Malatya'nın En İyileri Belli Oldu 1 – 8 Malatya Film Festivali ödül töreni

Malatya’nın En İyileri Belli Oldu

16 Kasım 2018

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Malatya Valiliği’nin katkılarıyla 9-15 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen 8. Malatya Uluslararası Film Festivali çok özel bir ödül töreniyle sona ererken Malatya’nın en iyileri belli oldu.

Ognjen Glavonic’in yönettiği The Load (Yük) Uluslararası Yarışma’da; Mahmut Fazıl Coşkun’un yönettiği Anons ise Ulusal Yarışma’da En İyi Film ödülünü aldı. Ulusal Yarışma’da Aydede filmindeki rolüyle Ezgi Mola En İyi Kadın Oyuncu seçilirken; En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ise Güvercin filmindeki rolüyle Kemal Burak Alper ve Halef filmindeki performansıyla Baran Şükrü Babacan arasında paylaştırıldı.

Görkemli Ödül Töreni

NTV’den canlı yayınlanan ödül törenini Yekta Kopan sunarken, festival ödül töreni sinema yıldızlarının kırmızı halıdaki ışıltılı yürüyüşleriyle başladı.

Malatya'nın En İyileri Belli Oldu 2 – Borç Vuslat Saraçoğlu

8. Malatya Uluslararası Film Festivali kapanış töreninde sahneye ilk olarak Festival Direktörü Suat Köçer geldi. Köçer, ‘Çok teşekkürler geldiğiniz için, ayaklarınıza sağlık. Eskiden teşekkürlerin bu kadar kıymetli olduğunu bilmiyordum ama gerçekten kıymetliymiş. O yüzden teşekkür edip gideceğim’ ifadelerini kullandı ve festival ekibine, belediyeye, valiliğe, TRT’ye ve Malatya Film Platformu’nun ortak ülkesi Azerbaycan’a teşekkür etti.

Gecede daha sonra Ulusal ve Uluslararası Kısa Metraj Film Yarışması’nın kazananlarına geçildi.

Uluslararası Kısa Metraj Yarışması’nın ‘En İyi Film’ ödülünü Lina Bokhary açıkladı. Ödül, yönetmenliğini Maxim Elagin’in yaptığı The Teacher filmine verildi.

Ulusal Kısa Metraj yarışmasının kazananları ve ödül verenleri ise şöyle sıralandı. En İyi Kısa Film Ödülü’nü Murat Çetinkaya’nın Sonsuz filmi aldı. En İyi 2. Kısa Film Ödülü’nü Kimse Elimi Tutmasın (Cenk Erturk) almaya hak kazandı. En İyi 3. Kısa Film Ödülü’nü Pantolon (Tahsin Özmen), Ulusal Kısa Metraj Jüri Özel Ödülü’nü ise Her Şey Yolunda (Metehan Şereflioğlu) aldı. Kazananların ödüllerini Jüri Başkanı Emre Konuk takdim etti.

Bu yıl festival kapsamında ikinci kez gerçekleştirilen Malatya Film Platformu Yapım Destek Ödülleri de sahiplerini buldu. Ödülleri Azerbaycanlı yönetmen Elçin Musaoğlu takdim etti.

Gecede TRT Ön Alım Yapım Destek Ödülü’nü TRT Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu, Bir Düş Gördüm projesine takdim etti. Ertem Eğilmez Aile Filmleri Yapım Destek Ödülü’nün sahibi ise Aralık isimli proje oldu. Kazananı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz açıkladı.

Uluslararası Yarışma En İyi Film: The Load / Yük

Festivalde bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Film Ödülü Ognjen Glavonic’in yönettiği The Load (Yük) filmine verildi.

