Kış Sinemayla Güzel: Foça'da Kış Sinemaları 1 – Foça’da Kış Sinemaları 2

Kış Sinemayla Güzel: Foça’da Kış Sinemaları

Foça Belediyesi, geçtiğimiz yaz gerçekleştirdiği ve çok ses getiren Beşkapılar’da Beş Gece, Phokaia Bağımsız Film Günleri’nden sonra şimdi de Foça’da Kış Sinemaları projesiyle bağımsız sinemaya destek olmaya ve Foçalıları sinemayla buluşturmaya devam ediyor.

Foça Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Foça’da Kış Sinemaları projesiyle, kış boyu her ay bir yönetmen sinemasına odaklanarak filmler izlenecek ve yönetmenler ile söyleşiler gerçekleşecek. Son dönem Türkiye sinemasının en önemli yönetmenlerinden Pelin Esmer, Emin Alper ve Hüseyin Karabey’in dünya çapında ses getirmiş ödüllü filmleri ücretsiz olarak Foçalılar ile buluşacak. Yönetmen söyleşilerinin moderatörlüğünü ise ödüllü oyuncu Gizem Erman Soysaldı üstlenecek.

Kış Sinemayla Güzel: Foça'da Kış Sinemaları 2 – Foça’da Kış Sinemaları 1

Foça’da Kış Sinemaları, 4 Ocak’ta yönetmen Pelin Esmer’in katılımıyla Gözetleme Kulesi filminin gösterimiyle başlıyor. Dünya prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yapan film, yurt içi ve yurt dışından En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kadın Oyuncu dahil birçok ödülle dönmüştü. 4 Ocak Cumartesi saat 15.00’de Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde gösterilecek. Filmin ardından yönetmen Pelin Esmer ile oyuncu Gizem Erman Soysaldı moderatörlüğünde keyifli bir sohbet Foçalıları bekliyor.

Şubat ayında Emin Alper sinemasına odaklanılarak, yönetmenin Abluka ve Tepenin Ardı filmleri gösterilecek ve 15 Şubat gösteriminin ardından yönetmen Emin Alper ile söyleşi gerçekleşecek. Tepenin Ardı da Berlin Film Festivali En iyi İlk Film Özel Ödül, İstanbul Film Festivali En İyi Film, Asya Pasifik Film Ödülleri En İyi Film dahil yurt içi ve yurt dışından çok önemli ödüllerle dönmüştü.

Mart ayında ise Foçalılar sinemaya doyacak. Mart ayı boyunca Hüseyin Karabey’in uzun metraj filmlerinin yanı sıra kısa film ve belgesellerinden özel bir seçki Foçalıları bekliyor. Yönetmen ilk filmi Gitmek: My Marlon and Brando ile New York Tribeca Film Festivali’nden En İyi Yönetmen dahil önemli festivallerden onlarca ödülle dönmüştü. İkinci filmi Sesime Gel’in prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan yönetmen, Mar Del Plata Film Festivali En İyi Film, Milano ve İstanbul Seyirci Ödülü, Sofya En İyi Balkan Filmi ödülü dahil yine yurt içi ve yurt dışından onlarca ödül almıştı.

FOÇA’DA KIŞ SİNEMALARI PROGRAM

OCAK AYI PELİN ESMER FİLMLERİ
  • 4 Ocak Cumartesi, 15.00: Gözetleme Kulesi (yönetmen katılımı, söyleşi)
  • 18 Ocak Cumartesi, 15.00: İşe Yarar Bir Şey
ŞUBAT AYI EMİN ALPER FİLMLERİ
  • 8 Şubat Cumartesi 15.00: Abluka
  • 15 Şubat Cumartesi 15.00: Tepenin Ardı (yönetmen katılımı, söyleşi)
MART AYI HÜSEYİN KARABEY FİLMLERİ
  • 7 Mart Cumartesi, 15.00: Gitmek
  • 14 Mart Cumartesi, 15.00: F Tipi kısa film, Sessiz Ölüm
  • 20 Mart Cuma 20.00: Pina Bausch ile Bir Nefes, Bir Hayatı Masal Gibi Anlatmak
  • 28 Mart Cumartesi 15.00: Sesime Gel (yönetmen katılımı, söyleşi)

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir