İnsana Tabiatla Arasındaki Uyumu Sorgulatan Film: Nebula 1 – Nebula 4

İnsana Tabiatla Arasındaki Uyumu Sorgulatan Film: Nebula

2 Kasım 2018

Locarno Film Festivali’nde En İyi Yeni Yönetmen ödülüne layık görülen Tarık Aktaş’ın ilk uzun metraj filmi Nebula, insanın etrafını kuşatan tabiatla olan ilişkisini irdeliyor. Orman, deniz, göl, dere yatağı gibi görsel yönden son derece etkileyici doğal alanlarda çekimleri gerçekleştirilen Nebula, çocukken ölü bir at bulan Hay’ın yetişkinliğine kadar doğa-insan uyumunu sorgulamasını konu ediniyor.

İnsana Tabiatla Arasındaki Uyumu Sorgulatan Film: Nebula 2 – Nebula 2

Tarık Aktaş, ilk uzun metraj filmi ile 71. Locarno Film Festivali, Cineasti del Presente (Günümüzün Sinemacıları) bölümünde, En İyi Yeni Yönetmen ödülüne layık görüldü. Türkiye’den bu ödüle sahip olan ilk yönetmen olan Aktaş’ın hem senaryosunu yazdığı hem de yönetmenliğini üstlendiği film, insan ve tabiat arasındaki buluşmalara odaklanarak yaşamın birliği ve birbirine geçişi üzerine felsefi bir anlatı sunuyor.

Locarno Film Festivali’nde aldığı ödülle festival serüvenine başarılı bir giriş yapan Nebula, Kasım ayı boyunca sırasıyla Selanik Film Festivali, Mar del Plata Uluslararası Film Festivali, Sevilla Avrupa Film Festivali ve Amerikan Film Enstitüsü’nün düzenlediği AFI Fest’te yarışacak.

Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Yapım Desteği fonunu alan film, IKSV İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Köprüde Buluşmalar etkinliğinde 250 film arasında ilk 8’e girerek büyük ödül olan Film Geliştirme Ödülü’ne de hak kazanmıştı.

İnsana Tabiatla Arasındaki Uyumu Sorgulatan Film: Nebula 3 – Nebula 4

Nebula’da Barış Mert Bilgi, Ali Yavuz Ilman, Ömer Bora, Serkan Aydın, Dilara Topuklular, Hasan Türker, Serkan Özsalgıncı ve Mümin Süren gibi isimler yer alıyor.

Güneş Şekeroğlu’nun yapımcı, Barış Yıldırım’ın uygulayıcı yapımcı olduğu Hay Film yapımı Nebula’nın görüntü yönetmenliğini Necmettin Akdeniz, kurgusunu ise Osman Bayraktaroğlu üstleniyor. Barkın Engin’ın ses tasarımını, Hayvanlar Alemi’nin müziklerini yaptığı filmde, özel efektler Oğuz Kocaoğlu, görsel efektler ise Genius Park imzası taşıyor.

Nebula’nın 71. Locarno Film Festivali’yle başlayan yolculuğu, yurt içi ve yurt dışında birçok festival ile devam edecek.

TARIK AKTAŞ HAKKINDA

İnsana Tabiatla Arasındaki Uyumu Sorgulatan Film: Nebula 4 – Tarık Aktaş

1982 yılında Almanya’da doğdu. Fotoğraf ve video alanında tamamladığı lisans öğrenimi boyunca çeşitli kısa filmler ve video-art çalışmaları gerçekleştirdi. 2012 yılından başlayarak çeşitli üniversitelerde, film yapımı ve senaryo alanlarında ders vermenin yanı sıra çeşitli medya projelerinde danışman olarak görev almaktadır. Son olarak hazırlamakta olduğu Supersensible isimli multimedya sergisi için çektiği Basiret adlı video çalışmasını tamamladı. 71. Locarno Film Festivali, Cineasti del Presente seçkisinde gösterilen ve En İyi Yeni Yönetmen ödülünü alan Dead Horse Nebula, ilk uzun metraj filmidir.

NEBULA KELİME ANLAMI HAKKINDA

Gaz, toz ve birtakım başka materyallerin gittikçe yoğunlaşarak kümelendiği ve en nihayetinde bu kümelerin yıldızlara, gezegenlere ve diğer göksel cisimlere dönüştüğü uzayda yer alan renkli ve parlak bulutlar.

İnsana Tabiatla Arasındaki Uyumu Sorgulatan Film: Nebula 5 – Nebula 1

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

John Dies at the End'den Korsan Karşıtı Fragman 6 – John Dies at the End 2012

John Dies at the End’den Korsan Karşıtı Fragman

John Dies at the End, korsan karşıtı (anti-piracy) bir fragman
Arınma Gecesi: Sonsuza Dek İlk Fragman 7 – The Forever Purge Arinma Gecesi Sonsuza Dek 2021 3

Arınma Gecesi: Sonsuza Dek İlk Fragman

Ünlü dehşet serisi devam ediyor. The Forever Purge / Arınma