Michael Jackson... 1 – THRILLER25 Zombie COVER ART 724914

Michael Jackson…

26 Haziran 2009

Michael Jackson öldü…

Bizim gibi 80’ler çocuklarının da içinde bir şeyler eksildi mutlaka… Son yıllardaki büyük düşüşü bir yana adam gerçekten de gelmiş geçmiş en büyük pop ikonuydu ve hep öyle hatırlanacak. Özellikle 80’ler gençliğinin giydiği yıkanıp da çekmişcesine kısa pantolonlar ve beyaz çorapların mimarı olarak da şu an bakamadığımız rüküş fotoğraflarımızın sorumlusu yine bu adamdı…

Neyse ki Michael Jackson, yönetmen John Landis’in de desteğiyle “Öteki Sinema” için inanılmaz bir hatırlatıcı olan “Thriller” ve “Ghosts”u bıraktı. Bu vesileyle kendisini Pop müziğe katkıları sebebiyle saygıyla anarız.

Thriller, ünlü ABD’li pop müzik sanatçısı Michael Jackson’ın 30 Kasım 1982 tarihinde çıkardığı albümdür. Albüm, Epic Records tarafından satışa sunulmuştur. Thriller, sanatçının, eleştirel ve satışlar bakımından olumlu olarak değerlendirilen önceki albümü Off the Wall’un büyük oranda benzeri bir albümdür. Albümde funk, pop, rock, pop rock, R&B, soul, dans gibi birçok müzik türü yer almaktadır.

Albümle aynı ismi taşıyan “Thriller” adlı şarkının, gerek önceki, gerekse seksenlerdeki pop müzik şarkılarına göre çok daha postmodern olduğu öne sürülmektedir. Şarkıda, ayak sesleri, kurt uluması, kapı gıcırtısı ve gök gürültüsü gibi sesler kullanılarak teknoloji ötesi, paranoya ile örülü bir müzik elde edilmiştir. Bu şarkıyla beraber, Jackson, kendine paranoyalarla örülü karanlık ve ağır bir görüntü vermiştir. Albümdeki bir diğer parça olan “Billie Jean”, Jackson’ın bir bayan hayranı tarafından ortaya atılan, gayrımeşru çocuk iddialarına karşı yazılmıştı ve dans tınılarıyla örülüydü. “Beat It”, içerdiği rock unsurlarıyla, Michael Jackson’ı uluslararası müzik açısından önemli kılmıştı. Sokaktaki gangster şiddetine karşı gelen sözleri ve gitar soloları, şarkının önemli özellikleridir. Şarkı, baştan sona, erkekliğin şiddetle kanıtlanamayacağını ve erkek olmak için ölmek gerektiği inancının asılsız olduğunu savunmaktadır.

Thriller’ın yayınlanmasından önce, Jackson, şarkısının MTV ve bunun gibi birçok önemli müzik kanalında kliplerinin yayınlanamayacağı konusunda şüpheler duyuyordu. Çünkü Jackson bir siyahiydi.Bunun önüne geçmek için devamlı olarak çalışan Thriller ekibi, sonunda çareyi, çalıştıkları Columbia Records’un yönetimine giderek durumu anlatmakta buldu. Bunun üzerine Columbia’nın yöneticisi Walter Yetnikoff, MTV’ye yazılı bir açıklama göndererek “Eğer hiçbir videoyu yayınlamazsanız, size bir daha başka hiçbir video yollamayacağım ve o lanet olası isteklerinizi de tüm siyahi topluluğa söyleyeceğim” şeklinde sert bir beyanatta bulundu. Bu baskılar sonucu, ilk önce Billie Jean’in videosu MTV’de gösterildi. Daha sonra ise aralıklarla Beat It yayınlandı. Bu, müzik dünyasında siyahiler için yepyeni kapıların açılmasına ve Prince, Lionel Richie gibi siyahi yıldızların halk arasında ilgi görmesine neden oldu.

THRILLER25---Zombie-COVER-ART-724914

Jackson, kliplerindeki dramatik tarzda, özel karakterlere sahip ve olağandışı dans figürleri sayesinde MTV aracılığıyla büyük ilgi uyandırdı.Thriller’ın 14 dakikalık kısa-film formatındaki videosu yayınlandığında, MTV tüm engellemelerine rağmen, yoğun istekler nedeniyle, saatte ortalama iki defa klibi yayınlamak zorunda kaldı.Video o kadar büyük bir etki uyandırdı ki şarkının yayınlanmasından bir süre sonra, Thriller albümü, Billboard 200 listesinde tekrar zirveye oturdu.Yazar, müzik eleştirmeni ve gazeteci Nelson George, 2004’te “Bizim zamanımızda, Thriller albümünden bir şarkıyı duymak çok güçtü. Bizler ancak tekli ve albüm kapaklarına bakarak şarkı hakkında yorum yapardık. Her ne kadar MTV, tüm şarkıları yayınladığını öne sürse de, Thriller’ın sanatsal değeri bile onların ırkçı tutumlarını yenemedi.” şeklinde beyanatta bulundu.

Albümdeki Thriller adlı şarkı, yıllar boyunca sadece Jackson’a özgü kalsa da, Billie Jean gibi klipler defalarca taklit edildi.Yine özellikle Thriller’ın video klibi, Hint sinemasında bir klasik haline geldi ve bu sanayideki filmlerin büyük kısmında Thriller’ın koreografileri kullanıldı.Seksenlerdeki bir siyahi sanatçıya göre Thriller’ın başarısının ve yaşananların, eşi benzeri görülmemişti. The Washington Post gazetesine göre, Michael Jackson, Prince gibi diğer sanatçıların önünü açtı.Yine Robert Christgau’ya göre, The Girl Is Mine, ırklararası sevginin destekçisi oldu.Time gazetesi ise, Jackson’ı “The Beatles’tan sonraki en büyük oluşum; Elvis Presley’den sonraki en büyük solo” olarak değerlendirdi.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Thriller

“Ghosts” ise klipteki/filmdeki dans eden iskelet sekansıyla kültleşmiştir. Ghosts, senaryosunu Stephen King’in yazdığı bir kısa filmdir. Michael Jackson kendisine gayet yakışan bir karakteri canlandırmakta, ondan hesap sormaya, olanı biteni oğrenmeye çalışan ve bunun için malikanesine gelen komşularını korkutmaktadır.

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

7 Comments

 1. Oof of çok üzgünüm, böyle büyük bir ikon gözlerimizin önünde eridi bitti ve belki de şimdi yaşamında bulamadığı huzura kavuştu. Onu en çok sevmemi sağlayan tabi ki en sevdiğim kısa korku filmi diyebileceğim Thriller’dır. Videocuya yalvar yakar olup buldurmuştuk da kasedi durmadan seyretmiştik günlerce hiç unutamam.

  En büyük üzüntüm ise onu canlı seredememiş olmak. Türkiye konseri sırasında aileyi ikna edememiştim konsere gidebilmek için ne yazık ki.

  Kendisinin en büyük ilahı olan James Brown’dan sonra o da fazla kalamadı bu geçici gerçeklikte…

 2. “pantalon, kültleşmişdir…” dilimizi daha iyi kullanmamız mümkün değil mi? Görsel olarak çirkinlik yaratıyor, üslup ve birikim bir anda çöpe dönüşüyor. Sonra okurlardan dem vurmanız abes kaçıyor, benden söylemesi.

 3. “pantalon”a eyvallah ama “Kült” kelimesini çok seviyoruz. Tam Türkçe karşılığı olmadığı için de neredeyse her yazıda kullanıyoruz. Amacınız üzüm yemekse “öteki”de çok var. Afiyet olsun.

 4. kült kelimesiyle sorunumuz yok ki.. sert ünsüzlerin benzeşmesini göremedik “-dir” ekinde onu kelam ettik. sonradan düzelen bir şey değil dil eğitimi fakat daha dikkatli olmanız gerekir diye düşünüyorum iddialı bir sitede kalem oynatıyorsanız.

 5. Latoya,
  Hızlı düşünüp, hızlı yazıyoruz ve pek çok hata yapıyoruz. Lanet olası site artık “iddialı” olduğu için de böyle ele güne rezil oluyoruz. (nükte yapmıyorum, samimiyim.)

  Yazılar için bir redaktöre ihtiyacımız var. Bu işi gönüllü üstlenecek bir arkadaşı epey zamandır arıyoruz zaten… Tanıdığın biri var mı? :)

 6. var fakat başkası hesabına çalışacağını sanmıyorum:) zaten yetişmiş yazarların en büyük sorunu da bir araya gelip Voltron’u oluşturamamaları değil mi? tek yürek, tek kalem olsanız dünyayı sallayacaksınız da, bu halde bin parçaya bölünerek biz okurlara eziyet ediyorsunuz güzel yazılara ulaşmak adına. sitenizi uzun ömürlü kılın, okurlarınızı yarı yolda bırakmayın:)

 7. evet thıs ıs ıt eğer başarabilseymiş gerçekten dünya şov kelimesinin anlamını bir kez daha kavrayacak hatta değiştirip tekrar yazmak zorunda kalacakmış en önemlisi de mıchael jackson’nın yeteneği ve işini en iyi şekilde yapıyor olmasıydı.80’lerin hatta 90’nların ve günümüzün en önemli ismiydi bizi ve bizden sonrakileri büyütmekle kalmadı müzik ve görsellik adına bütün çıtalarımızı en üst düzeye çekmeyi de başardı önünde saygıyla eğiliyorum THIS IS IT:)

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

SüngerBob 20. Yılını Sinema Filmiyle Kutluyor 2 – SpongeBob

SüngerBob 20. Yılını Sinema Filmiyle Kutluyor

Nickelodeon’un ekrana getirdiği en ikonik çizgi film karakterlerinden biri olmayı
Star Trek Beyond İlk Fragman Yayınlandı! 3 – 1 TSVL

Star Trek Beyond İlk Fragman Yayınlandı!

Şu sıralar vizyona sayılı gün kala ortalığı kasıp kavuran Star