Kült Filmler Cinemania'da! 1 – Suspiria002

Kült Filmler Cinemania’da!

22 Şubat 2017

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (IKSV) tarafından 5-15 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 36. İstanbul Film Festivali’nin yeni bölümü “Cinemania”da, sinema tarihinin başyapıtları ve kült filmler beyazperdeye konuk olacak.

36. İstanbul Film Festivali’nin yeni bölümü “Cinemania”, sinema dünyasının en iyilerini, yol gösterenlerini, köşe taşlarını ve anıtsal yapıtlarını sinema tutkunlarıyla buluşturacak. Bu seçkide usta sinemacıların başyapıtları, kariyerlerinin gelmiş geçmiş en parlak filmlerinden örnekler; kayıp, kült veya yeniden gündeme gelmiş klasiklerin 21. yüzyıl sinema izleyicisi için dijital restore edilmiş sinema kopyaları; sinema hakkında çekilmiş, sinemacıları veya sinema sanatını gündeme taşıyan ilgi çekici yapıtlar yer alacak.

Kült Filmler Cinemania'da! 2 – hard lessons

Cinemania kapsamında geçtiğimiz sene aramızdan ayrılan, sinema tarihinin usta yönetmenlerinden Abbas Kiarostami imzalı Take Me Home, bu filmle birlikte Kiarostami’nin birlikte çalıştığı kadim dostu, ressam ve fotoğraf sanatçısı Seyfullah Samadian’ın usta sinemacının hayatına dair hazırladığı 76 Minutes and 15 Seconds with Abbas Kiarostami, Yılmaz Güney’in Sinop Hapishanesi’nde yazdığı senaryodan Şerif Gören’in çektiği Yol, kan, onur, intikam, aile bağları, güç, göçmenlik kavramlarının her birinin ağırlıkla işlendiği gerçek bir epik film olan Baba, tüm zamanların en iyi korku filmlerinden Suspiria, bilimkurgu ve korkuyu bir arada sunan bir kült yapım; Island of Lost Souls, George Orwell’in kült romanından aynı isimle beyazperdeye uyarlanan 1984, Ayşe Şasa’nın Tren adlı öyküsünden senaryolaştırılan Son Kuşlar, Shirow Masamune’nin çizgi romanından sinemaya uyarlanan Ghost in the Shell, kara film en özgün örneklerinden Mulholland Drive ve Tindersticks’in son “film & müzik projesi” Minute Bodies: The Intimate World of F. Percy Smith izleyici ile buluşacak.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Sinemada Hong Kong Rüzgarı! 3 – Bruce Lee nunchucks Way of the Dragon

Sinemada Hong Kong Rüzgarı!

Hezarfen Film Galerisi ve Hong Kong Ekonomi ve Ticaret Dairesi
Sokağa Çıkma Yasağı, The Purge ve Siren Sesi 4 – the purge 3

Sokağa Çıkma Yasağı, The Purge ve Siren Sesi

Louisiana eyaletindeki Crowley şehrinde yerel polis, sokağa çıkma yasağını vatandaşlara