Hayao Miyazaki’den The Wind Rises

The Wind Rises, 1920’li yıllarla 1930’lu yıllar arasında geçiyor: Dünyadaki birçok ülke için sorunlu bir dönem. Bu dönemde Japonya Büyük Buhran’ın yoksulluğuna ve Büyük Kanto Depremi’nin getirdiği yıkıma maruz kalmıştı. Daha sonra ise II. Dünya Savaşı’na girdi. Miyazaki’nin filmi Tatsuo Hori’nin aynı isimli romanına da dayanıyor. Film aslında havacılık mühendisi Jiro Horikoshi’nin, onun tasarladığı uçakların ve bir tüberküloz hastasıyla yaşadığı aşkın kurgulanmış hikayesi.

Hayao-Mayazakis-The-Wind-Rises-Studio-Ghibli-banner

The Wind Rises’ın fragmanı filmin içinde bulunduğumuz Eylül ayında Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gösteriminden önce yayınlandı. Animasyon, Studio Ghibli filmlerinden beklediğimiz kadar güzel. Fragman ise Japon şarkıcı Yumi Arai’nin şarkısı “Hikoki Gumo” soundtracki ile dört dakikalık bir fragman. The Wind Rises’ın fragmanından anlaşıldığı kadarıyla filmin oldukça dokunaklı olacağı anlaşılıyor; yani mendillerinizi unutmayın.

The Wind Rises’ı filme uyarlamadan önce, Miyazaki bunu önce serileştirilmiş bir mangaya uyarladı ve yönetmen ayrıca mangaya eşlik eden bir makale de yazdı. Makalede Japonya’nın II. Dünya Savaşı’ndan önceki durumuyla ülkenin şimdiki ekonomik ve siyasi durumunu anlatıyor. Miyazaki’nin II. Dünya Savaşı’nı “gerçekten aptalca bir savaş” olarak tarif etmesi ve Japonya’da düzenli bir ordu kurulması için son yapılan girişimleri kınaması bazı anlaşmazlıklara neden oldu. Ama bu konular The Wind Rises’da da eminim işlenecektir.

Animasyon, Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gösterilecek dedik ama vizyon tarihi henüz belli değil.

Yazar: H. Shaw-Williams / Çeviri: Nisan Benzergil

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yorum var

  1. blank

    miyazaki sinemayı bırakacağına dünya dursun daha iyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir