Karagarga Hack’lendi mi?

“Eğer orada yoksa muhtemelen yönetmeni bile bulamaz!” sözüne mazhar olmuş alternatif, alt kültür Torrent Tracker’i Karagarga hack’lendi mi?

Siteye girmeye çalışan üyeleri şöyle ilginç bir ‘Maymun İstilası’ sayfası karşılıyor. Divx Planet ve Ek$i Sözlük‘te konu tam anlaşılamasa da açıklanmaya çalışılmış. Bazıları bunun, Sitenin yaşadığı bir sorunu espirili bir yoldan anlatmaya çalışması olarak belirtiyor ve  en kısa sürede geri geleceklerini  yazıyor ama sitede  carnets d’un combattant kurde adlı film yüzünden an itibariyle büyük tartışmalar yaşandığı ve  özellikle Türk üyeler tarafından bu filmin bir propaganda filmi olduğu ve kaldırılması gerektiği yönünde ağır bir baskı olduğu ama karagarga da  ” eğer böyle davranılırsa, ira, eta, hamas’ı içeren her türlü video yu yasaklayacak mıyız?” diyen farklı fikirlerde kullanıcılar olduğu ve yaşanan  fikir çatışması yüzünden sitenin hack’lendiğini yazanlar da var.

Umarım ortada ciddi bir sorun yoktur ve bu Şahanenin de ötesinde Tracker’a bir an önce kavuşuruz. Her ne kadar ‘ratio’ tutturamamaktan muzdarip olup film indiremesek de orda bir tracker var uzaaktaaaa…

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

blank
1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

13 Yorumlar

 1. blank

  açıkca söylemek gerekirki yeni ve farklı torrent sitelerinin artmasıyla karagarga nın havasıda yavaş yavaş sönmeye başladı. filmi seed eden yok, user az, ratio arttırmak tam eziyet. HC ve CGD, ve aramasını biliyorsanız rapidshare fazlasıyla iyi bir arşiv oluşturmaya yeter. ama karagarga nın da hakkını yemeyeyim murat abinin hesabı sayesinde çok aradığım bir filmede oradan ulaştım.

 2. blank

  arkadaşlar, karagargada en son olan tartışmaları kopyalamayı akıl eden olduysa benimle paylaşmak ister mi? ben bir kısmını kopyaladım ancak son sayfalar yok.

  sevgiler

 3. blank

  gerçekten ilginç.. bu tartışmadan kopyaladığın bölümleri paylaşırsan sevinirim. nedir, ne olmuş ?

 4. blank

  istersen mail atayım sana, buraya bir kısmını gondermem dogru olur mu bilmiyorum cunku tamamı yok

  ekşisözlükte de dendiği gibi “carnets d’un combattant kurde” adlı bir film belgesel oldugu söylenerek bir haftalık üyeliği olan italyan bir kullanıcı tarafından karagargaya upload edildi. Bu filmi belgesel oldugu yalanına inanarak izlemiş biri olarak propaganda oldugunu ve bir belgesel niteliği taşımadığını, yanıltıcı bir kaynak oldugunu söyleyebilirim. Bu filmin karagargadan kaldırılmasını talep eden Türk kullanıcılar ağır eleştirilere maruz kaldılar ve buna karşılık olarak Türkler tepkilerini daha da sertçe ortaya koydugunda site yönetimi tarafından uayrı aldılar. Belgeselin sitede kalmasını dahası belgeselin İtalya’da ödül almış olması ve Fransa’da da destek görmesini gerekçe olarak göstererek bu filmin gerçekleri yansıttığını savunanlar site kurallarına aykırı tepkiler verdikleri, Türklere yönelik saldırıları ve provakasyonlarda bulundukları halde uyarı almadılar. Dört yıllık kullanıcı olan bir Türkün site kurallarına aykırı bir davranışı olmamasına rağmen site tarafından üyeliğinin iptal etmesine tepki veren Hollandalı dört yıllık bir kullanıcının da üyeliği iptal edildi. Bunun sonrasında da site hacklendi.

 5. blank

  Çok ilginç bir o kadar da üzücü gelişmeler bunlar :(

  Paylaştığın için teşekkürler Elif… KG’nin yürütücüsü bir türk diye biliyorum. Hatta bu arkadaş ‘Öteki Sinema’yı zamanında WP altyapısına geçmesi için desteklemişti ve bir mail trafiğimiz de olmuştu o zamanlar. KG eminim bunu sanatın ifade özgürlüğü adına kollamıştır ama yapımın kendisi bir sömürü peşindeyse polemik ve ardından bunların yaşanması kaçınılmaz olmuş. :(

  KG editörleri de eğer isterlerse bilgilendirme haklarını bu başlık altından kullanabilirler. Merakla takipteyiz.

