Luke Skywalker Kim Olacak?

2 Kasım 2012
Luke Skywalker Kim Olacak? 1 – Luke Skywalker

Dün Disney’in Lucasfilm’i ve Star Wars’un telif haklarını satın aldığı bombasından hemen sonra, planlanan üçlemeyi kimin yönetebileceğine, filmde hangi oyuncuların yer alabileceğine ve filmin konusunun ne olacağına dair spekülasyonlar başladı. Çekilmesi planlanan yeni Star Wars üçlemesinde Luke Skywalker rolü yine Mark Hamill’in mi olacak yoksa yeni arayışlar mı var?

George Lucas Star Wars VII’nin taslağını hazırlamış hatta Lucasfilm’in başkanı Kathleen Kennedy ile birlikte senaristlerle de görüşmüş. Son olarak, Lucas’ın biyografi yazarı Dale Pollock gelecek üçlemeyle (veya üçlemelerle!) ilgili birkaç detay aktardı. Bu detaylar arasında orijinal filmlerde Mark Hamill tarafından canlandırılan Luke Skywalker’ın 30’lu-40’lı yaşlarda olacağı bilgisi de var.

Pollock’ın planlanan üçlemeyle ilgili yorumları The Wrap’te yayınlandı. Lucas’ın resmi olmayan biyografisi üzerinde çalışırken Pollock’ın 12 filmin taslağını da okumasına izin verilmiş. İlk çıkacak üçlemenin (Episode 7,8,9) serinin en heyecanlı kısmı olduğunu belirtti.

“Aslında 12 bölümlük bir destan. En heyecan verici olan üç hikaye 7-8 ve 9. Bu ilk üç film itici bir güce, gerçekten ilginç yeni dünyalara ve yeni karakterlere sahip. Taslakları okurken ‘Bu 3 filmi görmek için sabırsızlanıyorum,’ diye düşünmüştüm.”

Pollock’ın artık böyle bir şansı var. Filmleri 2015’ten itibaren izleyebilecek. Filmin hayranları ile Pollock’ın ortak bir noktası daha var: Star Wars hikayelerinin öncellerini (tanıtıcı bölümlerini) beğenmeme. Pollock bu filmler için şunları söylüyor:

“Korkunç. Bence çok kötüler. Bence ilki en kötüsüydü. İkinci tanıtıcı bölüm biraz daha iyiydi. Üçüncüsünü hiç ama hiç sevmedim. Üç tanıtıcı bölümü yaptığında, bir Lucas boşluğunun içindeydi. Senaryoları çekimlerden önce gören kimse yoktu, korkunç senaryolardı. Çok vasat görünüyorlardı. Saray entrikaları açısından ortaçağa özgü hikayelerdi. Hikayeye yeniden başlamak için ilginç bir yol olduğu da bir gerçek.”

Yeni devam filmleri üçlemesi konusunda ise Pollock orijinal üçlemede yaşanan olayların 20 yıl sonrasını anlatacağını belirtti. Yani bu durumda üçlemede Luke Skywalker 30’lu yaşlarının sonunda olacak gibi görünüyor. Şu anda 61 yaşında olan Hamill rolünü çok büyük bir olasılıkla daha genç bir isme devredecek. Pollock’a göre, Lucas’ın taslakları gelecek üçlemenin esas temelini oluşturuyor:

“Senaristler kesinlikle Lucas’ın taslağından yola çıkacaklar. Bu da, Disney’in satın aldıkları arasında.”

Yapılan başka bir açıklamaya göre, Episode 7’nin konusu var olan Star Wars romanlarından alınmayacak.

Yeni bir Star Wars üçlemesi konusunda gerçekten çok heyecanlıyım. Ama bunun ötesinde Lucas’ın dizginleri devretmesi ve Skywalker’ın hikayesinin bitirilmesine izin vermesi haberine çok sevindim. İlgimi çeken konu ise Star Wars filmlerinin kitaplardaki, çizgi romanlardaki ve TV dizilerindeki hikayeleri kapsayacak şekilde genişletilecek olması. Bu durum Star Wars’un yeni yeteneklerle ve Lucas’ın yarattıklarıyla daima var olmaya devam etmesine izin veriyor.

Pollock, Lucas’ın biyografisi “Skywalking: The Life and Films of George Lucas” ismi altında 80’lerde inceledi ve Lucas’la yapılan yaklaşık 80 röportajı da buna dahil etti. Ancak kitap 1999’da basıldıktan sonra ikilinin arası açıldı.

Luke Skywalker Kim Olacak? 2 – return of the jedi poster

Kaynak: http://divxplanet.com/index.php?page=haber&sid=703

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

1 Comment

  1. Luke Skywalker’ın Justin Bieber olduğu bir remake yapmasınlar da ne yaparlarsa yapsınlar…

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

İstanbul Modern Sinema’da Yeni Sezon Başlıyor 3 – Arrhytmia

İstanbul Modern Sinema’da Yeni Sezon Başlıyor

İstanbul Modern Sinema’da yeni sezon başlıyor. İstanbul Modern Sinema, Türk
İFSAK Film Analizi Seminerleri: Tarkovski'yi Anlamak! 4 – 97479

İFSAK Film Analizi Seminerleri: Tarkovski’yi Anlamak!

Tarkovski'yi Anlamak ya da Anlamamak! 2006'dan bu yana aralıksız devam