mahalleX: Türkiye’nin ilk Mockumentary Dizisi 1 – 6

mahalleX: Türkiye’nin ilk Mockumentary Dizisi

4 Temmuz 2020

mahalleX; Eskişehir tabanlı, kendilerine Dijital Getto diyen bağımsız bir sinema oluşumunun ilk dizisi. Dizinin senaristi ve yönetmeni Egemen Özcan. Kendisi 2017 yılında Kenar Mahalle Manifesto isimli belgeseliyle yurt içinde ve yurt dışında birçok festivalde boy göstermişti. MahalleX; yönetmenin ‘Mahalle’ üçlemesi’nin ikinci ayağı…

mahalleX: Türkiye’nin ilk Mockumentary Dizisi 2 – afiş1Youtube’da yayınlanmaya devam eden dizi, yönetmenin bizzat yaşadığı mahallenin gerçekten kentsel dönüşüm kapsamında yıkılmaya başlanması üzerine yönetmenin aklına düşüyor ve ekibiyle tamamen bağımsız, kendi imkânlarıyla 7 bölümlük ilk sezonunu çekiyorlar.

Dizinin türü gizem, psikolojik gerilim ve tekinsiz kurmaca olarak sınıflandırılıyor. Biçim olarak ise bölümler ilerledikçe belgeselden kurmacaya evrilen mockumentarist bir yapıya sahip. Kurmaca kısımları bilim kurgu ve korku edebiyatının mihenk taşlarından H.P Lovecraft’ın Ctulhu mitosundan epey etkileniyor. Yönetmen mahalleX için ‘Kısık ateşte gece yarısı kuşağı gerilimi’ cümlesini benimsiyor.

MahalleX; dönüşüm, delüzyon ve gerçek kavramlarını sorguluyor. Bunu yaparken mahallenin insanlarını ve mekanlarını gerçek halleriyle kurmacasına taşımayı beceriyor.

Konu: Bir belgesel ekibi, kelebek isimli bir kullancıdan bir mail alır. Mailde kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan bir mahalleden bahsedilmektedir. Ekip maili takip edip mahallenin derinliklerine indikçe tekinsiz bir gizemin içine çekilir. Bu gizem onları mahallenin gerçek sahiplerine ulaştırır. Mahallenin sahipleri insanlık tarihinden bile eskidir.

Trailer Linki;

1.Bölüm Linki

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Sosyal Medya

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

'GoodFellas' Oyuncuları Yeniden Bir Arada! 3 – goodfellas 5236f4eb565d5

‘GoodFellas’ Oyuncuları Yeniden Bir Arada!

Martin Scorsese’nin unutulmaz gangster filmi ‘Goodfellas’ 25. Yılı şerefine Tribeca
Pera Film 2014'e 2 Çarpıcı Program ile Veda Ediyor! 4 – You Are God

Pera Film 2014’e 2 Çarpıcı Program ile Veda Ediyor!

Pera Film, Aralık ayında iki program düzenliyor.