Kundurama'nın Yeni Seçkisi Rüyanın Öte Yakası Yayında 1 – Payal Kapadia Afternoon Clouds 01

Kundurama’nın Yeni Seçkisi Rüyanın Öte Yakası Yayında

18 Nisan 2021

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’nın yeni seçkisi “Rüyanın Öte Yakası” yayında! New York merkezli bağımsız ve deneysel film platformu Kinescope’un kurucusu ve sinema yazarı Pawel Wieszczecinski’nin küratörlüğünde hazırlanan seçkide, izleyicinin hafızasını, zihnini ve duygularını harekete geçirmeye hazır ikisi kısa 3 film gösterilecek. İngiliz sanatçı ve yönetmen ikili Daniel & Clara’nın 2019 yapımı belgeselleri “Notes From A Journey / Bir Yolculuktan Notlar” yalnızca görsel değil işitsel olarak da duyularımızı açmaya davet ederken; Berlin ve Cannes festivallerinin geleceğin yönetmenleri arasında gösterip desteklediği Hindistanlı genç yönetmen Payal Kapadia’nın rüyalardan ve efsanelerden beslenen ödüllü kısa filmleri de izleyiciyi geçmiş zaman masallarını andıran ruhani bir dünyanın içine çekecek. “Rüyanın Öte Yakası” seçkisi 19 Temmuz’a dek Kundurama’da Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek.

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’nın yeni seçkisi “Rüyanın Öte Yakası” 16 Nisan’da yayına girdi. Kundura Sinema ve New York merkezli bağımsız ve deneysel film platformu Kinoscope ortaklığında hazırlanan seçkide, görsel ve işitsel dünyasıyla hipnotize edecek 3 film Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek.

Duyularımızı teste bir yolculuk

Küratörlüğünü Kinoscope’un kurucusu ve sinema yazarı Pawel Wieszczecinski’nin yaptığı “Rüyanın Öte Yakası” seçkisinde, İngiliz sanatçı ve yönetmen ikili Daniel & Clara’nın 2019 yapımı belgeselleri “Notes From A Journey / Bir Yolculuktan Notlar”, Türkiye’de ilk kez gösterilecek.

Kundurama'nın Yeni Seçkisi Rüyanın Öte Yakası Yayında 2 – Daniel Clara Notes From a Journey

10 yılı aşkın zamandır birlikte üreten ve kendilerini ‘bir sanatçının iki yarısı’ sözüyle tarif eden ikilinin deneysel çalışması, seyirciyi Güney Batı İngiltere’deki Wiltshire’ın Avebury köyüne doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Sıradan bir yolculuk günlüğü gibi başlayan film, yol ilerledikçe görsel ve işitsel olarak duyularımızın test edildiği bir izleme deneyimine dönüşüyor. Ruhumuzu manzaralara ve doğaya nasıl yansıttığımızın peşine düşen Daniel & Clara, doğanın ve dışımızdaki tüm dünyanın düşüncelerimizi, hayal gücümüzü ve içsel durumlarımızı nasıl etkilediğini de araştırıyor. Paul Nash, John Piper, Derek Jarman, Bruce Lacey, Barbara Hepworth gibi Avebury’den ilham almış sanatçıların ayak izlerini de takip eden “Bir Yolculuktan Notlar”, çağdaş deneysel sinema takipçilerinin kaçırmaması gereken bir deneyim vadediyor.

Şiirsel olduğu kadar tekinsiz filmler

“Rüyanın Öte Yakası” seçkisinde ayrıca; Berlin ve Cannes festivallerinin geleceğin yönetmenlerinden biri olarak işaret ettiği ve programlarıyla desteklediği Payal Kapadia’nın “Afternoon Clouds / Öğleden Sonra Bulutlar” (2017) ve “And What Is The Summer Saying / Ve Yaz Ne Söyler ki…” (2018) adlı ödüllü kısaları da gösterilecek.

Kundurama'nın Yeni Seçkisi Rüyanın Öte Yakası Yayında 3 – Payal Kapadia Afternoon Clouds 02

Kısa film çekmeyi haiku yazmaya benzeten ve “Sinemayı sesi ile hissetmek gerekir” diyerek ses tasarımını filmlerinin baş aktörüne çeviren Payal Kapadia, rüyalardan ve efsanelerden beslenen filmlerinde, şiirsel olduğu kadar tekinsiz bir görsel dünya kuruyor. 2017’de Cannes’a seçilen tek Hint filmi de olan “Öğleden Sonra Bulutlar”, Vermeer, Rembrandt ve Velázquez’in resimlerini hatırlatan ışık tasarımı ile dikkat çekiyor ve sanatçı Arpita Singh’in desenlerinin de kahramanı olduğu, dillerin birbirine karıştığı masalsı bir hikâye anlatıyor. Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan ve IDFA – Amsterdam Belgesel Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü alan “Ve Yaz Ne Söyler ki…” adlı kısa belgesel ise adeta geçmiş çağdan bir rüyayı andırıyor ve Hint yerli halkı Adivasilerin koruduğu Kondwall köyünün doğası ve insanlarının mistik hikâyesini görüntülüyor.

Kundura Sinema ve Kinescope ortaklığında hazırlanan “Rüyanın Öte Yakası”, 16 Nisan-19 Temmuz tarihleri arasında Kundurama’da Türkçe altyazı seçeneğiyle yayında olacak ve sınırlı kontenjanla ücretsiz izlenebilecek.

Küresel pandemi koşullarında gösterimlerini çevrimiçi sürdüren Kundura Sinema’nın film seçkileri her ay yeni filmler ve temalarla güncellenerek Kundurama’da devam edecek.

