Hercules: The Legend Begins 1 – 13 e1390586631158

Hercules: The Legend Begins

24 Ocak 2014

Hercules-The-Legend-Beigns PosterYaşı yirmi beş üstü aksiyon hastaları pek tabii Renny Harlin’in adını duymuştur, duymasa da en az üç filmini seyretmiştir. Benim gibi 90’ları aşamamış bünyelere bir Die Hard 2 bir adet de Cliffhanger armağan eden, hala doymazsak diye üstüne bir de Cutthroat Island sıkıştıran Harlin 2000’lerde daha mütevazi takılıyor, ön plana çıkmıyordu. Harlin’in şu aralar yeniden parlama çabası açıkçası hiç de tahmin etmediğim bir yerden, antik çağlardan kendini gösterir oldu. Cutthroat Island ile dönem sineması konusundaki talihsizliğini muhtemelen kabullenemeyen yönetmenin bu seferki işi belki de iyi olur diye düşünüyordum (sonuçta bir kalemde silemem, mazimiz var). Lakin  eski adıyla The Legend of Hercules ya da Hercules 3D, yenisiyle Hercules: The Legend Begins sırf fragmanıyla bile kafaya balyoz etkisi yaratmayı başarıyor. Sanırım 2014’ün en büyük box office felaketini daha ocak ayından tecrübe ediyoruz.

Öteki Sinema için yazan: Yigilante Kocagöz

Hercules: The Legend Begins resmen akademide incelenmesi ve sinema derslerinde örnek olarak gösterilmesi gereken fragmanı ile neden bu filmin kaybetmeye mahkum olduğunu adeta megafon kullarak bağırıyor. Filmi de elbet izler yazarız (işimiz ne?) ama bugün Ötekisinema’da yeni bir şey deneyecek ve şu fragmanı sabrım yettiği ölçüde ameliyat edeceğim. Bana şans dileyin.

So the story begins diyorum…

a

Hercules ya da bilindik adıyla Hüseyin, fragmanın da gözümüze soktuğu üzere korkuyla yönetilen antik bir krallıkta yaşamaktadır. Bu krallığın en büyük hobisi diğer krallıklara saldırmaktır. Muhtemelen bu saldırıların tek amacı ileride 3D filmimiz yapılırsa okçular kameraya doğru ok atabilsin de iki saatlik filmde on saniyelik 3D sahnelere bahanemiz olsun” diyebilmektir. Misal:

b

Buna ek olarak korku ile yönetilen krallığımız hiçbir fırsatta arkaya güneş almalı karizmatik planlar yaratmaktan da geri durmaz. Eski krallıkların bildiğiniz üzere en büyük özelliği, ileride masrafsız ama stil sahibi görsellikleri nasıl yaratacaklarını iyi bilmeleridir.

c

Bu arada korku dolu krallığımız ucuza kotarılmalık görselliğe düşkün de olsa iş yönetici seçimine geldiğinde çok ufuk sahibi değildir. Bu sebeple Sparta’dan Leonidas’ı transfer etmekte bir sakınca görmez kral olarak. Sonuçta çok da kafa yormaya gerek yoktur. “Kral ve Yunan ise sorgulama kanks” bildiğiniz üzere Helenistik dönemin en popüler sloganlarındandı zira.

d

Tabii ki korkuyla yönetilen ülkenin kralı sakallı ve siyah saçlı ise, ona karşı savaşacak olan kahramanımızın mahallede “Sarı!, naber lan Sarı!” diye çağırılacak şekilde olması da bir zorunluluktur. Bu kareden de gördüğünüz üzere Hüseyin (Hercules) rolünde Kellan Lutz oyunculuğuyla tarihe geçecekse o performan bu filmde çıkmayacak. Bir sonraki resmimizde Hüseyin’in bu yüz ifadesinin perde arkasını göreceğiz.

e

Tanıştırayım: Perde arkası. Hüseyin, Leonidas’ın kızı olduğunu tahmin ettiğim (filmin özetini bile okumaya ihtiyaç duymuyorum sevgili Öteki Sinema okurları) bu genç dilberle aşk yaşamaktadır. Ama Antik çağda öyle her ırmak kenarında gününü gün etmek bir yere kadardır sonuçta. Yoksa biz de nüfusu Antik Yunanistan’a almayı bilirdik.

