Alacakaranlık’ın 3. Sayısı Raflarda! 1 – Alacakaranlık logo

Alacakaranlık’ın 3. Sayısı Raflarda!

8 Haziran 2017

Korku sineması tutkunlarının ilk sayısından itibaren ilgi gösterdiği Alacakaranlık’ın 3. sayısı Haziran itibarıyla raflarda…

Alacakaranlık’ın 3. Sayısı Raflarda! 2 – Alacakaranlık 3.SayıAmerika’da yaşayan ve korku filmlerine yaptığı besteleriyle ünlenen Türk müzisyen Semih Tareen, “Korku Filmlerine Müzik Nasıl Yazılır” başlıklı yazısında müzik ve film arasındaki ilişkiyi tanımlıyor. Korku sinemasının ünlü film bestecilerinden örnekler de verdiği yazısında izleyici üzerinde yaratılacak etkiye müziğin rolünü birinci ağızdan aktarıyor.

Semra Doll bu sayıda Edwige Fenech’in erotik ve korku filmleri arasındaki gelgitli serüvenini, Yasin Karakaya ise “Bin Yüzlü Şeytan” yazısında Elm Sokağı Kâbusu filmografisindeki Freddy Kreuger’ın dönüşümlerini inceliyor. Karakaya, Freddy’nin ince bir mizah ile kılıktan kılığa girdiği korkunç görünümlerini eğlenceli bir yazı ile kaleme alırken, kendi kalemiyle çizdiği illüstrasyonlarıyla da Freddy’ye hayat veriyor. Beril Köroğlu, korku sinemasının merkezine aldığı yemek kavramını kültürel bağlamda incelemeye devam ediyor.

Korku Filmlerinde Mekân Kullanımı

Gökay Aktan, Sawney Bean efsanesinin sinema yansıması olan The Hills Have Eyes filmlerinin okumasını yaparken tarihsel gerçekliğini irdeliyor. Şehir yaşantısından uzak olan bir mekânda şiddetin sorunsallaştığı ve sıradanlaştığı 70’lerin korku sineması klasiğini anlatıyor.

Kaya Özkaracalar, erken dönem slasher örneği sayılabilecek ve aynı zamanda Brooke Shields’in rol aldığı ilk sinema filmi Communion, ya da daha bilindik adıyla Alice Sweet Alice’i inceliyor. Geçen sayıda İstanbul Film Festivali’nde gösterilen korku filmleri mercek altına alınmışken bu sayıda da Eskişehir Film Festivali’nde “Geceyarısı Sineması” kapsamında gösterime giren filmler Murat Kızılca’nın gözlemleri ile Alacakaranlık okurlarına aktarılıyor.

İmge Celepçi’nin Dünyası

Fatih Danacı’nın kişiye özel heykel/figür tasarlayan ve daha çok korku temalı çalışmalar yapan İmge Celepçi ile yaptığı söyleşide hem sanatçının eserleri hem de bu olağanüstü ve az bilinen sanatın detayları yer alıyor.

Lon Chaney: Bin Yüzlü Adam

Derginin iç sayfalarında Freddy Kreuger “Bin Yüzlü Şeytan” olarak yer alırken kapağında ise “Bin Yüzlü Adam” lakabıyla bilinen ve kariyeri boyunca farklı karakterlere bürünmüş gerçek bir korku ikonu Lon Chaney yer alıyor. Çizim ise Efecan Sezer’e ait! İç sayfalarda yer alan diğer karanlık illüstrasyonlar sırasıyla Yasin Karakaya, Beril Köroğlu ve Merve Aktan’ın kaleminden… Arka kapak ise her zaman olduğu gibi rahmetli Giovanni Scognamillo’nun hayal dünyası ve çizgilerine ait.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ekşi Sözlük'te Öteki Sinema 3 – eksi sozluk

Ekşi Sözlük’te Öteki Sinema

Ekşi Sözlük, Öteki Sinema olarak çok fazla önemsediğimiz bir platform.
Kayıp Film Avcıları 4 – Pirates1

Kayıp Film Avcıları

“Türk trash cinema” tarihinin kayıp halkaları arasında yer alan iki