Malatya'nın En İyileri Belli Oldu 3 – The Load Yük

Ödülü teslim eden Uluslararası Yarışma Jüri Başkanı Nuri Bilge Ceylan oldu. Ceylan, The Load’un (Yük) ‘ajite sayılabilecek, abartılı bir konuyu hiç ahlakçılık yapmadan, yargılamadan, son derece sade ama yetkin bir sinema diliyle anlatmayı başardığı için’ ödüle layık görüldüğünü ifade etti.

Uluslararası Yarışma Kristal Kayısı Jüri Özel Ödülü ise Julia Achilli tarafından Aga adlı filme verildi.

Ulusal Yarışma En İyi Film: Anons

Festivalde bu yılın Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nın kazananları, Kristal Kayısı Ödülleri’ni birbirinden değerli isimlerden aldılar.

Ulusal Yarışma En İyi Film Ödülü’nü açıklamak üzere sahneye Festival Onursal Başkanı, Malatya Valisi Aydın Baruş geldi. En İyi Film Ödülü’ne Mahmut Fazıl Coşkun’un yönettiği Anons filmi layık görüldü. Film ekibi, ödülünü Malatya Valisi Aydın Baruş’un elinden aldı.

Malatya'nın En İyileri Belli Oldu 4 – Anons ekip

Aydede filmi ile Ulusal Yarışma’da En İyi Kadın Oyuncu Kristal Kayısı ödülünü Ezgi Mola alırken, En İyi Erkek Oyuncu Kristal Kayısı ödülü Güvercin filmindeki rolüyle Kemal Burak Alper ve Halef filmindeki performansıyla Baran Şükrü Babacan arasında paylaştırıldı.

Ulusal Uzun Metraj Yarışma Ulvi Saran Jüri Özel Ödülü’nün sahibi Banu Sıvacı’nın yönettiği Güvercin filmi oldu. Sıvacı, ödülünü Prof. Dr. Ulvi Saran’ın elinden aldı.

En İyi Yönetmen Kristal Kayısı Ödülü’ne Anons filmiyle Mahmut Fazıl Coşkun layık görüldü. Ödül, Jüri Başkanı Reis Çelik tarafından takdim edildi. Çelik, ödülün sebebini şu sözlerle açıkladı: ‘Sinemaya gidiyoruz, perde açılıyor, ilk karesi başlıyor ve yönetmen bizi oraya çağırıyor. Biz o perdenin içine giriyoruz ve yönetmen bizi bir yolculuğa çıkarıyor. Bütün arkadaşlarım bizi yolculuğa çıkardılar. Bizi en çok hangisinin kendi dünyasına taşıdığına baktık ve Mahmut Fazıl Coşkun’un bizi daha çok taşıdığına karar verdik.’

Aydede filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında ödül alan Banu Fotocan ise ödülünü ‘Bu ödülü tüm sokak hayvanları için almak istiyorum. Bu dünyayı onlarla paylaşıyoruz, lütfen onları koruma altına alalım’ sözleriyle kabul etti.

Festivalin Küçük Yıldızı: Bilal Çelik

Umut Vadeden Erkek Oyuncu kategorisinde Aydede filmindeki rolüyle ödüle layık bulunan çocuk oyuncu Bilal Çelik, ödül gecesinin bu yılki yıldızı oldu. Filmin yönetmeni Abdurrahman Öner’le birlikte sahneye gelen Çelik, sempatik tavırlarıyla törene renk kattı.

Malatya'nın En İyileri Belli Oldu 5 – Bilal Çelik Aydede

En İyi Senaryo Kristal Kayısı Ödülü ise Aydede filminin senaristi Abdurrahman Öner’in oldu. Öner’e ödülünü Festival Başkanı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat verdi.

Fahri Kayahan En İyi Müzik Kristal Kayısı Ödülü, Güvercin filmi ile Canset Özge Can’ın oldu. Ödülü, Atalay Taşdiken takdim etti. En İyi Görüntü Yönetmeni Kristal Kayısı Ödülü’nü ise Anons filmi ile Krumm Rodrigues aldı. Ödülü Gökhan Tiryaki takdim etti.

Ödül gecesinde SİYAD Ödülü’nün sahibi ‘sıra dışı bir olayı günlük yaşamın sıradanlığı içerisinde ve absürt bir komedi diliyle, özgün bir sinema diliyle anlattığı için’ Mahmut Fazıl Coşkun’un yönettiği Anons filmi oldu. Kemal Sunal Halk Jürisi Ödülü ise Mustafa Karadeniz’in yönettiği Çınar filminin oldu. Ödülü TRT Genel Müdürü İbrahim Eren takdim etti.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

8. MALATYA FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ

ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI

 • En İyi Film: Anons
 • En İyi Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun / Anons
 • En İyi Senaryo: Abdurrahman Öner / Aydede
 • Ulvi Saran Jüri Özel Ödülü: Güvercin
 • En İyi Kadın Oyuncu: Ezgi Mola / Aydede
 • En İyi Erkek Oyuncu: Kemal Burak Alper / Güvercin ve Baran Şükrü Babacan / Halef
 • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Banu Fotocan / Aydede
 • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Ruhi Sarı / Güvercin
 • Umut Vadeden Kadın Oyuncu: Şilan Düzdaban / Dört Köşeli Üçgen, Çınar
 • Umut Vadeden Erkek Oyuncu: Bilal Çelik / Aydede
 • Lütfi Akad En İyi İlk Film Ödülü: Vuslat Saraçoğlu / Borç
 • Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü: Canset Özge Can / Güvercin
 • En İyi Görüntü Yönetmeni: Krumm Rodrigues / Anons
 • En İyi Kurgu: Mesut Ulutaş / Güvercin
 • En İyi Sanat Yönetmeni: Osman Özcan / Anons
 • Kemal Sunal Halk Jürisi En İyi Film Ödülü: Çınar
 • Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Mahmut Fazıl Coşkun / Anons ve Murat Düzgünoğlu / Halef
 • SİYAD En İyi Film Ödülü: Anons

ULUSLARARASI UZUN FİLM YARIŞMASI

 • En İyi Film: The Load (Yük)
 • Jüri Özel Ödülü: Aga

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI

 • En İyi Kısa Film: Sonsuz
 • En İyi 2. Kısa Film: Kimse Elimi Tutmasın
 • En İyi 3. Kısa Film: Pantolon
 • Juri Özel Kısa Film Ödülü: Her Şey Yolunda

ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI

 • En İyi Kısa Film: The Teacher

2. MALATYA ULUSLARARASI FİLM PLATFORMU

 • Ertem Eğilmez Aile Filmleri Yapım Destek Ödülü: Aralık
 • TRT Ön Alım Yapım Destek Ödülü: Bir Düş Gördüm
 • Uluslararası Senaryo Geliştirme Destek Ödülü: Bir Tutam Karanfil
 • Uluslararası Senaryo Geliştirme Destek Ödülü: Qurd (Kurt)
 • Uluslararası Senaryo Geliştirme Destek Ödülü: Zamanımızın Bir Kahramanı
 • TRT Kısa Film Yapım Destek Ödülü: Zemberek
 • TRT Kısa Film Yapım Destek Ödülü: Kendini Gömen Adam
 • TRT Kısa Film Yapım Destek Ödülü: Kar Kış Kıyamet

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Altın Portakal Film Festivali Heyecanı Başlıyor 6 – 49 Altın Portakal basın toplantısı

Altın Portakal Film Festivali Heyecanı Başlıyor

Altın Portakal heyecanı başlıyor! Festivalde yarışacak filmlerin açıklandığı basın toplantısı
Zülfü Livaneli 7. Kayseri Film Festivali’ne Konuk Oluyor 7 – Zülfü Livaneli 2

Zülfü Livaneli 7. Kayseri Film Festivali’ne Konuk Oluyor

Bugüne kadar sayısız ödüle layık görülen usta müzisyen, yazar ve