Ayrıntılı bilgi için: kundurama.beykozkundura.com

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Rüyanın Öte Yakası

*** Notes From a Journey / Bir Yolculuktan Notlar
Belgesel / 2019 / İngiltere / Renkli / 74’

Yazan ve Yöneten: Daniel & Clara | Yapımcı: Daniel & Clara
Festivaller: 2020 Rencontres Internationales Paris / Berlin, Grand Palais Paris, Fransa 2019 Slow FF, Festival ECRÃ

Kış manzaralarının ürkütücü atmosferi, bir çekimin ses kayıtları ve görüntüleri eşliğinde harekete geçiyor ve görüntünün yüzeyinin ötesinde gizlenmiş bir şeye işaret ediyor. Çalılıkların içinde, görünmeyen bir gizem, filmin formu üzerindeki etkisiyle algılanır. Britanya’da bir yolculuk sırasında yakalanan görüntüler ve sesler; biçimsel deneyler, bakma, görme, dinleme ve işitme keşifleri için malzeme haline geliyor.

Daniel & Clara; Daniel Fawcett ve Clara Pais, 2010’dan beri hareketli görüntü çalışmaları, performans ve fotoğrafçılık alanında iş birliği yapıyorlar. Kendilerini tek bir sanatçının iki yarısı olarak görerek sadece birlikte çalıştılar. Çağdaş hareketli görüntü sanatını ve deneysel filmi desteklemeye ve geliştirmeye adanmış bir organizasyon olan Moving Image Artists’ı kurdular. Sanatçı çalışmalarının yanı sıra avangart sinema konulu Film Panic adlı sinema dergisini çıkarıyorlar.

*** Afternoon Clouds / Öğleden Sonra Bulutlar
Kısa Kurmaca / 2017 / Hindistan / 13’

Yazan ve Yöneten: Payal Kapadia | Yapımcı: FTII
Festivaller: 2018 IndieLisboa 2017 Cinefondation, Cannes Film Festivali, FILMADRID, CinemaJove, Kochi Bienali, San Diego Asya FF

Kaki, Bombay’da Nepal’li yardımcısı Malti ile beraber yaşayan 70 yaşında dul bir kadındır. Film, balkonda bir çiçeğin açtığı evlerinde bir öğleden sonra geçiyor. Malti beklenmedik bir şekilde memleketinden denizci bir çocukla tanışır. Bu esnada pasajdaki adamların sivrisinek ilacı sıkması Kaki’nin kötü rüyalar görmesine sebep olur.

*** And What Is The Summer Saying / Ve Yaz Ne Söyler ki…
Kısa Belgesel / 2018 / Hindistan / Siyah&Beyaz / 24’

Yazan ve Yöneten: Payal Kapadia | Yapımcı: FTII | Oyuncular Namdeo Kondawale Sitabai Kondawale Barkhabai | Görüntü Yönetmeni Mayank Khurana | Kurgu Ghanshyam Shimpi | Ses Tasarım Shreyank Nanjappa
Festivaller: 2018 Berlin FF, IDFA, Tehran Kısa FF, Berlin, Edinburgh FF, FILMADRID, ARICADOC, Kerala

Kondwall köyü, köyün sakinleri, bitki örtüsü ve hayvan topluluğuna dair gizemli, film formunda bir şiir. Hindistan’ın Maharashtra bölgesinde evlerin arasında ve ormanda dolaşan kamera derin hikâyelerin ve sırların peşine düşüyor. Genç bir adam, babasının ona öğrettiği gibi bal toplamak için ormana gidiyor. Bir zamanlar bir kaplanın köye gelmesinin hikâyesini dinliyoruz. Ay ışığı altında yapılan renkli çekimlerde, mütevazı evleri orman yangınları aydınlatıyor; gündüz çekimleri ise muhteşem siyah beyaz görüntüler olarak geliyor karşımıza. Devasa ağaçlar rüzgârda hışırdıyor; araziden koyu bir duman yükseliyor. Arka planda ise köylüler eski aşklarından fısıltıyla bahsederken, havlayan köpekleri ve bağıran büyükbaş hayvanları duyuyoruz. Bu gizemli ve rüya gibi film, genç yönetmen Payal Kapadia’nın yeteneğini ortaya koyuyor.

Payal Kapadia 1986’da Hindistan’ın Mumbai kentinde doğdu. Hindistan Film ve Televizyon Enstitüsü’nde (FTII) film yönetmenliği okudu. “Cassandra’s Gift” (2012) ve “Watermelon, Fish and Half Ghost” (2013) adlı kısa filmlerinin ardından çektiği “The Last Mango Before Monsoon”, Oberhausen Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü ile Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. 2017’de Cannes Film Festivali’nin yeni nesil sinemacıları destekleyen Cinéfondation bölümüne seçilen deneysel kısa belgeseli “And What the Summer Saying”, dünya prömiyerini 2018’de Berlin Film Festivali’nde yaptı ve IDFA – Amsterdam Belgesel Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü, Mumbai Film Festivali’nde de En İyi Deneysel Film Ödülü’nü aldı. Kapadia hâlen, Berlinale’nin Yeni Yetenekler Programı’na seçilerek geliştirdiği ilk uzun metrajlı film projesi “All We Imagine as Light” üzerine çalışıyor.

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

20. Geleceğin Sineması'nda Ödül Alanlar Belli Oldu 4 – 20 Gelecegin Sinemasi odul alanlar

20. Geleceğin Sineması’nda Ödül Alanlar Belli Oldu

Sinema öğrencilerinin kısa film projelerini hayata geçirmeleri amacıyla farkındalık yaratan
Scorsese İmzalı The Irishman'den İlk Kareler Paylaşıldı 5 – The Irishman banner

Scorsese İmzalı The Irishman’den İlk Kareler Paylaşıldı

Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci gibi ustaları