Mardin’de Bir Deneyim Kültürü: SineMardin

2012 yılı teması “sokak” olan ve Türkiye’nin senaryo kimliğini taşıyan tek film festivali olan SineMardin, 8-15 Haziran 2012 tarihleri arasında Mardin’de sinemaseverlerle buluşacak.

Mardin'de Bir Deneyim Kültürü: SineMardin 1 – SİNEMARDİNafis1

Temel amacı Mardin’in sinemayla alakalı altyapısının ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtılması ve genç sinemaya destek vermek olan SineMardin, bu sene birçok ilke imza atacak. 2012 teması ʻsokakʼ olan SineMardin, birçok ünlü yönetmenin ödüllü̈ filmlerini Mardinli sinemaseverlerin beğenisine sunacak. ʻGezici Çocuk Filmleriʼ ile Mardin ve ilçelerini gezerken, atölye ve seminer programlarıyla dolu dolu bir sinema şöleni gerçekleştirecek.

8-15 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan 7.SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivalinin en büyük özelliği ise ilk kez yarışmalı iki bölümü Mardin’li sinemaseverlerin beğenisine sunacak olması. Kısa ve Belgesel kategorilerinde yarışacak olan filmler yine Mardinli sinemaseverler tarafından oylanacak.

7. SineMardin ilk filmlere perde açıyor

SineMardin, gösterim programında her yıl olduğu gibi genç sinemaya özel bir bölüm açıyor. İlk uzun metraj filmlerin gösterimlerinin yer alacağı bölümde, Tepenin Ardı (Emin Alper), Mar (Caner Arzincan), Ölü Bölgeden Fısıltılar (Fırat Çağrı Beyaz), Güzel Günler Göreceğiz (Hasan Tolga Pulat), İz-Reç (Tayfur Aydın), Semi (Refik Çakar), Bu Son Olsun (Orçun Benli), Anadilim Nerede (Veli Kahraman), Li Vir (Haco Cheko), Öngörüye Ağıt (Savaş Baykal), Ben Uçtum Sen Kaldın (Mizgin Müjde Arslan), Bir Varmış Bir Yokmuş (Kemal Uzun, Bülent İşbilen) ve Mikrofon (Ahmad Abdalla) yer alıyor. Gösterimler yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleşecek.

Majid Majidi SineMardin’de

Geçtiğimiz yıl Bahman Ghobadi’yi konuk eden SineMardin, bu yıl İran sinemasını dünyaya tanıtan ünlü yönetmen Majid Majidi’yi konuk edecek. Serçelerin Sesi, Cennetin Çocukları ve Baran filmlerinden oluşan özel gösterimlerde Mardinli sinemaseverlerle buluşacak olan Majidi, dev bütçeli prodüksiyonunun çekimlerini yaptığı filminin setinden SineMardin’e katılacak.

İstanbul Film Festivali’nin galipleri Tepenin Ardı ve Yeraltı, yönetmenler Emin Alper ve Zeki Demirkubuz’un katılımıyla SineMardin’de

İstanbul Film Festivali’nde en iyi film ödüllü Emin Alper’in Tepenin Ardı ve En iyi yönetmen ödüllü Zeki Demirkubuz’un Yeraltı filmleri yönetmenlerinin katılımıyla Mardinli sinemaseverlerle buluşacak.

SineMardin çocuk filmleri gösterimleriyle köy ve ilçeleri gezecek.

SineMardin, her yıl olduğu gibi sinemaya doğrudan ulaşma imkanı bulamayan genç ve çocuklar için özel bir gezici gösterim programı sunacak.

Mardin Film Ofisi işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan SineMardin kapsamında geçen senelerde olduğu gibi bu sene de film analizleri, kurgu ve senaryo üzerine atölye çalışmaları yapılacak. Son yıllarda, teknolojik devrim yaşayan fotoğraf makinalarıyla film çekimi üzerine bir de atölye programı gerçekleştirilecek.

SineMardin Mardinli gençlere destek oluyor.

SineMardin ve Mardin Film Ofisi işbirliğiyle oluşturulacak olan destek fonuna Mardin’de yaşayan genç sinemacılar film projeleriyle başvurabilecek. Kısa, belgesel ve uzun metraj film projelerinin başvuruları 31 Aralık 2012 tarihine kadar devam edecek.

SineMardin kapsamında gerçekleştirilecek olan bütün gösterimler ve etkinlikler halka açık ve ücretsiz olacak.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir