Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor 1 – Amina

Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor

Pandemi koşulları nedeniyle çevrimiçi platformlarda başlayan 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin ikinci etabı, 22 Nisan’da başlıyor. 1-7 Mart 2021 tarihleri aralığında Türkiye’de, Birleşik Krallık’ta ve Kosova’da ilk etabı başarıyla gerçekleştirilen organizasyon, Nisan ve Mayıs aylarında ulusal ve uluslararası filmlerden oluşan geniş bir seçki ile kültürel bir nefes alanı sunuyor.

Tüm Gösterimler Sınırsız ve Ücretsiz!

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin ikinci etabı 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi koşullarda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı çerçevesinde uzun metraj, kısa kurmaca, belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört dalda yarışmanın düzenlendiği ve ayrıca yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı ulusal seçkinin yanı sıra, Balkan sinemasının yakın dönemdeki seçkin örnekleri de izlenebilecek.

Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor 2 – 4 Kadin Yonetmenler Festivali ikinci etabi

Ulusal yarışma jüri üyeleri Dr. Öğr.Üyesi Dilaver Bayındır, yönetmen Jale İncekol, yönetmen Sevinç Baloğlu, yönetmen Aysim Türkmen ve sinema yazarı Banu Bozdemir’den oluşuyor. Balkan yarışma finalistleri festivalin Kısa Film Koordinatörü Doç. Dr.Ragıp Taranç, Uluslararası Koordinatörleri Dr. Öğretim Üyesi Zeynep Merve Uygun ve Dr. Ebru Beyazıt ile Balkan Temsilcisi Nena Popovic’ten oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

Uzun metraj kurmaca, belgesel ve kısa metraj kurmaca olmak üzere Balkan filmleri de 3 kategoride yarışmalı bir seçki olarak seyirci ile buluşacak. Ulusal seçkide yer alan yönetmenlerle canlı yayınlarda söyleşiler düzenlenecek. Tüm film gösterimleri festivalin resmi websitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com.tr adresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında süre ya da gösterim kısıtlaması olmadan, sadece web sitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Yönetmen söyleşilerinin yanı sıra Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç ise 23 Nisan kapsamında çocuklar için müzik atölyesi festivalin ikinci etabındaki etkinlikler olacak. Festivalin seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi gerçekleştirdiği “Face to Face” geri bildirim etkinliği de yine Nisan ayında düzenlenecek. Ayrıca Mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin web sitesi üzerinden yayınlanacak. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin YouTube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festivalin tüm etkinlik programı sosyal medya hesaplarından da günlük olarak paylaşılacak.

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek 3. etabının pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da yapılması planlanıyor.

Fongogo Kampanyası Devam Ediyor!

Kadın sinema emekçilerini desteklemek adına tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilen ve sosyal sorumluluk vasfı da olan Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin sürdürülebilirliğini desteklemek açısından, Mart ayında Fongogo kampanyası başlatılmıştı. Kampanya fongogo.com/Project/4-uluslararasi-kadin-yonetmenler-festivali adresinde devam ediyor.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir