbadan Rumbaya” ( Peyami Sefa, Turgut Demirağ, 1960) “Avare Mustafa” (Memduh Ün, 1961), “İkimize Bir Dünya” (Nevzat Pesen, 1962),” Ekmekçi Kadın” (Zafer Davutoğlu, 1965), “Allahaısmarladık” (Nejat Saydam, 1966), “Sinekli Bakkal” (Mehmet Dinler, 1967), “Seni Kalbime Gömdüm” (Fevzi Tuna, 1982). “Ağaçlar Ayakta Ölür” ( Kamil Renklidere, 2000) gibi daha bir çok filmde başarıyla gerçekleştirmesi nedeniyle 12.Uluslararası İzmir Film Festivali’nde, “Yaşam Boyu Onur Ödülü”ne değer görülmüştür.

BİR REBET; COSTAS FERRIS

İzmir'den Sinemanın Ustalarına Onur Ödülleri 4 – Costas+FerrisFilmlerinde ele aldığı sürgün, göç, karşı duruş ve sıra dışı öykülerin kahramanları sanki Yunan yönetmen Costas Ferris’in yaşamına ait izdüşümler gibidir. Sadece sinema yönetmenliği alanında değil, yapımcılık, TV program ve dizi yönetmenliği, oyun yazarlığı, senaristlik, kompozitörlük, yazarlık, oyunculuk ve senaristlik konularında da topyekun bir keşfe çıkmış gibidir.

“Rembetiko” (1983) filmiyle tanınan yönetmen, aslında incelendiğinde, içinden farklı tonlarda, renkte ve biçimde eserlerin derin bir mütevazilikle harmanlandığı bilinmeyen bir hazine misalidir. 12. Uluslararası İzmir Film Festivali, yönetmeni bu resmi politika ötesi yaklaşımı, müziksel ve görsel duyarlılığı, kültürlerarası bağı güçlendiren ve bu yolla bir takım tarihsel gerçekleri de sinema aracılığıyla ortaya koyduğu için “Yaşam Boyu Onur Ödülü”ne değer görmüştür.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

34. İstanbul Film Festivali Onur Ödülleri 5 – nebahat çehre

34. İstanbul Film Festivali Onur Ödülleri

İstanbul Film Festivali tarafından her yıl sinemaya gönül ve emek
32. İstanbul Film Festivali Başvuruları Başlıyor! 6 – Istanbul film festivali logosu

32. İstanbul Film Festivali Başvuruları Başlıyor!

Festival başvuruları başlıyor! “Köprüde Buluşmalar” için son başvuru tarihi 21