Kadın Yönetmenler Festivali’nin Mart Etabı Tamamlandı 1 – 4 Kadin Yonetmenler Festivali 1

Kadın Yönetmenler Festivali’nin Mart Etabı Tamamlandı

Bu yıl pandemi koşulları nedeniyle üç ayrı etapta yapılması planlanan Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin 1-7 Mart 2021 tarihleri arasındaki ilk bölümü dün akşam gerçekleştirilen “Sığamayanlar” panel etkinliği ile sona erdi.

Kadın sinemacıların emeklerine vurgu yapmak amacıyla her yıl 8 Mart haftası öncesi düzenlenen Kadın Yönetmenler Festivali bu sene 1-7 Mart 2021 tarihlerinde ilk kez uluslararası arenaya taşınarak ulusal seçkide yer alan yerli filmleri Birleşik Krallık ve Kosova’da gösterime açtı. Ayrıca 16 uluslararası yapım da çevrimiçi ortamda Türkiye’deki sinemaseverlerle buluştu. Birleşik Krallık’tan East Anglia Üniversitesi ve Britanya Türk Kadınları Derneği’nin, Kosova’dan ise Gerçek Derneği’nin sponsorluğunda hayata geçirilen gösterim ve etkinlikler yurt dışındaki katılımcılardan da yoğun ilgi gördü.

East Anglia Üniversitesi’nin öncülüğünde 9 ayrı film söyleşisini takip ederken Britanya Türk Kadınları Derneği ve Gerçek Derneği’nin katkılarıyla seyirciler toplamda 7 filmin yönetmenleriyle buluştular. Ayrıca East Anglia Üniversitesi öğrencilerine özel olarak yönetmen ve Özyeğin Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Zeynep Merve Uygun New Media Documentaries and Digital Storytelling başlığı altında atölye çalışması gerçekleştirdi.

Festivalin Türkiye ayağında ise dünya sinemasından 14 yönetmen ile canlı yayınlarda soru-cevap söyleşisi düzenlendi. Nilay İşlek tarafından verilen “Bak Gör Bekle Çek Atölyesi”, 1000VOLT “Renk Atölyesi”, Berrak Taranç imzalı “Film Müziği Atölyesi” de katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Ayrıca Gülçin Özdemir moderatörlüğünde oyuncu Ezgi Çelik “Süper ile Kahraman Oyuncular Paneli” ve festivalin son etkinliği olarak Kadın Yönetmenler Derneği’nin ev sahipliğinde, Britanya Türk Kadınları Derneği, Değişim Liderleri Derneği ve Kosova Gerçek Derneği’nin katılımıyla “Sığamayanlar” paneli düzenlendi. Katılımcılara açık olan tüm söyleşi ve panel etkinlikleri, festivalin resmi YouTube hesabından da canlı yayınlarla paylaşıldı.

Yönetmenler fiziki olarak bir araya gelemediğinden fotoğraflarından özel bir fotoğraf tasarlanarak festival ofisi de olan Kadın Yönetmenler Derneği’nin merkezinde sergilendi.

Ayrıca bu yıl ilk kez çevrimiçi bir fotoğraf sergisi de festival takipçileri ile paylaşıldı. Dr. Ebru Beyazıt’ın kuratörlüğünde araştırma görevlisi Gözde Yenipazarlı’nın “Female State of Street” sanal sergisi festivalin web sitesinde izlenebilir.

Ulusal Seçki ve Balkan Seçkisi Nisan’da!

Festivalin çevrimiçi gösterimler ve etkinliklerle planlanan ikinci ayağı ise Nisan ayında gerçekleştirilecek. Aralarında yarışma filmlerinin de olduğu 45 filmlik ulusal seçki ve Balkan özel seçkisi yine festivalin resmi web sitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com.tr adresinden sinemaseverlerle buluşacak. Seçkinin bir kısmı Türkiye sınırlarında seyredilebilirken, bir bölümünün ise tüm dünyadan seyircilerin erişimine açık olacak. Yerli ve yabancı yönetmenlerle canlı söyleşiler yine YouTube kanalı üzerinden yayınlanacak.

#Sığamıyoruz sloganı ile yıl içerisine yayılan festivalin fiziki ayağı ise pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında İzmir, Seferihisar’da düzenlenecek.

Fongogo Kampanyası Yayında!

Kadın sinema emekçilerini desteklemek adına tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilen ve sosyal sorumluluk vasfı da olan festivalin sürdürülebilirliğini desteklemek açısından, bu yıl ilk kez bir Fongogo kampanyası da hayata geçirildi. fongogo.com/Project/4-uluslararasi-kadin-yonetmenler-festivali adresinden ulaşılabilecek kampanya detaylarında destekçileri, festivale dair sürpriz ödüller de bekliyor.

Kadın Yönetmenler Festivali’nin Mart Etabı Tamamlandı 2 – 4 Kadin Yonetmenler Festivali 2

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir