Mass Effect’in Senaristi Değişti

29 Ekim 2012

Klasik “video oyunu uyarlamaları bir çizgi romanlar kadar olamadı” girişini yapmakta beis görmüyorum. Görmüyorum, çünkü bunun gelen haberlerle yakın alakası var. Video oyunu uyarlamalarının düzeyi birilerini rahatsız ediyor olmalı ki, yapımcı şirketler 2 büyük fikrî mülkünün sinema uyarlamaları konusunda işi biraz sıkı tutuyor. Uwe Boll işsiz kalabilir.

Mass Effect'in Senaristi Değişti 1 –

İlk haberimiz Assassin’s Creed’den. Fransız hükümetinin desteğiyle kurulan Ubisoft’un en büyük markalarından biri olan ve Desmond Miles adlı bir barmenin geçmiş hayatlarında düzenlediği suikastların kalıtsal hafıza yoluyla aktarılması esasına dayanan üçüncü şahıs perspektifli aksiyon oyununun sinema uyarlaması, geçtiğimiz yıl ilginç anlaşma maddesiyle gündeme gelmişti. Ubisoft, filmlerini de oyunları kadar ciddiye aldığını göstermek için Ubisoft Pictures adlı bir yan şirket kurmuş ve bu şirketin yaratıcı haklar üzerinde tam kontrol sahibi olmasını, hatta içine sinmezse projeyi iptal edebilmesini sağlayan bir maddeyi de o dönemde görüşmeler yaptığı Sony’nin önüne koymuştu. Büyük stüdyolar bu anlaşmadan rahatsızken seyirciler Ubisoft’un gösterdiği özenden memnundu. Ve fakat zannımca filmi yazacak olan senariste bütün oyunları oynama zorunluluğu getirilmesi daha büyük önem taşıyor. Yaşanan yeni gelişmelere gelince: Öncelikle Sony artık projeye dâhil değil. Filmin yapımcılığı New Regency, dağıtımıysa 20th Century Fox tarafından üstlenilecek. Ubisoft, senaryo çalışmalarına hemen başlanacağını duyursa da, henüz bir senarist adı açıklanmış değil. Fakat başrol açıklandı: Variety’nin haberine göre son dönemin aranan oyuncularından Michael Fassbender Desmond Miles’ı canlandırmakla kalmayacak, aynı zamanda filmin yapımına da ortak olacak.

Bir diğer haberse Mass Effect’ten. Filmin prodüksiyonu Christopher Nolan ve Zack Snyder gibi ağır topların çektiği filmlerin de yapımcılığını üstlenen Legendary Pictures tarafından üstleniliyor. Avi Arad da onlara destek oluyor. Bioware’in eski sahipleri Ray Muzyka ve Greg Zeschuck, oyunda da aynı görevi üstlenen Casey Hudson’la birlikte uygulayıcı yapımcı rolünde. Yani burada da oyunun yapımcıları filmle yakından ilgileniyor. Ancak gelen haber, Assassin’s Creed’e kıyasla biraz daha düşündürücü: Senarist değişikliği. Düne kadar filmin senaristini Mark Protosevich olarak biliyorduk ve Protosevich’in filmografisinde Tarsem Singh’in de geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan The Cell (Hücre), bir denizcilik felâketi üzerinden toplumsal sınıf ayırımlarını eleştiren 1972 tarihli klasik Poseidon’un muhafazakâr yeniden uyarlaması ve başrole taşıdığı Will Smith sayesinde hak ettiğinden fazla sükse yapmış olan I am Legend (Ben Efsaneyim) gibi marka sayılabilecek işler vardı ama bunlar yeterli olmadı. Ayrılığın sebebinin stüdyoyla Protosevich arasındaki “oyuna sadakat oranı” anlaşmazlığı olduğu konuşuluyor. Zaten bu sorunun cevabı hâlâ esrerengizliğini koruyor.

Protosevich’in yerine gelen isimse çiçeği burnunda senarist Morgan Davis Foehl. Mass Effect, kurguculuktan gelen Foehl’in ilk senaryosu olmayacak ama yine de henüz çekilmiş filmi yok. Daha önce yazdığı Alien Sleeper adlı senaryo, District 9 (Yasak Bölge 9)’un yapımcısı Bill Block’un dikkatini çekmişti. Block, yapımı hali hazırda bağımsız olarak süren filmi büyük stüdyolara satmak için Foehl’in senaryosunu kullanıyor. Bu da senaryonun ticari değeri olduğu anlamını taşıyor. Bakalım yazarın Mass Effect evrenine katkısı ne yönde olacak?

Kaynak: http://www.hayaliicraat.com/

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

X-Men’in Angel’ına Yeni Tasarım!  2 – archangel 21

X-Men’in Angel’ına Yeni Tasarım! 

X-Men: The Last Stand’de görme fırsatı yakaladığımız X-Men üyelerinden Angel
Crawl / Ölümcül Sular Filminden Poster 3 – Crawl Ölümcül Sular 2019 1

Crawl / Ölümcül Sular Filminden Poster

Fırtınaya yakalanmazsanız "onlara" yakalanırsınız. 12 Temmuz 2019’da gösterime girecek Crawl