f

Hüseyin’in kaçamakları Leonidas türevi krallar tarafından gözardı edilmez (Bu arada filmde sanırım aynı sakal stiline sahip iki kral var biri diğerinden hafif yaşlıca o kadar). Şu karede Leonidas’ın Hüseyin’e “Senin kızı biz komşu krala yolluyoruz Hüseyin darılmaca olmasın” dediği sahneyi görüyorsunuz.

g

Hüseyin bu noktada muhtemelen sert bir tepki verir. Sonuçta o kadar kası bir tek nehir kıyısı alemlerinde şişirmediği de aşikardır. Tepkilerinin sonucu olarak Hüseyin’in yeni hayatı için bakınız:

h

Bu noktadan sonra Hüseyin, hiç de merak etmediğimiz sebeplerden ötürü gladyatör oluverir. Yunan mitolojisinden bir karakter olması, gladyatör muhabbetinin Roma kültüründe işlenmesi gibi detaylar Hüseyin’in bulunduğu evrende konu bile değildir. O artık kılıcı kanlı, kasları şişkin bir savaşçıdır.

i

Aşağıda kan ve özel efekt mahrumu bir rutin dövüşün ardından Hüseyin’in nasıl ctrl-v ile kopyalanmış seyirci kitlesine selam verdiğini görüyorsunuz.

j

Tabii Hüseyin’in zaferi akıllara bu noktada meşhur Trakyalı savaşçı Spartacus’u getirebilir. Yönetmen Harlin ileri görüşlü bir kişilik olduğundan “madem heveslendiniz alın dercesine” bize şu sahneyi sunar.

k

Gerçekten şapka çıkartılmalık bir hikaye ve sürprizlerle karşı karşıyayız sayın Öteki Sinemacılar. Harlin bizi Liam Mcylntyre ile tersköşe yaptıktan sonra bir anda “siz bilmiyorsunuz ama Hüseyin aslında Zeus’un oğlu yani fantastik şeyler de var ortalıkta” diyerek göz kırpıp filmde bir anda yıldırımlar yağdırmaya başlar. Bu sahnelerde 3D teknolojisinin ilk yıllarına ve Highlander filmlerine bir saygı duruşu bulunduğunu görmemek imkansız. Filmde en çok merak ettiğim şey ise Hüseyin yıldırımları çağırmak için kılıcını kaldırdığı sırada acaba bir kaplana biniyor mu?

10-1024x448

Hüseyin buna rağmen sadece bir aşık ve gladyatör değil aynı zamanda bir de halk önderidir. Aşağıdaki resimde Hüseyin’i 300’ün yeşil ekranı ve dublör kadrosu eşliğinde Leonidas’a karşı halkı gaza getirirken görüyorsunuz.

11

Ve bu tarihi konuşmanın sonucu şüphesiz parmak ısırtan kalitede muazzam epik bir savaş sahnesidir tabii. Buyrun savaş sahnemiz:

12

Ancak Braveheart’tan beri gördüğümüz üzere kahramanlar hep zincire vurulur. Orada da “özgürlük!” diye bağırır. İşte bu noktada Harlin gene bizi şaşırtıyor ve Hüseyin’e zincirlerini kırması mesajını veriyor. Bu sahnenin bir diğer mitolojik karakter olan Samson’un hikayesinden alınması ise çok da sorgulamamızın gerekmediği bir durum olsa gerek.

13

Evet sayın okurlar. Nehir kıyısında aşk, bol Leonidas, bol kas ve azıcık da Spartacus içeren 2014’ün bombası Hercules: The Legend Begins böyle bir iş. Sinemada seyredip de “çok şey kaçırdın aslında öyle değil mevzu” diyen ilk okura Öteki Sinema olarak bir değil, iki porsiyon döner ayran ısmarlamayı ulvi bir görev bilirim.

14

Tüm Harlin sevenler için fragmanımız da aşağıdadır. Başka bir fragman analizinde görüşmek üzere.

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Asın Bayrakları! Dark Tower Fragmanı Yayınlandı! 2 – the dark tower 0 0

Asın Bayrakları! Dark Tower Fragmanı Yayınlandı!

4 Ağustos 2017’de vizyona girecek The Dark Tower fragmanı Öteki
Dune: Çöl Gezegeni Bölüm 2 İlk Fragman 3 – Dune Col Gezegeni 2 1

Dune: Çöl Gezegeni Bölüm 2 İlk Fragman

Gişe rekorları kıran ilk filmin ardından aksiyon dolu bir savaş