Hayao Miyazaki’nin Veda Filmi

the-wind-rises-for-your-consideration-4Anime dünyasının usta ismi Hayao Miyazaki’nin sinemaya veda filmi The Wind Rises (Rüzgâr Yükseliyor), Türkiye’de ilk kez 13. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivalinde gösterilecek.

!f İstanbul’un “Digiturk Galalar” bölümünde yer alan filmlerden biri de, Rüzgarlı Vadi, Gökteki Kale, Ruhların Kaçışı gibi her biri başyapıt sayılan filmleriyle anime tutkunlarını büyülemiş Hayao Miyazaki’nin veda filmi olacağını söylediği The Wind Rises/Rüzgâr Yükseliyor. Miyazaki’nin uçaklarla ilgili saplantısı, iki dünya savaşı arasında ülkesinin maruz kaldığı ve sebep olduğu trajediler, bütün engellere direnen sonsuz aşk teması ve şaşırtmaktan asla vazgeçmeyen Miyazaki’ye has bir animasyon üslubuyla Rüzgâr Yükseliyor, ustanın hayranlarını yine büyüleyecek bir deneyim vadediyor.

2. Dünya Savaşı’nda kullanılan Mitsubishi A6M Zero avcı uçaklarının tasarımcısı Jiro Horikoshi’nin hayatını anlatan film, savaş karşıtlığı tavrıyla dikkat çekiyor. Miyazaki’nin, “Silahlarla işi yoktu. Tek arzusu nadir güzellikte uçaklar yapmaktı” diye tanımladığı kahramanı Horikoshi’yi uçma tutkusu olan ve ordu tarafından kullanılmış bir mucit olarak yorumladığı film, bu yorumu nedeniyle Japonya’da milliyetçi kesim tarafından ağır eleştirilerle karşılanmıştı.

unnamed (2)

Amerika’da 21 Şubat’ta gösterime girecek filmin seslendirme kadrosunda ise Joseph Gordon-Levitt, Emily Blunt, Stanley Tucci, Elijah Wood, Werner Herzog gibi ünlü isimler yer alıyor.

2014 Altın Küre Ödülleri’nde yabancı dilde en iyi film dalında aday olan Rüzgâr Yükseliyor, New York’tan Boston’a, pek çok film eleştirmenleri birliği tarafından da yılın en iyi animasyon filmi seçilerek Oscar’a bir adım daha yaklaşmış görünüyor.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir