Kibir Bizi Bitiriyor 1 – unnamed 1

Kibir Bizi Bitiriyor

13 Ocak 2014

unnamed (2)Film Arası Dergisi’ne konuşan ünlü oyuncu Nadir Sarıbacak, ‘Memleketini seven sinemacılar daha iyi işler yapıyor’ dedi. Sarıbacak, Yılmaz Güney’in başarısının da memleketini anlamaya çalışmak olduğunu söyledi.

Ayık sinema dergisi Film Arası, Ocak sayısında ünlü oyuncu Nadir Sarıbacak’ı konuk etti. Gülcan Tezcan’ın sorularını yanıtlayan Sarıbacak, filmlerde canlandırdığı karakterler ve sinemada yapmak istediklerine dair açıklamalarda bulundu. Kibirden uzak durulması gerektiğini ifade eden ünlü oyuncu, memleketini seven sinemacıların daha iyi işler yapabildiğini söyledi. Sarıbacak, Yılmaz Güney’in başarısının da memleketini anlamaya çalışmaktan geldiğini ifade etti.

İşte söyleşiden bazı bölümler:

KİBİR BİZİ BİTİRİYOR

Beni bir şey başarısız kılıyorsa kibrimden kılıyor. Kibir bizi bitiriyor, eritiyor. O yüzden kibir olan yerde talebe hoca ilişkisi olmuyor. Her şeyi bildiğimi zannettiğim an oynayamıyorum. Çok bilmek benim işim değil. Kendimi sıfırlayabilmeye uğraşıyorum. Sıfırlarsam yeniden bir şey inşa edeceğim.

MEMLEKETİNİ SEVENLER BAŞARILI

Kendi topraklarımıza dönmemiz gerektiğini düşünüyorum. Nedense memleketini tanıyan ve seven adamların daha özgün ve iyi işler çıkaracağına inanıyorum. Ve böyle arkadaşlar da var. Bu adamların daha az kompleksli olduklarını düşünüyorum.

unnamed (1)

YILMAZ GÜNEY MEMLEKETİNİ ANLAMAYA ÇALIŞTI

Neden hâlâ Yılmaz Güney’den bahsediyoruz? Anlamaya çalışıyordu kendi memleketini. Arıyordu. Çok bilince doğal olarak öğretmeye başlıyoruz. Tamam, teknik bilelim, sinemayı bilelim. Ama işe başladığımız zaman hikmetle bakmaya başlamalı. En iyi sanat eserlerinin kutsal kitaplar olduğunu düşünüyorum. Her seviyede insan o kitaplardan kalbini ve kafasını doldurur.

Söyleşinin tamamı, Film Arası Dergisi’nin Ocak sayısında.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Kevin Smith Bu Sefer Güldürmedi: Red State 2 – Red State 2011

Kevin Smith Bu Sefer Güldürmedi: Red State

Bağımsız komedi filmleriyle tanınan Kevin Smith, bu sefer daha önce
2. Kadın Yönetmenler Haftası Programı Belli Oldu 3 – Sibel 002

2. Kadın Yönetmenler Haftası Programı Belli Oldu

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Konak Belediyesi’nin desteğiyle