Kitap: Sinema Neyi Anlatır

“Klasik Anlatı Sineması” kitabının yazarı Ayşen Oluk Ersümer sinema okurlarının karşısına bu kez derlediği “Sinema Neyi Anlatır” isimli kitabı ile çıkıyor. Hayalperest Yayınları tarafından basılan kitap geçtiğimiz ay raflarda yerini aldı.

e942399b-7a00-4f58-bab7-1763bddcd2f2Robert Bresson ‘Kaba gerçek hakikiyi vermez’ der. Bizler (göremediğimiz) gerçeğe belki de ancak soyut olanın, hayalin, rüyanın, illüzyonun dolayımından geçerek yaklaşabiliriz. Bir hayal perdesi olarak sinema anlattıklarıyla ve anlatma biçimiyle bize bu dolayımı sağlar. Louis Malle ‘Benim için sinema olağanüstü bir araştırma aracıdır. Kameradan bakınca dünyayı çok daha iyi görürsünüz’ derken kameranın gerçeğe yaklaştıran gücünü vurgular.  Gerçeğe giden yolda olmak… Bu yolda sinema bize ne gibi imkanlar sunar?

“Sinema Neyi Anlatır?” kitabı yıllardır sinema alanında çalışmalarına rağmen bu soruya yönelik yeniden düşünen ve taze cümleler kuran on beş yazarın kendi perspektifleri doğrultusunda verdikleri yanıtlardan oluşur. Bu yazarlar arasında Ümit Ünal, Tan Tolga Demirci gibi yönetmenlerin yanısıra Pınar Tınaz, Serdar Kökçeoğlu, Zahit Atam, Metin Gönen gibi sinema yazarları ve Oğuz Adanır, Serpil Kırel, Hakan Savaş, Dilek Tunalı, Hilmi Maktav, Oğuzhan Ersümer, Oktay Taftalı, Yörükhan Ünal, Ayşen Oluk Ersümer gibi akademisyenler bulunuyor.

Kitapta her bir yazar kendi ilgi alanı doğrultusunda sinemanın bir yönüne eğiliyor ve sinemayı edebiyat, insan, yönetmen, zihniyet, kültür, politika, sınıf, felsefe, izleyici, aşk, rüya, sırlar ve kara mizah başlıkları altında değerlendiriyor. Makale ve deneme üslubundaki yazılara yer veren kitap, sinema öğrencileri ve araştırmacıları kadar sinema tutkunlarına da sesleniyor.

Edebiyat – Ümit Ünal –  SİNEMANIN DİLİ

İnsan – Hakan Savaş – SİNEMA İNSANI ANLATIR

Yönetmen – Oğuzhan Ersümer – SİNEMA KENDİN BİLMEKTİR

Zihniyet – Oğuz Adanır – ÖYKÜLÜ FİLM VE TOPLUMSAL ZİHNİYET

Kültür – Dilek Tunalı – SİNEMA KÜLTÜRÜ ANLATIR

Siyasal İktisat – Zahit Atam – TÜRKİYE’DE SANSÜR YENİ BİR ŞEY MİDİR?

Sınıf – Hilmi Maktav – TÜRKİYE SİNEMASINDA KAHRAMANDAN ANTİ-KAHRAMANA METROPOL İNSANI

Felsefe – Oktay Taftalı – HAREKETLİ RESİM DEĞİL HAREKETİN RESMİ OLARAK SİNEMA VE İFADE

Felsefe – Metin Gönen – SİNEMA NEYİ ANLATIR?

İzleyici – Serpil Kırel – SEYİR VE DENEYİM AÇISINDAN SİNEMA SALONU NASIL BİR YERDİR?

İzleyici – Serdar Kökçeoğlu –  SİNEMA BİRLİKTE İZLEMENİN GÜZELLİĞİNİ ANLATIR

Aşk – Pınar Tınaz – SİNEMA AŞKI ANLATIR

Rüya – Yörükhan Ünal – SİNEMA RÜYALARI ANLATIR

Sırlar – Tan Tolga Demirci – “INSTITUTE BENJAMENTA” FİLMİNDE SEMBOLÜN POSTMODERN ÜRETİMİ

Kara Mizah – Ayşen Oluk Ersümer – SİNEMADA KARA MİZAH

Sinema Neyi Anlatır – Derleyen: Ayşen Oluk Ersümer – Hayalperest Yayınları – 320 syf. – Kasım 2015 – İstanbul

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir