Vizyon Filmleri: 05 Şubat 2016

Mizah dergilerinde karşımıza çıkan, kadın düşkünü, ağzı bozuk, içkici çatı serserisi Kötü Kedi Şerafettin’in maceraları Anima tarafından beyazperdeye taşındı.

Eleştirmenlerin çizgi romanın hakkını verdiğini söyledikleri bu çalışma ne yazık ki çocuklarınızla birlikte izlemek için uygun değil. Kötü Kedi Şerafettin tam bir yetişkin filmi… Bolca müstehcenlik ve küfür içeriyor ancak Robinson ve Cuma filminde yapılan hataya düşülmemesi kahramanın özüne zarar vermemiş, bu da ileride kült bir filme, hatta bir yetişkin serisine dönüşebileceğinin sinyallerini veriyor.

Bu hafta izleyip de sevdiğim bir diğer film ise Ip Man 3… Ip Man 3, serinin hayranlarına ki onlar aynı zamanda iflah olmaz dövüş filmi meraklıları olsa gerek gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim oyalayıcı bir seyirlik. Evet, daha önce defalarca izlediğimiz hikaye ama Donnie Yen ilerleyen yaşına karşın formunun zirvesinde ve fazla fiziksel çaba gerektiren bu maceradan yüzünün akıyla çıkmayı başarıyor. O bir dönemin zirve ismi Jet Li’den farklı olarak içinde gerçek bir usta dinginliği yaşıyor ve bunu da seyirciye geçiriyor. Filmin dövüş koreografileri de serinin diğer filmlerinde olduğu gibi göz alıcı… Mike Tyson’ın aktörlüğünde pek işi yok ama o filmde pastanın süsü olduğu için bunu hoş görüyoruz.

Dilerseniz, bu hafta gösterime girecek diğer filmlere de kısa bir bakış atalım. İşte kararınızı vermeniz için haftanın tüm filmleri, bir bakın sonra da hangisini severseniz ona bilet alın. İyi seyirler…

Kötü Kedi Şerafettin

Mehmet Kurtuluş ile Ayşe Ünal’ın yönettiği ve Uğur Yücel, Demet Evgar, Okan Yalabık, Ayşen Gruda, Güven Kıraç, Ahmet Mümtaz Taylan, Gökçe Özyol, Cezmi Baskın ile Yekta Kopan’ın seslendirdiği animasyon film Kötü Kedi Şerafettin, 05 Şubat 2016′da UIP Filmcilik dağıtımıyla Anima İstanbul tarafından vizyona çıkarılıyor.

Kötü Kedi Şerafettin

Bülent Üstün’ün efsane çizgi roman karakteri Kötü Kedi Şerafettin, bu kez beyazperdede izleyicisiyle ve sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Eğlencesi ve belası meşhur Beyoğlu’nun yedi düvele nam salmış kedisi Şerafettin’e Uğur Yücel, Şerafettin’in afet sevgilisi Misket’e ise Demet Evgar sesiyle hayat veriyor.

Ip Man 3

Wilson Yip Wai Shun ile Yuen Wo Ping’in yönettiği ve Donnie Yen, Mike Tyson, Lynn Xiong ile Max Zhang’ın oynadığı Ip Man 3 (Yip Man 3), 05 Şubat 2016’da Chantier Films dağıtımıyla Chantier Films tarafından vizyona çıkarılıyor.

Kötü Kedi

1950’li yılların sonlarında, sakin bir hayat yaşayan Ip Man, küçük oğlunu okuldan almaya gittiği sırada, Cheung Tin – Chi isminde, kendi gibi Wing Chun sporuyla yakından ilgilenen bir adamla tanışır. Tesadüfi karşılamaları sonrasında iki baba arasında farklı ve değişik bir dostane ilişki oluşur. Bu esnada Sang isimli bir çete lideri mahalledeki tüm mülkleri ele geçirmeye başlar. Ip Man kendi öğrencileri ile birlikte mahalleyi koruma görevini üzerine alır.

Carol

Todd Haynes’in yönettiği ve Cate Blanchett, Rooney Mara, Kyle Chandler ile Sarah Paulson’un oynadığı Carol, 05 Şubat 2016’da Bir Film dağıtımıyla Fabula Films tarafından vizyona çıkarılıyor.

Kötü Kedi

1950’lerin New York’unda geçen filmde bir mağazada tezgahtarlık yapan ve daha güzel bir hayat düşleyen Therese, yürümeyen evliliğinden bunalmış çekici Carol ile tanışır. Birbirlerine bağlanan iki kadın için eski hayatlarını geride bırakıp her şeyden uzaklaşmak kolay olmayacaktır. Cannes Film Festivali’nde Rooney Mara’ya En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandıran film, Carter Burwell’in müzikleri ve Ed Lachman’ın olağanüstü görüntüleriyle de dikkat çekiyor.

Not: Evet, bu hafta iki film daha gösterime fgiriyor ancak basın gösterimi yapmayan Hep Yek ve Temel ile Dursun İstanbul’da filmleri köşemizde yoklar.

MURAT TOLGA ŞENmurattolga@otekisinema.com

Vizyon Filmleri köşesi sinema/TV eleştirmeni Murat Tolga Şen tarafından hazırlanmaktadır. Filmlere ait künye bilgileri sadibey.com sitelesinden alınmıştır.

 

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

blank
1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yorum var

  1. blank

    2016 yılında tüm bütçemiz sinema salonlarında geçecek gibi duruyor. Konusu ve oyuncu kadrosu ile daha kaliteli bir yapım olduğunu düşündüğüm Carol filmine gidip izledikten sonra yorumlarımı tekrar yazacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir