Küba İlk Zombi Filmini Çekiyor: “Juan de los Muertos” 1 – 012

Küba İlk Zombi Filmini Çekiyor: “Juan de los Muertos”

17 Temmuz 2011

“Küba Devrimi’nden 50 yıl sonra yeni bir devrim başlamak üzere: Zombi Devrimi.”

Küba İlk Zombi Filmini Çekiyor: “Juan de los Muertos” 2 – jod1Küba’nın ilk zombi filmi çekiliyor: Juan of the Dead. Yönetmenliği Alejandro Brugués tarafından yapılmakta olan film sayesinde artık zombiler Havana sokaklarında da yürüyecek.İsmi her ne kadar İngiliz korku/komedi filmi Shaun of the Dead’i (2004) anımsatsa bile Juan of the Dead’in senaryosu daha çok Ghostbusters’a (1984) yakın duruyor.Filmin konusu kısaca şöyle: Havana zombiler tarafından istila edilir. Komünist liderler bunun hükümeti devirmek için ABD kaynaklı bir komplo olduğunu iddia ederler ve önlem almaya yanaşmazlar. Adayı zombilerden temizleme işi Juan’a (Alexis Diaz de Villegas) kalır. Juan elinde küreği ile para karşılığı zombi avlama işine girişir. Ama zombi salgını bütün adaya yayılır ve Juan kendi canını kurtarmak için amansız bir savaşa girişir.

Bu yıl içinde vizyona girmesi beklenen filmin senaristi ve yönetmeni 1976 doğumlu Alejandro Brugués BBC’ye verdiği ropörtajda filmi hakkında şunları söylemiş: “It’s a zombie film but it’s about Cubans and how we react in the face of a crisis because we’ve had a lot of them here over the last 50 years. It is a social comedy, it has a bit of everything. It has horror, it has action and it pretty much laughs in the face of problems.”

Kabaca çevirecek olursak; “Bu bir zombi filmi ama daha çok biz Kübalılar ve bizim kriz anında nasıl tepki verdiğimiz hakkında. Çünkü son 50 yıl içinde birçok krizle karşılaştık. Bu bir sosyal komedi, aslında herşeyden bir parça var. Korku var, aksiyon var ve sorunların yüzüne yüzüne gülüyor.”

Küba İlk Zombi Filmini Çekiyor: “Juan de los Muertos” 3 – 012

Film hiç fena gözükmüyor. Bakalım, bekleyip göreceğiz.

Kaynak: BBC

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

2 Comments

  1. kuba,zombiler ve hayatta kalma mucadelesi .sevdigim hersey var bu filmde …ada zombilerin dugunude bu fragmani seyrettikten sonra aklimdan gecmedi degil kiskansakmi uzulsekmi bilemedim ,filmi bekliyelim bakalim

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Jurassic World: Yıkılmış Krallık Yeni Fragman Yeni Afiş 4 – Jurassic World Fallen Kingdom 5

Jurassic World: Yıkılmış Krallık Yeni Fragman Yeni Afiş

Jurassic World: Fallen Kingdom / Jurassic World: Yıkılmış Krallık filmine
Star Trek Beyond / Sonsuzluk İkinci Fragman 5 – Star Trek Beyond 2

Star Trek Beyond / Sonsuzluk İkinci Fragman

Ülkemizde 26 Ağustos'ta gösterime girecek Star Trek Beyond / Star