8. Malatya Film Festivali'ne Görkemli Açılış 1 – 8 Malatya Film Festivali açılış töreni 1

8. Malatya Film Festivali’ne Görkemli Açılış

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 8.’si düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali, görkemli bir gece ile başladı. Belediyeye ait Safir Salon’da düzenlenen gala gecesine Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Malatya Uluslararası Film Festivali Başkanı Hacı Uğur Polat, Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya milletvekilleri Öznur Çalık ve Bülent Tüfençki ile Festival Direktörü Suat Köçer’in yanı sıra, sinema ve televizyon dünyasının önemli isimlerinin aralarında yer aldığı çok sayıda davetli katıldı. Geceye Onur Ödülleri’nden duygusal anlar ve Cem Yılmaz’ın Şener Şen’e ödülünü verirken yaptığı etkili konuşma damga vurdu.

8. Malatya Film Festivali'ne Görkemli Açılış 2 – 8 Malatya Film Festivali açılış töreni 2

NTV tarafından canlı olarak yayınlanan açılış töreni, festival için hazırlanan tanıtım videosunun gösterilmesi ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un mesajının okunmasıyla başladı. Ardından Malatya Uluslararası Film Festivali Direktörü Suat Köçer sahneye geldi. Köçer, konuşmasında festivalin gerçekleşmesinde büyük emeği olan başta Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Valiliği olmak üzere TRT’ye ve diğer tüm belediyelere teşekkür etti.

Uluslararası ve Ulusal Yarışma Filmleri’nin barkovizyonda tek tek tanıtılmasından sonra jüri üyeleri de isimleriyle anons edilerek konuklara tanıtıldı.

Geçtiğimiz yıl içerisinde hayatını kaybeden sinema emekçilerinin fotoğraflarının perdeye yansıdığı anlarda, duygusal dakikalar yaşandı.

Türk Sinemasına Katkı Ödülleri

Festivalde bu yıl ilk kez takdim edilen Türk Sinemasına Katkı Ödülleri ise Malatya Yeşil Sinemaları kurucusu ve sahibi Hüseyin Yeşil ile Fono Film Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okan’a verildi.

Ödülünü Türkiye sinemasının en önemli yapımcılarından Abdurrahman Keskiner’den alan Hüseyin Yeşil, Malatya’ya gelen bütün sinemacılara hoşgeldin dileklerini iletti ve festival yönetimine teşekkür etti.

Cemal Okan ise aldığı ödülü babasına ithaf etti ve ‘Ben bu bayrağı devraldım, bu ödülü babama adıyorum’ ifadelerini kullandı. Ödülünü yönetmen Atalay Taşdiken’in elinden alan Okan’ın son derece duygulandığı gözlendi.

Sinema Emek Ödülü

Makyaj sanatçısı Derya Ergün’e de Sinema Emek Ödülü takdim edildi.

Ergün, ödülünü Malatya Valisi Aydın Baruş’un elinden aldı. Baruş ödülü vermeden önce yaptığı konuşmasında sinema sanatının öneminden bahsederek, festivalde ödül alacak tüm katılımcıları şimdiden tebrik etti.

Derya Ergün ise ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, makyaj sanatında verilen ödüllerin Türkiye’de de karşılık bulmasından duyduğu mutluluğu belirterek, festival yönetimine teşekkür etti.

Onur Ödülleri

Konuşmaların ardından usta oyuncular Şener Şen ve Perran Kutman ile usta yönetmen Osman Sınav’a “Kristal Kayısı Onur Ödülü” verildi.

Osman Sınav: ‘Benim için yapılmaya değer tek şey sinema’

Yönetmen Osman Sınav’a ödülünü Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat takdim etti.

8. Malatya Film Festivali'ne Görkemli Açılış 3 – 8 Malatya Film Festivali açılış töreni 5

Unutulmaz filmlerin ve televizyon yapımlarının yönetmeni Sınav, hâlâ sinema yapmaya devam etmekten duyduğu mutluluğu belirterek, ‘Benim için yapılmaya değer tek şey sinema’ ifadelerini kullandı ve festival yönetimine teşekkürlerini sundu.

Perran Kutman: ‘Tek dileğim genç oyuncuların sevgileriyle ilerlemeleri’

Türkiye sineması ve televizyonlarının efsane ismi Perran Kutman ise ödülünü bir başka usta oyuncu Şerif Sezer’in elinden aldı. Ödülünü almadan önce Kutman’ın yıllar önce seslendirdiği bir şarkının TRT Arşivi’nden ulaştırılan görüntüleri barkovizyonda gösterilerek Kutman’a sürpriz yapıldı. Usta sanatçının bu jest karşısında oldukça duygulandığı gözlendi.

8. Malatya Film Festivali'ne Görkemli Açılış 4 – 8 Malatya Film Festivali açılış töreni 4

Kutman, konuşmasında genç oyunculara iyi dileklerini iletti ve şöyle konuştu: ‘53 yıldır bu mesleği yüreğimle, sevgimle, saygımla icra ediyorum. Neticesinde böyle bir ödülle taçlandırılıyorum. Bundan sonraki tek dileğim genç oyuncuların yürekleriyle, sevgileriyle, saygılarıyla ilerlemeleri.’

Şener Şen: ‘Cem Yılmaz, benden sonraki kuşağın en parlak oyuncularından’

Şener Şen’e ödülünü takdim etmek üzere sahneye gelen Cem Yılmaz’ın usta oyuncu hakkındaki şu sözleri salondan büyük alkış aldı: ‘Usta nasıl olur? Güzel şeyleri bu böyle yapılır diye anlatan değil, onu yapan kişi usta olur. Şener Abi her geçen gün biz çıraklarından daha güzel şeyler yaparak bizi zorluyor. Böyle bir ustayla aynı filmde, aynı karede, aynı sahnede olmak çok büyük onur. Çok mutluyum.’

8. Malatya Film Festivali'ne Görkemli Açılış 5 – 8 Malatya Film Festivali açılış töreni 3 1

Şener Şen, yaptığı konuşmada, Cem Yılmaz’ın hatırşinas övgüleri için teşekkür etti ve şunları kaydetti: ‘Ben de bu ödülü benden sonraki kuşağın en parlak oyuncuları arasında olan Cem Yılmaz’ın elinden almaktan onur duydum. Tanıtım filmini izlerken beraber çok güzel işler yaptığımız Kemal Sunal’ı, İlyas Salman’ı görmek, bu güzel insanları hatırlamak beni ayrıca duygulandırdı. Malatya’nın böyle güzel bir özelliği var. Hem siyaset hem sanat alanında büyük insanlar yetiştirmiş bir şehrimizdir. Bütün Malatyalıları sevgi saygıyla selamlıyorum.’

Şener Şen ayrıca, konuşması vesilesiyle ‘Zengin Mutfağı’ adlı yeni tiyatro oyununun da müjdesini verdi.

www.malatyafilmfest.org.tr

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir