Kelebekler Sundance’te En İyi Film Ödülü Alan İlk Türk Filmi Oldu 1 – Kelebekler Sundance En İyi Film

Kelebekler Sundance’te En İyi Film Ödülü Alan İlk Türk Filmi Oldu

28 Ocak 2018

Yönetmen Tolga Karaçelik’in yazıp yönettiği yeni filmi Kelebekler, bağımsız filmlerin ‘kalesi’ Sundance’te ‘En İyi Film’ ödülünü aldı. Türkiye’de bu ödülü kazanan ilk yönetmen olarak sinema tarihine imzasını atan Tolga Karaçelik; ABD’de Türkiye saati ile sabaha karşı gerçekleşen ödül töreninde “Bu ödül, bu filmin 18 günde çekilmesini sağlayan ekibime… Çaycısından aktörüne, yapım ekibimden teknik ekibe… Bunu BİZ yaptık! Artık herkesin. Biz bu filmi 18 günde, yasaklı, parasız çektik. Bunun genç sinema öğrencileri için anlamı çok kıymetli. Çok mutluyum…” şeklinde konuştu.

Kelebekler Sundance’te En İyi Film Ödülü Alan İlk Türk Filmi Oldu 2 – Kelebekler Sundance

Dünyanın en prestijli festivallerinden biri olan ve bu yıl 32.si düzenlenen Sundance Film Festivali’ne iki sene önce Sarmaşık filmiyle katılan Tolga Karaçelik, yeni filmi Kelebekler ile festivalde bir kez daha ‘En İyi Film’ kategorisinde yarıştı. Üst üste iki projesiyle, dünyanın en önemli beş festivali arasında gösterilen Sundance Film Festivali’ne seçilerek büyük bir başarıya imza atan Karaçelik’in senaryosunu yazıp yönettiği Kelebekler; 18-28 Ocak 2018 tarihleri arasında, Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletinde düzenlenen Sundance Film Festivali 2018’de aynı zamanda dünya prömiyerini de gerçekleştirdi. Dünya prömiyerinde sinemaseverlerin yoğun ilgisi ve büyük beğenisiyle karşılanan film, 27 Ocak Cumartesi akşamı gerçekleşen ödül töreninde, ‘En İyi Film’ ödülüne layık görüldü.

Çok sayıda ödül kazanan Gişe Memuru ve Sarmaşık filmleriyle uzun süre gündemden düşmeyen Tolga Karaçelik, Kelebekler ile başarı grafiğini yukarıya taşımaya devam ediyor. Kelebekler, Sundance Film Festivali 2018 ile başladığı festival yolculuğuna 24 Ocak-4 Şubat 2018 tarihleri arasında düzenlenen, Avrupa’nın en önemli festivallerinden 47. Uluslararası Rotterdam Film Festivali ile devam ediyor. Film, festival kapsamında Avrupa prömiyerini 30 Ocak 2018, Salı günü gerçekleştirecek.

Birbirini çok az tanıyan üç kardeşin, yıllardır haber almadıkları babalarının aramasıyla bir araya gelmelerini konu alan Kelebekler’de; Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin, Serkan Keskin, Hakan Karsak, Ezgi Mola, Ercan Kesal gibi oyuncular rol alıyor.

SUNDANCE FİLM FESTİVALİ HAKKINDA

Rezervuar Köpekleri, Whiplash gibi birçok önemli filmin dünya prömiyerini yaptığı Sundance Film Festivali, ünlü aktör Robert Redford’ın 1981 yılında kurduğu Sundance Enstitüsü tarafından, her yıl ABD’nin Utah eyaletinde gerçekleştiriliyor. İlk olarak Birleşik Devletler Film Festivali (United States Film Festival) adı altında 1978 yılında kurulan ve Redford’un, 1985 yılında Sundance Enstitüsü bünyesine dahil ettiği festival, 1991 yılında da resmi isim değişikliği ile Sundance Film Festivali olarak anılmaya başladı. John Cooper’ın festival direktörlüğünü yürüttüğü, yılın A klasman ilk büyük film festivali olan Sundance Film Festivali, dünyanın en iyi beş film festivali arasında yer alıyor.

Kelebekler Sundance’te En İyi Film Ödülü Alan İlk Türk Filmi Oldu 3 – Kelebekler poster

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

2 Comments

  1. benim bildiğim can filmi de buyuk odul almıştı sundancede

  2. Can filmi, 2012 yılında aynı kategoride “Jüri Özel Ödülü” (A World Cinema Dramatic Special Jury Prize for Artistic Vision) almıştı.
    Kelebekler’in aldığı ise en iyi film ödülüne denk gelen “Büyük Jüri Ödülü” (The World Cinema Grand Jury Prize: Dramatic).

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ghost in the Shell'in Çekimleri Başladı! 4 – Ghost in the Shell Scarlett Johansson

Ghost in the Shell’in Çekimleri Başladı!

Scarlett Johansson’ın başrolde yer aldığı, yönetmenliğini Rupert Sanders’ın yaptığı Ghost
Dünyanın En Ölümcül Çölünde Yaşananlar Kayda Alındı 5 – Tenere Hasan Söylemez 3

Dünyanın En Ölümcül Çölünde Yaşananlar Kayda Alındı

Gazeteci ve belgesel yapımcısı Hasan Söylemez dünyanın en ölümcül çölünde