Kraliçe Lear Filmi Özel Gösterimi Kadıköy'de 1 – Kraliçe Lear

Kraliçe Lear Filmi Özel Gösterimi Kadıköy’de

26 Şubat 2020

Kadıköy Belediyesi, ulusal ve uluslararası birçok festivalde gösterilen, yönetmenliğini Pelin Esmer’in yaptığı Kraliçe Lear filmi özel gösterimine ev sahipliği yapıyor. Caddebostan Kültür Merkezi’nde 2 Mart saat 20.00’de gerçekleşecek ücretsiz gösterime yönetmen Pelin Esmer, yapımcı Dilde Mahalli ve Arslanköylü tiyatrocu kadınlar da katılacak.

Kraliçe Lear filmi, Mersin Arslanköylü kadınlardan oluşan bir tiyatro grubunun Toroslar’da çıktığı bir aylık turneyi ve yol esnasında Shakespeare’in Kral Lear oyununun, ücra dağ köylerinde yavaş yavaş Kraliçe Lear’a dönüşmesini konu alıyor.

Kraliçe Lear Filmi Özel Gösterimi Kadıköy'de 2 – Kraliçe Lear Filmi Özel Gösterim

2005’te gösterime giren Oyun filminden 14 yıl sonra yönetmen Pelin Esmer ile filmin Arslanköylü kadın kahramanları Kraliçe Lear’da tekrar bir araya geldi. Oyun’da rol alan tiyatrocu kadınlar Behiye, Cennet, Fatma, Ümmü ve Zeynep, Mersin Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’ndan bir ekiple birlikte Shakespeare’in Kral Lear oyununu kendilerince uyarlayarak Mersin’in dağ köylerini dolaştı.

Oyun filminde kadınlar, köylerinde tiyatro kurup, kendi hayat hikâyelerinden esinlenerek hazırladıkları tiyatro oyununu kendi köylerinde sahnelemişti. Kraliçe Lear’da bu kez, Oyun filminde rol alan beş kadının, Mersin civarında nüfusu en fazla 800 olan ücra dağ köylerinde 30 gün boyunca yaptıkları turne konu ediliyor. Ücretsiz gösterimin ardından yönetmen Pelin Esmer ve Arslanköylü tiyatrocu kadınlar seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

Dünya prömiyerini 25. Saraybosna Uluslararası Film Festivali’nde yapan Kraliçe Lear filmi, 26. Adana Altın Koza Film Festivali’nden Yılmaz Güney Ödülü, SİYAD “Cüneyt Cebenoyan” En İyi Film Ödülü ve En İyi Müzik ödüllerini aldı.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

1 Comment

  1. Belgesel bir filmin vizyona girmesi ve böyle özel gösterimi olması sevindirici.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

İnşaat 2'nin Setindeyiz: 10 Yıl Sonra Gömmeye Devam! 3 – unnamed

İnşaat 2’nin Setindeyiz: 10 Yıl Sonra Gömmeye Devam!

Murat Tolga Şen, İnşaat 2 filminin setini ziyaret etti ve
Yönetmenlerle Buluşma 5: Ümit Ünal 4 – Umit Unal 2

Yönetmenlerle Buluşma 5: Ümit Ünal

İstanbul Modern Sinema'nın bu yıl beşincisini gerçekleştirdiği "Yönetmenlerle Buluşma" programındaki