Lego ve Sevdiğimiz Filmler 1. Bölüm 1 –

Lego ve Sevdiğimiz Filmler 1. Bölüm

4 Eylül 2013

Lego, 70’ler ve 80’lerde dünyayı kasıp kavuran bir oyuncak/hobi idi ancak 90’larda büyük stratejik hatalardan ve kötü modellerden dolayı büyük bir duraklamaya girmişti şirket. Parçalar büyümüş, modellerin özgünlüğü bozulmuş ve hayalgücümüzü geliştiren bu  plastik parçacıklar cazibesini yitirmişlerdi. Elbette bilgisayarın hayatımıza girmesinin de etkisi vardı. Çocuklar da artık PC’yi, tableti tercih ediyorlardı.

Lego, 2000‘lerde akıllı bir hareket yaptı ve Star Wars ile anlaşma imzaladı. Bu dönemde Amerika‘da yapılan fuarların da önemli olduğu gerçeği var ki çok fazla hayran yapımı Star Wars modeli vardı. Lego‘nun bu yaklaşımı Danimarka çıkışlı Lego‘yu Amerika‘ya doğru yöneltti ve yeniden diriltti. Böylece Star Wars  modelleri ve teknik legoyu birleştirdi. Tutkulu hayranların oluşturduğu bir dünyaya çok olan farklı bir yöne doğru ilerlemeye başladı. 30‘lu 40‘lı yaşlarda olanlar yani çocukluğunda lego ile oynayan insanlar için Lego artık bir oyuncak değil yaratıcılıklarını tamamlayan bir hobi halini aldı.

Bu süreçte Lego durmadı ve Prince of Persia, Indiana Jones, Lord of the Rings, DC ve Marvel dünyası ve Harry Potter gibi pek çok film ile anlaşma imzaladı ve sadece oyun değil sinema kültürü içerisinde de yer almaya başladı. Bilgisayar için yapılan lego oyunları da gerçekten bu konuya bambaşka bir tat getirdi. Yakında Lego isimli bir filmin çıkıyor olması da bu sürecin meyvesidir. Son dönem de ise Lego artık güncel filmleri takip eder bir hal aldı ki Lone Ranger modelleri film ile aynı anda piyasaya sürüldü.

Ancak Lego‘nun hala Türkiye’de bir hobi olarak pek ele alındığını düşünmüyorum. Lego hala oyuncak kategorisinde yer alıyor ve maket gibi modeller yapılacağı gerçeği pek ciddiye alınmıyor. 18 yaş üzerine yönelik bir yaklaşım çok ses getirmemiş durumda. Yıllardan beridir farklı gazetelerin bünyesinde Lego model yarışmaları yapılıyor ancak bunlar da yetişkinlere yönelik değil. Ben de 12 yaşımda Satürn Stadı modeli ile bu yarışmalardan birisine katılarak ilk 10’a kalmış ve mansiyon almıştım. Ancak o günden bugüne değişen sanırım  modellerinin daha çabuk ülkemize gelebiliyor olması sadece. Bir de Lego‘nun kendi sitesindeki fiyatlar ile Türkiye’deki fiyatlar karşılaştırıldığında legonun ülkemizde hala ve  maalesef bir “zengin” oyuncağı olduğu gerçeği önümüze çıkıyor. Fiyatların Amerika‘ya göre 2 katı olduğunu hatırlatmak isterim.

Lego modellerine ilgim olduğum için Öteki Sinema okuyucularının hoşuna gideceğini düşündüğüm Lego modellerini derlemeye başladım. 10 yılı aşkın bir sürede hayran yapımı pek çok model, farklı sitelerde satılıyor, brickjournal gibi bir lego dergisi de çıkıyor model yapımını destekleyen. Hatta bazı meraklıları, Legolar için custom askerler, silahlar ve modeller üretiyorlar ve satıyorlar. Bir yasal lego adam figürü 10-15 lira civarında iken bu custom figürlerin fiyatları bazen 50 TL’nin de üzerine çıkabiliyor. Mesela 4 yıl önce (Lego Yüzüklerin Efendisi ile anlaşma yapmadan önce) Legolas’ın figürünün Ebay’de 100 dolara kadar alıcı bulduğunu gördüm. Bunun dışında en popüler hayran yapımı sanırım Star Wars‘taki kantin ve Hoth savaşı idi. (Lego.com‘u ziyaret ederek lego’nun şu an güncel modellerini görebilirsiniz)

İlk bulduğumda Cuuso’nun tasarladığı Back to the Future seti Lego.com’a girmemişti, ancak San Diego’daki Comic Con‘dan sonra Cuuso’nun DeLorean arabasının setini sitesine ilave etmiş (BURADA). Ben de bu setin yanı sıra Ghostbusters ve Battlestar Galactica gibi film ve dizilerin bazı zor bulunan modelleri sizler için seçtim:

Battlestar Galactica ve Lego

Lego Star Wars modellerini yıllar içerisinde oldukça geliştirdi ve 10 yıl önceki bazı modelleri yenileyerek piyasaya çıkartırken teknik lego ve lego world’u çok iyi birleştirdi. Bu noktada Star Wars modelleri oldukça tatmin edici oldu. Galactica’ya gelecek olursak Viperlar, saylonların gemisi ve Battlestar Galactica’nın modellerinin Lego tarafından üretilmesini dizinin bir hayranı olarak hayal ettiğimi söylemeliyim. Ancak dizi bittiği için bu uzak bir olasılık gibi gözüküyor. Yine de ne olacağı belli olmaz. Aşağıda 2 ayrı tasarımcının modelleri var.

Back to the Future ve Lego

Bence Lego için inanılmaz bir seri olur. Yasal olarak DeLorean’ın piyasaya sürülmesi müthiş bir haber. 3 bölüm üzerine ayrı ayrı çıkartılacak modeller hem legonun renkli dünyasına yakın hem de filmin hayranlarını mutlu edebilir. Kim salonunda  McFly’ın uçan kaykay’ı ile gezdiği gelecekte  geçen meydanı istemez ki? Cuuso dışında bulduğum bazı hayran yapımlarını da ekledim.

Ghostbusters ve Lego

Cuuso isimli site bir süredir yaptığı bazı modellerin yasal olarak Lego tarafından kabul edilmesi için çalışmalar yapıyor. Bunlar içerisinde en beğendiğim Ghostbuster’s filminin 30. yılı için hazırlanmış olan set.

blank

Utku Uluer

1974'te Moda'da doğdu. İtalyada yaşıyor. Italyanca ve Ingilizce dillerinde profesyonel turist rehberliği yapıyor. 1994 yılında Doğuş FM de Katiller de Ağlar müzik programı ile başlayan DJ'lik tutkusu DJ Legoman ismiyle farklı bir noktaya taşındı. 2007 yılında Sinematik yeşilçam sitesini kurdu, O zamandan beri Sinematik Yeşilçam ve Öteki Sinema'da kafasına göre yazmaktadır.

2 Comments

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Körfez Nasıl “Yılın En İyi Filmi” Seçildi?

Körfez Nasıl "Yılın En İyi Filmi" Seçildi? Türkiye sinema yazarlığının
Jüriler Sinemamız Adına “Kaygı” Duymalı! 2 – 13979712958b7e8d9067f63.15412912 n

Jüriler Sinemamız Adına “Kaygı” Duymalı!

Her filmi ödüllendirelim, böylece herkes kazansın “iyi niyetini” anlıyoruz ama