Mancini Müzikli Klasikler Bir Yaz Gecesi Festivali’nde 1 – Breakfast at Tiffanys 1961

Mancini Müzikli Klasikler Bir Yaz Gecesi Festivali’nde

17 Haziran 2022

29 Temmuz-14 Ağustos tarihleri arasında Beykoz Kundura’da altıncısı gerçekleşecek Bir Yaz Gecesi Festivali’nin film programı belli oldu. Film ve müziğin uyumlu birlikteliğinden ilhâm alarak hazırlanan festival programı bu yıl, unutulmaz film müziklerinin yaratıcısı, 4 Oscar ve 9 Grammy ödüllü Amerikalı besteci ve müzik yapımcısı Henry Mancini’ye odaklanıyor.

Mancini Müzikli Klasikler Bir Yaz Gecesi Festivali’nde 2 – Henry Mancini Johnny Mercer 1962 Oscar Orijinal Sarki Moon River Breakfast at Tiffanys1994’te kaybettiğimiz usta müzisyenin bestelediği dört Blake Edwards klasiği, restore edilmiş kopyalarıyla Türkiye’de ilk kez Bir Yaz Gecesi Festivali’nde seyirciyle buluşuyor. Sakar ve şaşkın Fransız polis müfettişi Jacques Clouseau’nun maceralarını konu alan meşhur Pembe Panter serisinin ilk iki filmi The Pink Panther / Pembe Panter (1963) ve A Shot in the Dark / Karanlıkta Bir Çığlık (1964) festivalin ilk haftasında gösterilirken; Audrey Hepburn’ün ikonik performansıyla da hafızalara kazınan 1961 yapımı romantik başyapıt Breakfast at Tiffany’s / Tiffany’de Kahvaltı ve 1968 yapımı çılgın komedi The Party / Tatlı Budala da festivalin son haftasında izlenebilecek.

Kundura Sinema ve Kundura Sahne’nin önderliğinde altıncısı düzenlenecek Bir Yaz Gecesi Festivali, 29 Temmuz-14 Ağustos tarihleri arasında Beykoz Kundura’da gerçekleşecek. Sınırlı sayıda satışa sunulan biletleri beykozkundura.com adresinden alabilirsiniz.

Altı yıldır İstanbullu sanatseverleri açık havada ve Boğaz’ın kıyısında keyifli yaz akşamlarına davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali’nin film programı belli oldu. Film ve müziğin uyumlu birlikteliğinden ilhâm alarak hazırlanan festival programı bu yıl, unutulmaz birçok film müziğinin yaratıcısı, 4 Oscar ve 9 Grammy ödüllü Amerikalı besteci ve müzik yapımcısı Henry Mancini’ye odaklanıyor. Mancini’nin müziklerini yaptığı, yönetmenliğini Blake Edwards’ın üstlendiği dört klasik film, restore edilmiş kopyalarıyla Türkiye’de ilk kez Bir Yaz Gecesi Festivali kapsamında Beykoz Kundura’da seyirciyle buluşuyor.

61 yıldır parlıyor

Henry Mancini ve Blake Edwards ortaklığının ilk büyük başarısı da olan 1961 yapımı Breakfast at Tiffany’s / Tiffany’de Kahvaltı, romantik komedi türünün başyapıtlarından. Truman Capote’nin aynı adlı kısa romanından uyarlanan film, New York sosyetesinde ‘parti kızlığı’ yaparak sınıf atlamaya çalışan Holly’nin, yan dairesine taşınan genç yazara aşık olmasıyla değişen hayatını konu alıyor. Audrey Hepburn’ün ikonik karakteri ve performansıyla hafızalara kazınan film, Henry Mancini’nin Oscar ve Grammy ödüllü müzikleri ve Johnny Mercer’ın sözlerini yazdığı Oscarlı, efsanevi şarkısı Moon River ile 61 yıldır parlaklığını yitirmeyen gerçek bir klasik.

İlk iki Pembe Panter ile çılgın eğlence

İkilinin verimli birlikteliklerinin en bilinenlerinden Pembe Panter serisinin ilk iki filmi The Pink Panther / Pembe Panter (1963) ve A Shot in the Dark / Karanlıkta Bir Çığlık (1964) da festivalde izleyebileceğiniz filmler arasında.

Mancini Müzikli Klasikler Bir Yaz Gecesi Festivali’nde 3 – The Pink Panther 1963

Peter Sellers’ın müthiş performansıyla canlandırdığı sakar Müfettiş Jacques Clouseau’nun Pembe Panter elmasını çalmaya niyetli ünlü hırsız Phantom’u yakalamaya çalışırken içine düştüğü komik olayları anlatan Pembe Panter, Mancini’nin meşhur tema müziği ve jeneriğinde ilk kez karşımıza çıkan Pembe Panter çizgi karakteriyle de unutulmaz.

Serinin ikinci filmi ve hayranlarınca en sevileni de olan Karanlıkta Bir Çığlık’ta ise, Paris sosyetesinin önde gelen isimlerinden birinin öldürülmesi olayını araştıran Clouseau’nun başına gelen saçma olayları izliyoruz. Açılış sekansı başta olmak üzere pek çok klasik sahne barındıran film, Henry Mancini’nin uçarı müziğinden de destek alarak esprilerin ardı arkası kesilmeyen çılgın bir eğlence sunuyor.

Tüm zamanların en iyi komedilerinden

Edwards, Mancini ve Sellers üçlüsünü Pembe Panter’siz buluşturan ilk ve tek film de olan The Party / Tatlı Budala (1968) ise Clouseau kadar sakar olan Bollywood oyuncusu Hrundi V. Bakshi ile tanıştırıyor seyirciyi. Şansını denemek için geldiği Hollywood’da sonunda bir filmde rol almayı başaran Hrundi, seti havaya uçurduğu için kovulduğu filmin yapımcısının partisine yanlışlıkla davet ediliyor ve partinin altını üstüne getiriyor. Edwards’ın sessiz sinema dönemine saygı duruşunda bulunduğu ve slapstick komedinin zirvelerinden sayılan film, tüm zamanların en iyi komedileri arasında gösteriliyor.

Mancini Müzikli Klasikler Bir Yaz Gecesi Festivali’nde 4 – The Party 1968

Kundura Sinema ve Kundura Sahne’nin önderliğinde 29 Temmuz-14 Ağustos tarihleri arasında Beykoz Kundura’da altıncısı düzenlenecek Bir Yaz Gecesi Festivali’nin 100 TL’den ve sınırlı sayıda satışa sunulan film biletlerini beykozkundura.com adresinden alabilir, iki ve daha fazla bilet alımlarında %20 indirimden yararlanabilirsiniz.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

BİR YAZ GECESİ FESTİVALİ

29 Temmuz-14 Ağustos 2022
 • 29 Temmuz 2022, Cuma
  The Pink Panther / Pembe Panter
 • 30 Temmuz 2022, Cumartesi
  A Shot in the Dark / Karanlıkta Bir Çığlık
 • 31 Temmuz 2022, Pazar
  The Pink Panther / Pembe Panter
 • 5 Ağustos 2022, Cuma
  People on Sunday / Pazar Günü İnsanları
  Múm
  Canlı Müzik Eşliğinde Film Gösterimi
 • 6 Ağustos 2022, Cumartesi
  Lady Windermere’s Fan / Lady Windermere’in Yelpazesi
  Korhan Futacı
  Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film
 • 7 Ağustos 2022, Pazar
  Salomé / Salome
  BaBa ZuLa
  Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film
 • 12 Ağustos 2022, Cuma
  The Party / Tatlı Budala
 • 13 Ağustos 2022, Cumartesi
  Breakfast at Tiffany’s / Tiffany’de Kahvaltı
 • 14 Ağustos 2022, Pazar
  Hedonutopia & The Away Days
  Konser

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

4DX deneyimi Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 2 ile başladı! 5 – s 95a60488b3f98cac13fba1d42853418c729575c3

4DX deneyimi Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 2 ile başladı!

Ev sinema sistemlerinin gelişmesinden sonra sinema salonları seyirciyi kendilerine çekmek
Nuri Bilge Ceylan Baksı Müzesi’ne Konuk Oluyor 6 – Nuri Bilge Ceylan Baksı Müzesi 5

Nuri Bilge Ceylan Baksı Müzesi’ne Konuk Oluyor

Yönetmen, senarist ve fotoğraf sanatçısı Nuri Bilge Ceylan eserleriyle 1