Kako Si Filminin Afişini Öteki Sinema Okurları Seçiyor

Kako Si, yönetmenliğini Özlem Akovalıgil’in yaptığı, Mesut Akusta ve Deniz Çakır gibi önemli oyunculara sahip, çekimleri geçtiğimiz yıl tamamlanmış, pek çok uluslararası festivale davet edilmiş, ülkemizde de önümüzdeki Ekim ayında gösterilmesi planlanan içsel bir yol hikayesi… Elazığ film festivalinde tanıştığımızdan beri sıcak bir dostluk kurduğumuz Özlem Akovalıgil’in kendini adadığı bu filmi çekme serüveni sırasında başına gelenler de ayrıca bir film olacak kadar ilginç…

Filmin konusu da kısaca şöyle: Ailesi yıllar önce Bosna’dan İstanbul’a göç etmiş olan SEMAHAT (Semahat Goruşanin), ilerlemiş yaşına rağmen ata topraklarına seyahate karar verir. Yönetmen olan FATİH (Mesut Akusta), kadını ilginç bulur ve yolculuğunu filme almak ister:  Fatih’in arkadaşı UFUK (Kemal Okur),  hayatındaki karışıklıklardan uzaklaşmak için bu yolculuğu fırsat olarak görür ve yardım etmek için onlara katılır. Yolda Semahat aile hikayesini anlatırken Fatih bunları kaydeder. Sarajevo’ya varınca Semahat’ın ailesini bulmak için yaptıkları araştırma yaşanan son savaşın tüyler ürpertici gerçekleriyle yüzleşmelerini sağlayacaktır. Sonunda Semahat’ın 82 yaşındaki kuzeni MUHAMMED’i (Muhammed Goruşanin) bulurlar.

Almanya’da doğup büyümüş olan SELİM (Atilla Öner), bir yıldır İstanbul’da LİDYA (Deniz Çakır) ile yaşamaktadır. Selim’in ailesini ziyaret için birlikte Almanya’ya yola çıkarlar. Yolda, bir cinayete tanık olurlar, arabaları ellerinden alınır. Bir köye sığınırlar. Selim arabalarını bulmaya çalışırken etnik bir çatışmanın ortasında kalır.

Hayatta kalma mücadelesi veren insanlar için geçmişin ve gelecek umudunun bir anlamı yoktur. İnsanları ayıran bir yer vardır. Tam oradadırlar.

http://www.kakosifilm.com/tr/index.php

1 Ekim’de seyirciyle buluşacak olan  Kako Si filmi ile ilgili olarak okurlarımızdan istediğimiz şu: Hazırlanan 3 afiş taslağını da “Öteki” okurlarının beğenisine sunuyoruz. Sizce bu özel filmin afişi hangisi olmalı? Afişleri inceledikten sonra aşağıdaki ankete cevap vermenizi ve daha da iyisi yorumlarınızı sayfa altında paylaşmanızı, Öteki Sinema editoryası olarak Özlem Akovalıgil adına rica ediyoruz. En çok oylanan afiş filmin resmi sunumu olarak kullanılacak… Tüm çalışmalar değerli grafik sanatçısı Cüneyt Ersöz tarafından tasarlandı.

Afişlerin üzerine tıkladığınızda büyük hallerini görebilirsiniz.

Kako Si Filminin Afişi Sizce Hangisi Olmalı...?

  • 2. Afiş (üst sağ) (44%, 110 oyla)
  • 1. Afiş (üst sol) (31%, 77 oyla)
  • 3. afiş (alt orta) (25%, 63 oyla)

Toplam Oy Sayısı: 249

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Tüm okurlarımızdan ilgi ve alakalarını eksik etmemelerini rica ediyoruz. Ayrıca Facebook kullanıcıları filmin Facebook sayfasından da bu seçmeye katılabilir ve filmle ilgili güncellemeleri takip edebilirler: Facebook Linki!

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Afişlerle Türk Sineması Kitabının Lansmanı Yapıldı

Türker İnanoğlu’nun Türk sinema tarihine ışık tutan Başlangıcından Bugüne 1914-2018 Afişlerle Türk Sineması kitabının lansmanı yapıldı.

4 Yorumlar

  1. Bu filmi Ankara uluslararası film festivalinde izlemiştim. Gerçekten izlemeye değer… Altmetinler içeren sağlam bir yapıt.

  2. Tasarımların hepsi çok güzel ama bence en iyisi 2. tasarım. Cüneyt Bey’in eline sağlık…

  3. Filmi Ankara film festivalinde izledim, afişlerin hemen hepsi filmin içeriğini özetliyor, çok başarılı olmuş.

    Ellerinize sağlık… Seçim yapmak çok zor olsa da 2. çalışma favorim.

  4. Hepsi birbirinden güzel ama 2.olmalı.Cüneyt Bey’in ellerine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir