Kült Film Örümcek Kült Türk Filmleri Kuşağı’nda

Kült Film Örümcek Kült Türk Filmleri Kuşağı'nda 1 – fotoğrafStar TV Kült Filmler Kuşağında, Türk sinemasının renkli kahramanlarıyla hafızalarımıza kazınan kült filmlerini izleme şansı sizin. Her Pazar saat 01:30′da, Türk sinemasının, tarihin tozlu raflarında unutulmaya yüz tutmuş en fantastik örnekleri karşınızda. Star TV “Kült Türk Filmleri Kuşağı”nda bu hafta: Örümcek (1972).

Bu filmde Örümcek Adam, Yeşilçam tarafından yeniden yorumlanmıştır. Kostüm olarak tulum yerine motosiklet kaskı ve üzerinde Spider-Man armalı bir deri mont giymektedir kahramanımız. Filmin yönetmen koltuğunda Taner Oğuz’u görmekteyiz. Taner Oğuz 1972 yılında bir diğer çizi roman uyarlaması Tom Braks -Şeytan Tırnağı filminin de yönetmenliğini yapmıştır. Filmin oyuncularına göz atacak olursak Örümcek Adam rolünü Hüseyin Zan oynamakta. Hülya Darcan, İstemi Betil ve Erden Alkan da filmde rol alan diğer oyuncular.

Filmimiz kahramanımız ve etrafındaki kötü adamların bir heykele ulaşması çabası üzerine yoğunlaşmış. Aksiyon ve silahlı çatışma sahnelerine sıkça rastladığımız filmde günümüz bazı yerli filmlerinde bile rastlamadığımız konu bütünlüğü ve tutarlılığı görmek mümkün.

Kült Film Örümcek Kült Türk Filmleri Kuşağı'nda 2 – rümcek 1972

Filmde Renzo adındaki mafya babası bir Buddha heykelinin peşindedir. Renzo’nun avukatı Renzo’ya ait olan heykeli gizli bir yere saklamıştır. Zaten filmimizin açılış sahnesi bu gizli yerde geçmektedir. Avukat heykeli gizlediği yerden almak üzereyken Renzo ve adamları avukatı sıkıştırır. Heykelin yerini söyletmek üzereyken Örümcek (Hüseyin Zan) lakaplı kahramanımız belirir. Bu sırada paniğe kapılan Renzo kaçar fakat avukat çatışma esnasında ölür.

Renzo’nun yanında çalışan Ayfer (Hülya Darcan) ile Örümcek arasında da bir ilişki başlar. İkili bir yandan Renzo’ya karşı mücadele ederken diğer yandan da heykelin peşine düşen sürpriz bir isimle mücadele edeceklerdir.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir