Karanlıktan Korkar mısınız?

TC. Kültür ve Turizm Bakanlığının ve Çankaya Belediyesinin desteği ile Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen ve 15–22 Mart 2012 tarihleri arasında, 23. kez perdelerini açacak olan Ankara Uluslararası Film Festivali, Geceyarısı Sineması programı ile seyircisini koltuklarından zıplatmaya hazırlanıyor. Karanlıktan korkar mısınız?

Karanlıktan Korkar mısınız? 1 – Uyanış

4 kısa ve 1 uzun filmden oluşan Geceyarısı Sineması programında, Birinci Dünya Savaşı sonrasında bir milyondan fazla kayıp veren İngiltere’de geçen, stilize bir hayalet öyküsü “Uyanış”, zombilerin, vampirlerin ve cadıların da işsiz kalabileceğini anlatan “Ayın Elemanı”, zorunda kalınca çocukların da vahşileşebileceğini gösteren “Efsane”, yakın bir gelecekte zombilerin nasıl ötekileştirildiği üzerine çarpıcı bir vizyon ortaya koyan “Yaşayan Ölüler” ve bir canlandırma filmin de pekala korkutucu olabileceğini kanıtlayan “Çocuksu Suçlar” filmleri, bize başka bir dünyanın kapılarını açacak.

The Awakening / Uyanış

Yıl 1921. İngiltere 1. Dünya Savaşı sonrası yaralarını sarmaya çalışmaktadır. Savaş travmasının ortasında herkes doğaüstü olaylara inanmaktadır. Hayaletleri yakalama, sahtekarlıklara çözüm bulma ve asparagas haberleri ortadan kaldırma konusunda deneyimli bir kadın olan Florence Carthcart, kendisine bildirilen bir şikayet üzerine, taşrada bulunan yatılı bir okula gelir. Edindiği bilgilere göre okulda pek çok hayalet gezinmektedir. Florence ilk başta bu durumun diğer vakalarla aynı olduğunu düşünür. Ancak inandığı ve bilmekte olduğu her şey, ruhların ve görünmeyen diğer varlıkların kendisini ona hissettirmesiyle tersine dönecektir.

Återfödelsen / Yaşayan Ölüler

Zombi salgınından 30 yıl sonra, insanlar zombileri evcilleştirmiş ve ucuz işgücü olarak kullanmaya başlamıştır. Genç çift Katrine ve Mark ise, her gün zombi yakalama, kanlı laboratuar deneyleri ve sonlanmanın eşiğindeki ilişkileri ile mücadele etmektedirler.

Zombiler, vampirler, beklenmedik misafirler, eli kanlı katiller… Onların da söyleyecek birkaç sözü var. Korku / gerilim sinemasının bizi karanlığa doğru çağıran en tekinsiz örnekleri 16 Mart Cuma saat 23:59’da Batı Sineması’nda…

Leyenda / Efsane

10 yaşındaki Claudia, haftasonunu ailesiyle birlikte geçirmek üzere şehir dışına çıkar. Bu araba seyahati sırasında terk edilmiş bir benzinlikte mola vermeye karar verirler. Burada karşısına çıkan sıra dışı bir kadın, Claudia’ya kaderi hakkında bir sır verecektir.

Ödüller:
2011 San Sebastián Korku ve Fantastik FF; En iyi İspanyol Kısa Film – İzleyici Ödülü

Employeé Du Mois / Ayın Elemanı

Stephanie, işsizlere iş bulmaları konusunda yardımcı olup onları yönlendirmektedir. Fakat bu işsizler, vampir, cadı ya da peri gibi kişilikler olduğunda işi o kadar kolay değildir.

Ödüller:
2011 Neuchâtel Fantastik FF; En İyi Yeni Film
2011 Maelstrom Fantastik FF; En İyi Fantastik Kısa Film

Nursery Crimes / Çocuksu Suçlar

Koyununu katleden Küçük Bo Peep, onu nereye saklayacağını bilmemektedir!

Ödüller:
2011 Toronto Karanlık Sonrası FF; En İyi Uluslararası Kısa Film, İzleyici Ödülü
2010 İngiliz Korku Festivali; İzleyici Ödülü
2010 Village of the Damned; En İyi Film

Not: Bu program kalbi zayıf olanlara göre değildir.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir