Karşıt Sinema Manifestosu Yayınlandı! 1 – tumblr static aaa

Karşıt Sinema Manifestosu Yayınlandı!

20 Ocak 2013

tumblr_static_aaa

Geçenlerde ilginç bir site ve sinemasal manifesto keşfettim. Gazeteci Ali Şimşek dostun Facebook’ta paylaştığı bir link: Karşıt Sinema Manifestosu!

Uzun zamandır yazdığım, festivaller için formülüze edilmiş, hikaye sinemasından kaçan çünkü hikaye anlatabilme yeteneği olmayan, bu yüzden de uzun planlar ve zorlanmış kurmaca karakterlerle bezenmiş biçimsel tuzaklarla dolu özenti “arthouse” sinema anlayışına bir tepki olarak gördüm Karşıt Sinema’yı ve linki sizlerle paylaşmak istiyorum.

Merak edenler hemen şu linke tıklayarak manifestoyu okuyabilir: www.karsitsinema.com

Malum, sinemamızın rotası fena halde şaşmış durumda. Çünkü, bizim aydın geçinen entelektüel kesimin en sevdiği şey, halkın beğenilerinin üstüne basarak yükselmektir. Bu tanımlamaya girenlerin gözünde Türk sineması başından beri bir avam eğlencesidir. Olduğu gibi sevmek mümkün değildir. Değişmeli ya da zorla dönüştürülmelidir. Hollywood’a benzememelidir ama nedense bir Fransız yeni dalgası taklitçisi olmasının hiç bir sakıncası yoktur.

Bu iklimde, bazı yönetmenler ağızlarıyla kuş tutsa bile yaranamazlar, övgülere nail olamazlar. Oysa, taklit edilmiş bir Doğu Avrupa duygusallığını kamera ayağına beton dökerek, sinopsisden bozma bir senaryo ile filme çeken “artauss” sinemacı yollarına güller dökülerek alkışlanır durur.

Eşkıya ile başlayan milat, 1996′dan bu yana iki uca doğru giderek hızlanan bir biçimde açılan sinemasal anlayışların neticesini hep birlikte paylaşıyoruz. Bir tarafta, tamamen yozlaşmış, hap yaparak para kapma derdinde bir ticari sinema anlayışı, diğer tarafta, kültür bakanlığı fonlarından nemalanarak yapılmış, festivalleri gezip poz yapan minimalist dertler…

Seyirci ne ister, neyi özler, şimdilik kimsenin umurunda değilmiş gibi görünüyor ama alarm zilleri çoktan çalmaya başladı. 2008 yılında haddini bilmez bir blogcu olarak yaptığım tüm varsayımların acı bir şekilde gerçek olduğunu görüyorum.  2010’da Altın portakal’da, bu minimalist saçmalamalarla nereye kadar diye soruyordum ama pek değerli, dernekli abiler, ablalar tarafından kasıtlı bir biçimde umursanmıyordum.  Neyse ki derdimize yeni ortaklar çıktı.

Karşıt Sinema kısaca; Yeni Türkiye Sineması’nın içinde bulunduğu durumu, bu duruma nasıl geldiğini ve bu koşullar altında devam eder ise ortaya çıkacak olan olası yıkıcı sonuçları ele alan, karşılığında çözüm önerisi olarak kısıtlayıcı herhangi bir kalıp sunmak yerine iyi sinemanın teamüllerini tekrar hatırlatıp sinemacıları yenilikçi, özgün, samimi ve biricik olmaya davet eden bir manifesto…

Karşıt Sinema’cılar, 20’li yaşlarda, daha uzunca yıllar sinema pratiği ve teorisi ile ilgilenecek olan bir grup. Bu yüzden Sinema yapmaya devam edebilmek için öncelikle önlerindeki uzunca yolu temizlemek ve bir farkındalık yaratmak gerektiğini düşünüyorlar.

Manifestonun tanımında bahsedilen tüm öğeler sitede bulunan detaylı versiyonda gerekçelendirilmiş ve Türkiye Sineması tarihi içerisinde bir yere oturtulmaya çalışılmış.

Karşıt Sinema Manifestosu, pek çok sinemacının, sinema teorisyeninin ve sinema seyircisinin ortak derdini dile getirmeye çalışmakta… Herkes tarafından kabul edilse de edilmese de, Türkiye Sineması’nın doğru gelişimi açısından bu tür yenilikçi ve yapıcı tartışmalara ihtiyacı var diye düşünüyor manifestoyu kaleme alan arkadaşlar…

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Irak İşgali ve Mavi Adam 2 – unnamed 23

Irak İşgali ve Mavi Adam

Bugüne kadar birçok kısa filme imza atan Utku Çelik'in ilk
Pakistan Sinemalarında Türk Filmleri Gösterilecek 3 – Pakistan Sinemaları Bollywood Türk Filmi

Pakistan Sinemalarında Türk Filmleri Gösterilecek

Pakistan'ın önde gelen film dağıtım şirketleri, Bollywood filmlerinin kaldırılmasından doğan