Kült Film Geceleri’nde Bu Hafta: In the Mouth of Madness

Hotel The Public’te her Salı gecesi “Kült Film Gecesi”. Gösterim ücretsiz, üstelik Popcorn’lar da bizden, siz gelin yeter!

The Public Hotel’de her Salı düzenlenen, Öteki Sinema sitesinin kurucusu Murat Tolga Şen ve sinema yazarı Mehmet Erdugan tarafından hazırlanan  Kült Film Gecesi’nde bu hafta; Halloween, The Fog, The Thing gibi unutulmaz yapımların ustası olan John Carpenter’ın elinden çıkma başarılı bir kült, In the Mouth of Madness / Çılgınlığın Ötesinde gösterilecek.

c-108382-9

Çok okunan korku ve gerilim yazarı Sutter Cane son kitabı ile birlikte ortalıktan esrarengiz bir şekilde kaybolur. Bu arada kitapları peynir ekmek gibi satmaya devam etmektedir. İşinde oldukça başarılı olan özel sigorta müfettişi John Trent, Cane’i bulmak için görevlendirilir. Trent bu işin para kazanmak için bir oyun olduğunu düşünmektedir. Oyunu ortaya çıkarmak içinse her şeyi yapmaya hazırdır. Hatta haritada var olmayan bir kasabayı kayıp yazarın bıraktığı izlerden bulmak zorunda kalsa bile. Fakat tüm inançsızlığına rağmen gerçeği kabul etmek zorunda kalacaktır.

1994 yapımı film her ne kadar gösterime girdiği tarihlerde diğer işleri kadar ilgi ve beğeni göremese de izlenmesi gereken yapıtların arasındaki yerini yıllar içinde hakkıyla aldı.

Carpenter’ın en gotik kâbusuydu Türkçe adıyla “Çılgınlığın Ötesinde“. Lovecraft romanlarının paketlenmiş gösterimiydi adeta. Bu açıdan bakıldığında usta yönetmenin belki de en iyi yazılmış, en karanlık ve en iyi oynanmış filmi diyebiliriz. Yapım yılı bakımından değerlendirildiğinde film görselliği ile de öne çıkan yapımların arasında yer alır. Çok düşük bir bütçeyle çekilen yapımın orijinal hikâyesi Michael De Luca’nın kaleminden çıkma. Olay görgüsü oldukça sağlam olan yapım sizi içine çekip gerilimin sularında yüzdürmeyi başarıyor, özellikle de günümüz korku- gerilim filmleri düşünüldüğünde kıyaslama bile kabul etmiyor. Her ne kadar eleştirmenler tarafından Carpenter’ın düşüş filmi olarak nitelendirilse de bizce unutulmazları listesinde ilk sıralarda. Yönetmen konuyu ve mekânlarını yine kullanabileceği en iyi şekilde değerlendirmiş.

Her Salı Kült Film Gecesi, The Public Hotel’de ücretsiz bir etkinlik, tüm sinemaseverler davetlidir. Film de, patlamış mısır da bedava! Sizi de bu muhabbet dolu kült gösterim gecelerine bekliyoruz…

The Public Hotel – Beyoğlu

Kuloğlu Mahallesi Turnacıbaşı Caddesi No:1  

10983397_1066623866684935_7441374117855961446_n

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir