Kemal Sunal Film Festivali ile Anılıyor!

3. ÇAYDA ÇIRA FİLM VE SANAT FESTİVALİ KEMAL SUNAL ANISINA YAPILIYOR!

Kemal Sunal Film Festivali ile Anılıyor! 1 – FESTİVAL AFİŞİElazığ Sinema Derneği ESİNDER’in 19-23 Mayıs 2010 tarihleri arasında organize ettiği 3. Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali bu yıl Türk Sineması’nın büyük ismi Kemal Sunal anısına düzenleniyor. Festival kapsamında Ali Avaz ve Yılmaz Atadeniz’e verilecek olan Onur Ödülleri de Kemal Sunal’ın anısına sahiplerine takdim edilecek. Ayrıca festivalin son günü Kemal Sunal belgeseli de tüm davetlilerin gösterimine sunulacak.

Festivalde gösterilecek olan filmlerin oyuncularının, yönetmenlerinin ve yapımcılarının da davet edildiği organizasyonda, sinema dünyasının kalbi Elazığ’da atacak. Festival kapsamında görme engellilere ve hapishanelerdeki kader mahkumlarına yapılan özel gösterimler dikkat çekiyor.

‘Elazığ’ın her sokağı festival’, ‘Yerelden evrensele büyüyen festival’ sloganlarıyla bu yıl üçüncüsü organize edilen Çaydaçıra Film ve Sanat Festivali kapsamında ‘Vavien’, ‘Kara Köpekler Havlarken’, ‘Orada’, Başka Dilde Aşk’, Deli Deli Olma’, ‘İki Dil Bir Bavul’, ‘Uzak İhtimal’, ‘Acı’, ‘Usta’, ‘Kako Si’, ‘Gelecekten Bir Gün’, 11’e 10 Kala’ ve ‘Büyük Oyun’ olmak üzere toplam 13 film gösterilecek.

Kemal Sunal Film Festivali ile Anılıyor! 2 – Untitled 11

Festival kapsamında ayrıca bu yıl ilk kez kısa filmler yarışması da yapılacak… 15 kısa filmin yarışacağı festivalde birinciye 3 bin TL ödül verilecek… Gösterime giren filmlerin oyuncuları ve yapımcıları da halkla birlikte filmlerini izlemek için Elazığ’a gidecek. Ayrıca Agah Özgüç’ün sinema filmleri afiş sergisi, Serkan Şedele’nin fotoğraf sergisi, çeşitli resim sergileri, Elazığ’ın üç ilçesi Sivrice, Keban ve Palu’ya kültür gezileri ve konserler de yine sanat severleri bekliyor olacak…

Çok yeni bir dernek olmasına rağmen, yaptığı etkinliklerle adından söz ettiren Elazığ Sinema Derneği (ESİNDER) festival kapsamında ayrıca, Elazığ E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda da kader mahkumlarına film gösterimi de yapılacak… Engelliler Haftası kapsamında yine organizasyona özel bir bölüm de ilave edilecek ve bedensel engelliler için bir gösterim programda yer alacak…

Festivalin kapanış günü Harput’ta yakılacak olan festival ateşinin ardından 23 bin kişi şehrin merkezinde Çayda Çıra efsanesinin temsini gösterisini yapacak.

Festivale destek veren herkes içi onların adına ‘Çaydaçıra Kültür ve Sanat Festivali Hatıra Ormanı’na her katılımcı adına birer fidan dikilecek ve ağaçların altında da fidan sahiplerinin adları yazılacak.

Kemal Sunal Film Festivali ile Anılıyor! 3 – cats6

blank

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

blank
1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

3 Yorumlar

  1. blank

    Çok güzel bir düşünce olmuş bu. Türk sinemasının en büyük komedyenini saygıyla anıyorum..

  2. blank

    Festivali basın davetlisi olarak beyazperde.com ve Öteki Sinema adına izleyeceğim arkadaşlar… Buradan takip edebilirsiniz.

  3. blank

    bence Kemal Sunal filmleri çok güzel ve çok eğlencelidir. Hangi filmi hoşuma gitti billiyormusunuz? Ben size söyleyeyim; Hababam Sınıfı, İnek Şaban, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir