İzmir’de Film ve Müzik Festivali İkinci Yılında 1 – 2 Izmir Film ve Muzik Festivali

İzmir’de Film ve Müzik Festivali İkinci Yılında

29 Nisan 2022

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’i bir sanat kenti yapma hedefi doğrultusunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Kültürlerarası Sanat Derneği işbirliği ile düzenlenen İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali, İzmir’in kurtuluşunun 100. yıldönümü nedeniyle 100’ü aşkın uzun metrajlı film içeren zengin bir programla seyirci karşısına çıkacak.

Direktörlüğünü Vecdi Sayar’ın yaptığı festivalin açılışı 10 Haziran 2022 akşamı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Rengim Gökmen yönetiminde Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası’nın seslendireceği Zülfü Livaneli film müzikleri konseri ile yapılacak. Festivalde Onur Ödülü verilecek sanatçılar ve festival programı bayram sonrası açıklanacak.

Kısa Film Proje Yarışması

İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali, ülkemizde müzik sanatını konu alan kısa filmlerin sayısının azlığından hareketle, bu alandaki üretimi teşvik etmek amacıyla İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali çerçevesinde ulusal düzeyde Müzik Konulu Kısa Film Proje Yarışması düzenliyor. Katılım için yaş sınırlaması olmayan yarışmaya kurmaca, belgesel ya da animasyon türünde kısa film projeleri katılabilecek.

Yarışma üç etap içeriyor; ilk etapta katılımcılardan projelerinin kısa sinopsisleri ve tretmanları ile birlikte proje sahibinin özgeçmişi, filmin türü ve filmi nerede çekmek istediğine ilişkin bilgiler isteniyor. Başvurular 27 Mayıs akşamına kadar Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi’nin izmir.art internet sitesi üzerinden yapılacak.

İzmir’de Film ve Müzik Festivali İkinci Yılında 2 – 2 Izmir Film ve Muzik Festivali 2022 afis

Yarışmaya katılacak projeler, besteci Cumhur Bakışkan, belgesel yönetmeni ve kısa film festivali yöneticisi Hilmi Etikan, senaryo yazarı, yönetmen Işıl Özgentürk, akademisyen Prof. Lale Kabadayı, yönetmen Nihat Durak, görüntü yönetmeni, yönetmen Tahsin İşbilen ve festival yönetmeni Vecdi Sayar tarafından değerlendirilerek, on proje seçilecek. Seçilen proje sahiplerine 10.000’er TL. ödül verilecek. Bu miktarın yarısı 2. İzmir Uluslararası Film Festivali sırasında, diğer yarısı ise filmler tamamlanıp, 2023 festivalinde gösterime sunulduğunda proje sahiplerine verilecek. Yarışmanın ikinci etabında, seçilen projelerin yönetmenleri İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali kapsamında düzenlenecek beş günlük Proje Geliştirme Atölyesi’ne katılacaklar.

Proje Geliştirme Atölyesi’nde jüri üyeleri kendi uzmanlık alanları çerçevesinde projeler üzerindeki düşüncelerini ve önerilerini paylaşacaklar. Yaz aylarında filmlerinin çekimlerini ve kaba kurgularını tamamlayacak olan proje sahipleri, Kasım ayında İzmir’de düzenlenecek Uluslararası Akdeniz Sinemaları Buluşması kapsamında düzenlenecek ikinci bir atölyede filmler kurgu açısından değerlendirilecek. Ardından gerekirse ek çekimler yaparak ya da kurgu üzerinde yeniden çalışarak filmlerini tamamlayacak olan proje sahipleri filmlerini 1 Nisan 2023 tarihine kadar teslim edecekler. Filmler, Haziran 2023’de düzenlenecek olan 3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nde seyirci ile buluşacak.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

11. Engelsiz Filmler Festivali Kısa Film Yarışması Finalistleri 3 – Moter Kiz Kardes 2022

11. Engelsiz Filmler Festivali Kısa Film Yarışması Finalistleri

Engelsiz Filmler Festivali’nin 3. kez düzenlediği Kısa Film Yarışması, 20-26
İzmir Kısa Film Festivali Jürisi Belli Oldu 4 – Nadejda Koseva

İzmir Kısa Film Festivali Jürisi Belli Oldu

14-19 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek İzmir Kısa Film Festivali içerisinde yarışma