Lego ve Sevdiğimiz Filmler 2. Bölüm 1 –

Lego ve Sevdiğimiz Filmler 2. Bölüm

27 Eylül 2013

Türkiye lego için oldukça şansız bir ülke. Kendi sitesinde 12,99 euro olan bir seti Türkiye’de 49 lira etiketi ile gördüğümüz için Lego’nun hali vakti yerinde insanların gücünün yettiği bir hobi olarak görmemiz gerekiyor. Yine de bu önyargının aslında çok doğru olmadığını, arayan veya ilgilenen pek çok kişinin lego ile Türkiye’de bile model yapabileceğini ve ucuza mal edebileceğini düşünüyorum. Sanırım bu “zengin oyuncağı” etiketini üzerinden atması zaman alacak.

Oysa benim Lego model yapma maceram yurtdışından daha ucuza aldığım değil birebir en ucuz şekilde hem de orijinallerine Türkiyede sahip olmamla başladı. 15-16 yıl önce Sabah gazetesi ufak piyasa değeri 3-5 euro olan lego setlerini gazete ile birlikte veriyordu. Bir ay boyunca gazete bayisine gidip bu legoları topluyordum. İşin ilginci gün sonu satılmayıp iade edilen sayısı yüksekti. Elinde kalan bu paketleri toptan olarak bana 5 liraya gün sonunda veriyordu. Sağolsun Sabah gazetesi sayesinde 60-70 lira harcayarak 50’den fazla lego adam ve bir kutu dolusu tuğlaya sahip olmuştum. Lego model yapmaya başlamamın başlangıcı da bu dönemdir.

O dönem Star Wars’un Lego ile yeni yeni başladığı yıllardı. Sonra bu modeller gelişmeye başladı ve benim de ilk aldığım X Wing oldu. Ancak Star Wars modellerinin daha özensiz ve kısıtlı olması beni farklı fikirler bulmaya yöneltmişti. 10 yıl kadar önce Amerika menşeeili farklı hayran yapımı Star Wars Legoları internet üzerinde görmeye başladım.

Şüphesiz bu Lego fenomeni o kadar gelişti ki, Star Wars’un en önemli model üreticilerden birisi olmaya başladı. Hatta oyunlarındaki bazı modelleri de (bkz. Old Republic) lego üretimine aldı. Bana göre Lego’nun Star Wars dünyasının gelişmesinin bir diğer sebebi de sınırsız bir platforma yayabilmesi ve genişletebilir olması. Bu noktada hayranlar Lego’dan bir adım önde olabildiği için buzdan gezegen Hoth, Endor ormanı gibi alanlar üzerine oldukça başarılı hayran yapımı lego setleri oluşmuş.

Ben de sizler için en beğendiğim, sadece hayran yapımı bazı Lego Star Wars modellerini seçtim.

Hoth Gezegenindeki Savaş Sahnesi

Lego’nun Hoth savaşı konusunda son 2 yıldır  ürettiği oldukça fazla ek set var. Bunları birleştirerek ve üzerine birşeyler katarak savaş alanını yaratmak mümkün. Ancak her halükarda oldukça masraflı olacağı kesin. Hayalgücümüzü kullanarak yeni platformlar yaratmaya her zaman daha sıcak bakıyorum ancak açıkca söylemeliyim ki aşağıda resimlerini paylaştığım HOTH platformu bana göre en güzel Lego modellerinden birisi olmuş. Zaten yapıldığı ve fuarlara katıldığı yıl da en iyi lego modeli ödülü de kazanmış. Bu konuda sabırlı Mark Borlase’yi tebrik ediyorum. Açıkcası sadece beyaz lego tuğlacıklarıyla çalışmak bile zor zanaat. 60 bin lego parçasından bahsediliyor bu set için…

Tatoonie ve Pod Cast Yarışı

Bu da Hoth gibi geniş bir platform. Yarattıkları gerçekçi platform oldukça önemli yapıda çünkü çok kolay değil bunu yapabilmek. O yüzden bu seti çok severim ki podrace filmde en sıkıcı bulduğum sahnedir. Tattoonie üzerine Star Wars Lego’dan piyasaya çıkmış çok model yok. 2 kere podrace modellerini değiştirdiler ve hala Kantin için gelişmiş bir model piyasaya sürülmedi. Seçtiğim alanı beğeneceğinizi düşünüyorum.

İmparator’un Varışı Sahnesi

Bu paylaşacağım fotoğraf benim lego modelleri yapmaya başlama sebeplerinden birisidir. Modelden çok fotoğrafçıda maharet gerçi… Herşey bir kenara Lego’dan stromtroopers’ların normal figürlerinden daha güzel dizayn edildiğini düşünüyorum. Bu modeldeki tek sorun Stromtrooperslar ile Cloneların bir arada olması…

Endor Ormanı

Bu yazıyı hazırladığımda Lego’nun yeni setlerine bakmamıştım. Endor ve ağaçlardaki ewok köyü üzerine Lego oldukça iyi bir set çıkartmış. Benim sizin için seçtiğim setin ise en az 5 yıllık bir geçmişi var. Sanırım lego’da bu hayran yapımı modelden geliştierek yeni büyük modelini tasarlamış. Lego’nun ilk ewok köyü modeli 1999 yılında çıkmıştı ve bugün 500 dolardan aşağıya bulmak mümkün değil. Aşağıda paylaştığım hayran yapımı model Endor ormanından çok hoşuma giden bir set. Oldukça ilkel kalıyor günümüzde ama bu ilkelliği güzel yönü zaten. Lego’nun bu kadar yüksek ağaç piyasaya sürmesini beklemiyorum ama  uzay gemisinin ineceği platform gerçekten çok hoş detaylara sahip.

Tamamen Hayran Yapımı Bir Model

İsim bulamadım çünkü tamamen TA AT leri koymak için tasarlanmış bir model. Benim çok hoşuma gitti çünkü hem yaratıcı hem de güzel yapılmış.

2 Ayrı Dizayn Republic Attack Cruiser

İki modelin de özellikle büyüklüğü ve yüksekliği, verdiği genel hava oldukça gerçekçi. Videosu olan tam 43.000 parçadan oluşan bu lego şaheseri için fazla söze gerek yok sanırım. Erik Varszegi’nin yaptığı model ise 35 bin küsur parçaya sahip. Sanırım ilk düşünen Erik Varszegi ki bence daha temiz iş çıkarmış. Yine de, ikisi de birbirinden güzel. Aşağıda video ve fotoğrafları sizlerle!

blank

Utku Uluer

1974'te Moda'da doğdu. İtalyada yaşıyor. Italyanca ve Ingilizce dillerinde profesyonel turist rehberliği yapıyor. 1994 yılında Doğuş FM de Katiller de Ağlar müzik programı ile başlayan DJ'lik tutkusu DJ Legoman ismiyle farklı bir noktaya taşındı. 2007 yılında Sinematik yeşilçam sitesini kurdu, O zamandan beri Sinematik Yeşilçam ve Öteki Sinema'da kafasına göre yazmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Film Eleştirmenleri Neden Dizi İzlemez? 2 – eb2b8cac7031

Film Eleştirmenleri Neden Dizi İzlemez?

Film eleştirmenleri, festivallerde izledikleri filmleri analiz ediyorlar, TV çöplüğüne bulaşmazlar
Kısa Filmciler Ülke Sinemasının Geleceğidir! 3 – 50 altc4b1n portakal kc4b1sa film belgesel

Kısa Filmciler Ülke Sinemasının Geleceğidir!

Murat tolga Şen, kısa film ve belgeselleri Altın Portakal'dan dışlayan