Mekanlar ve Yüzler Tekrar Sinemaseverlerle 1 – Faces Places Mekanlar ve Yüzler 01

Mekanlar ve Yüzler Tekrar Sinemaseverlerle

“Mekanlar ve Yüzler filminden derinden etkilendim. Beni 3 kere ağlattı. Sinemaseverlerin kalbine dokunacak bir film.” -Darren Aronofsky

90 yıllık hayatının 60 yılını sanata ve sinemaya adayan, yaratıcılığı ve kendine has bakış açısıyla nesillere ilham veren yönetmen Agnes Varda’yı saygı ve sevgiyle anıyoruz.

Mekanlar ve Yüzler Tekrar Sinemaseverlerle 2 – Faces Places Mekanlar ve Yüzler 03

Oscar’a aday olan, Cannes’dan ödülle ayrılan ve Toronto’da da Halkın Seçimi Ödülü’nü kazanan Faces Places / Mekanlar ve Yüzler, son yılların en çok beğenilen yol belgesellerinden biri oldu. Usta yönetmen Agnes Varda ile 33 yaşındaki Fransız sokak sanatçısı ve fotoğrafçı JR’ın merceğinden yüzler ve hiç unutulmayan hikayeleri mekanların duvarlarında ölümsüzleşiyor. Agnes Varda’nın bu değerli belgeseli, bir kez daha sinemaseverlerle buluşmak üzere 10 Nisan’da sinemalarda.

Konu: Fransız Yeni Dalgasının efsane ve öncü ismi, usta yönetmen Agnes Varda, özgün ve yaratıcı çalışmalarıyla tanınan ünlü fotoğraf sanatçısı JR’ın fotoğraf atölyesine dönüştürdüğü minibüsü ile Fransa’nın köylerinde keyifli bir geziye çıkar. Gittikleri her yerde insanların farklı hikayeleri ve anıları vardır. İnsanların yüzüne işlemiş olan bu hikayeler ise bu çok farklı ikilinin merceğinde bambaşka bir hale bürünür. Bir gün mekanların yok olacağını bilseler de anıların asla yok olmayacağını bildiklerinden, duvarlara ölümsüz anların fotoğraflarını bastırırlar. İnsanın içini ısıtan bu yolculuklarında, iki sanatçının birbirleriyle oluşan dostluklarına ve eğlenceli sohbetlerine de tanık oluruz.

  • 90. Akademi Ödülleri En İyi Belgesel Adayı
  • 70. Cannes Film Festivali Golden Eye En İyi Belgesel Ödülü
  • 70. Cannes Film Festivali Palme de Whiskers Ödülü
  • 42. Toronto Uluslararası Film Festivali Halkın Seçimi Ödülü

Mekanlar ve Yüzler Tekrar Sinemaseverlerle 3 – Faces Places Mekanlar ve Yüzler 02

Orijinal Adı: Visages Villages
Yapım: Fransa
Yapım Yılı: 2017
Dil: Fransızca
Tür: Belgesel
Süre: 89 dakika
Yönetmen: Agnes Varda, JR
Senaryo: Agnes Varda, JR
Görüntü Yönetmeni: Roberto De Angelis, Claire Duguet, Julia Fabry, Nicolas Guicheteau, Romain Le Bonniec, Raphael Minnesota, Valentin Vignet
Kurgu: Maxime Pozzi-Garcia, Agnes Varda
Türkiye Hakları: FİLMARTI Film
Dağıtım: FILMARTI

Mekanlar ve Yüzler Tekrar Sinemaseverlerle 4 – Faces Places Mekanlar ve Yüzler poster

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir