mahalleX: Türkiye’nin ilk Mockumentary Dizisi 1 – 6

mahalleX: Türkiye’nin ilk Mockumentary Dizisi

4 Temmuz 2020

mahalleX; Eskişehir tabanlı, kendilerine Dijital Getto diyen bağımsız bir sinema oluşumunun ilk dizisi. Dizinin senaristi ve yönetmeni Egemen Özcan. Kendisi 2017 yılında Kenar Mahalle Manifesto isimli belgeseliyle yurt içinde ve yurt dışında birçok festivalde boy göstermişti. MahalleX; yönetmenin ‘Mahalle’ üçlemesi’nin ikinci ayağı…

mahalleX: Türkiye’nin ilk Mockumentary Dizisi 2 – afiş1Youtube’da yayınlanmaya devam eden dizi, yönetmenin bizzat yaşadığı mahallenin gerçekten kentsel dönüşüm kapsamında yıkılmaya başlanması üzerine yönetmenin aklına düşüyor ve ekibiyle tamamen bağımsız, kendi imkânlarıyla 7 bölümlük ilk sezonunu çekiyorlar.

Dizinin türü gizem, psikolojik gerilim ve tekinsiz kurmaca olarak sınıflandırılıyor. Biçim olarak ise bölümler ilerledikçe belgeselden kurmacaya evrilen mockumentarist bir yapıya sahip. Kurmaca kısımları bilim kurgu ve korku edebiyatının mihenk taşlarından H.P Lovecraft’ın Ctulhu mitosundan epey etkileniyor. Yönetmen mahalleX için ‘Kısık ateşte gece yarısı kuşağı gerilimi’ cümlesini benimsiyor.

MahalleX; dönüşüm, delüzyon ve gerçek kavramlarını sorguluyor. Bunu yaparken mahallenin insanlarını ve mekanlarını gerçek halleriyle kurmacasına taşımayı beceriyor.

Konu: Bir belgesel ekibi, kelebek isimli bir kullancıdan bir mail alır. Mailde kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan bir mahalleden bahsedilmektedir. Ekip maili takip edip mahallenin derinliklerine indikçe tekinsiz bir gizemin içine çekilir. Bu gizem onları mahallenin gerçek sahiplerine ulaştırır. Mahallenin sahipleri insanlık tarihinden bile eskidir.

Trailer Linki;

https://youtu.be/IDs98-RQ1Co

1.Bölüm Linki

https://youtu.be/nysCEA3srpo

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Sosyal Medya

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Adalarda Film Keyfi SİNEMADA İle Başlıyor 3 – Sinemada 2022 header

Adalarda Film Keyfi SİNEMADA İle Başlıyor

SİNEMADA etkinliğiyle son yılların ses getiren filmleri sinemaseverlerle buluşmaya bu
Disney'den 10 Yeni Marvel ve 10 Yeni Star Wars Dizisi! 4 – 5e97159192f2763da9212657c4d34af43f60ec97

Disney’den 10 Yeni Marvel ve 10 Yeni Star Wars Dizisi!

Disney+, hayranları sevindirecek bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre platforma 10