 6. blank

  Filmin enterasan bir yani yok, film italyanca alt yazili oldugu icin orada tartisanlarin (uploader ve turkce bilen biriki kisi disinda) hicbiri filmi izlemis yada anlamis degil.

 7. blank

  KG geri dönmüş. Bahsi geçen film ise durmakta ve tartışma halen devam etmekte…

 8. blank

  Ben de bir şekilde tartışmaya dahil oldum arkadaşlar :)
  Tahmin ettiğim gibi KG yönetimi ‘paylaşım özgürlüğü’ne dayanarak filmi değil ama filmin paylaşımını savunuyor. Türk kullanıcılar ise PKK mefhumunun dehşetine kapılarak biraz heyecanlı savunmalara girişiyorlar ama hepsi gün ışığında moderatör mitralyözünde dökülen Çavuş Steiner‘in askerleri gibi birer birer banlanıyorlar!

  İşin burası biraz ilginç; Eğer filmi paylaşmak konusunda bu kadar sınırsız bir özgürlük veriliyorsa paylaşan kişi de her türlü eleştiriyi yiyip yutabilmeli… paylaşırken özgür olmak ama paylaşılan hakkında özgürce fikrini belirtememek…

  Avrupalı kullanıcılar ise PKK’yı, Emiliano Zapata‘nın güçleri gibi görmek gibi romantik bir yanlışın içindeler. Tabi daha soğukkanlı oldukları için moderasyon onları kollar gibi görünüyor ama dediğim gibi bizim çocuklar fazla heyecandan haksız konumuna düşüyorlar.
  (Bu ne ya! maç anlatır gibi!)

 9. blank

  ahah çok güzel bir yorum :)

  bence yine sakin olmayi başarabilen birkaçımız en azından bazı yanılgıları önleyebildik diye avunuyorum, diğer ateşli tepkileri de onaylamasam da olağan buluyorum, üyeliği iptal edilen iki kişiye hala haksızlık yapıldığını düşünüp üzülsem de tartışma eski haline kıyasla biraz daha normalleşebildi, en başından kimse birşey demese kendileri çalar kendileri söylerlerdi, hep sakin de kalınabilirdi ama Turk insan profili düşünüldüğünde ve yapılan bazı saldırıların boyutu nedeniyle bu mümkün olamazdı ve iş çığrından çıktı malesef

  üç günlük uykusuzluk ve başağrısından sonra tartışma/kavganın devam etse de en azından ateşinin sönmüş olması güzel…

  ben foruma giremediğim için sitenin hacklenme nedeninin tam olarak ne olduğunu ve kimlerin yaptığını anlayamadım, bilen var mı?

 10. blank

  of gene tadı kaçcak gibi, takip etmeyim diyorum duramıyorum :(

 11. blank

  Konu altı, yorumlara kapatılmış…
  Konu ile damıtarak aktarmak istediğim fikrim; KG’nin paylaşım özgürlüğünü savunmak tarafında haklı davrandığı ve fakat konu altı yorumları değerlendirirken moderatörlerin objektif davranmadıkları ve en sonunda konuyu kilitleyerek yarattıkları despotizm ile savundukları şeylere ters düştükleridir.

  PKK tarih değildir ve eylemlerine devam etmektedir. BM tarafından da tescillenmiş bir terör örgütüdür. Oradaki Türkler serzenişlerinde haklıydılar. Kızıl Tugayların Aldo Moro’yu öldürdükleri yıl böyle bir film bir yerlere yüklenseydi İtalyanların tepkisi ne olurdu merak ediyorum?
  Haklarında hayırlısı olsun diyorum ve bitiriyorum.

 12. blank

  Tolga Demirtasin ilk yorumuna katiliyorum.

  KG cok buyuk umutlarla girdigim ve ratio yuzunden banlandigim bir tracker. Isin komigi benim uploadumda yüksektir ancak ceken olmayınca ve gönderen cok hızlı yollayınca ister istemez ratio sorunu yasıyoruz.

  Ben bütün arsivine ragmen o yönden cok basarısız buldum siteyi cunku arsivin geniş olmasının hicbir avantajı yok.

  Ancak ifade özgürlügü hakeret özgürlügü degil yinede görüntüleri kaldirma talebine ben karsiyim. Goruntuler orada kalmali ki adamalrin ne oldugunu görelim. Yalniz bir uyari notu dusulereke ve terörün alti cizilerek bazi önlemler alabilirler.

 13. blank

  Haklısınız arkadaşlar…
  KG’nin en büyük handikapı ratio tutturamamak. Ben de elimden geleni yapmama rağmen leech eden kimse olmadığı için sunumlara miyavlayarak bakmaktan sıkılıp Cinemageddon’a yöneldim. Cinemageddon bizim gibiler için en önemli site sanırım şu an. Horror Charnel’a da takıldım ama nedense ısınamadım o tracker’a

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir