Hayao Miyazaki'den The Wind Rises 1 – Hayao Mayazakis The Wind Rises Studio Ghibli banner

Hayao Miyazaki’den The Wind Rises

11 Eylül 2013

The Wind Rises, 1920’li yıllarla 1930’lu yıllar arasında geçiyor: Dünyadaki birçok ülke için sorunlu bir dönem. Bu dönemde Japonya Büyük Buhran’ın yoksulluğuna ve Büyük Kanto Depremi’nin getirdiği yıkıma maruz kalmıştı. Daha sonra ise II. Dünya Savaşı’na girdi. Miyazaki’nin filmi Tatsuo Hori’nin aynı isimli romanına da dayanıyor. Film aslında havacılık mühendisi Jiro Horikoshi’nin, onun tasarladığı uçakların ve bir tüberküloz hastasıyla yaşadığı aşkın kurgulanmış hikayesi.

Hayao-Mayazakis-The-Wind-Rises-Studio-Ghibli-banner

The Wind Rises’ın fragmanı filmin içinde bulunduğumuz Eylül ayında Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gösteriminden önce yayınlandı. Animasyon, Studio Ghibli filmlerinden beklediğimiz kadar güzel. Fragman ise Japon şarkıcı Yumi Arai’nin şarkısı “Hikoki Gumo” soundtracki ile dört dakikalık bir fragman. The Wind Rises’ın fragmanından anlaşıldığı kadarıyla filmin oldukça dokunaklı olacağı anlaşılıyor; yani mendillerinizi unutmayın.

The Wind Rises’ı filme uyarlamadan önce, Miyazaki bunu önce serileştirilmiş bir mangaya uyarladı ve yönetmen ayrıca mangaya eşlik eden bir makale de yazdı. Makalede Japonya’nın II. Dünya Savaşı’ndan önceki durumuyla ülkenin şimdiki ekonomik ve siyasi durumunu anlatıyor. Miyazaki’nin II. Dünya Savaşı’nı “gerçekten aptalca bir savaş” olarak tarif etmesi ve Japonya’da düzenli bir ordu kurulması için son yapılan girişimleri kınaması bazı anlaşmazlıklara neden oldu. Ama bu konular The Wind Rises’da da eminim işlenecektir.

Animasyon, Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gösterilecek dedik ama vizyon tarihi henüz belli değil.

Yazar: H. Shaw-Williams / Çeviri: Nisan Benzergil

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

1 Comment

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Dabbe 5: Zehr-i Cin 2 – dabbe 5 zehr i cin fragman 6244766 o

Dabbe 5: Zehr-i Cin

Dabbe 5: Zehr-i Cin, 12 Eylül'de sinemalarda!
REC 4 - Apocalypse 3 – rec 4 apocalypse v2 717 600

REC 4 – Apocalypse

İtfaiye ile daireye giren genç televizyon muhabiri Angela Vidal, hayatta