Uzay Yolu Hayranlarının İzlemeye Doyamadığı Bölümler! 1 – Netflix Star Trek Voyager S7E24 6

Uzay Yolu Hayranlarının İzlemeye Doyamadığı Bölümler!

16 Eylül 2017

Star Trek: Discovery, 25 Eylül’de Netflix’te prömiyer yapacak. Bu haberle Star Trek ya da bizdeki bilinen adıyla Uzay Yolu hayranlarının sevinmesini sağlayan Netflix, ünlü dizinin hem dünyada hem Türkiye’de en beğenilen, yani en çok yeniden izlenen bölümlerini araştırdı.

Netflix’te Star Trek dizilerinin toplam 695 bölümü yayınlanıyor ve dünya genelinde yaklaşık 12 bin kişi 695 bölümün tamamını seyretti! Bu, seri fanatiklerinin tam 536 saat, yani 22 gün boyunca Uzay Yolu izlediği anlamına geliyor. En çok yeniden izlenen bölüm ise Star Trek: Voyager-Son Oyun, 1. & 2. Kısım (Sezon 7, Bölüm 24) oldu.

TÜRK UZAY YOLU HAYRANLARININ SEÇİMİ

Uzay Yolu Hayranlarının İzlemeye Doyamadığı Bölümler! 2 – Netflix Star Trek Voyager S7E24 4

Türkiye’deki Star Trek severlerin en çok beğendikleri bölüm de Star Trek: Voyager-Son Oyun, 1. & 2. Kısım (Sezon 7, Bölüm 24). Türklerin en çok tekrar izledikleri ikinci bölüm Star Trek: The Next Generation, Son Karakol (Sezon 1, Bölüm 4) olurken, üçüncü sırada Star Trek: The Next Generation: Milyonlarca Işık Yılı Uzaklıkta (Sezon 1, Bölüm 5) yer aldı. Türkiye’de en çok yeniden seyredilen Star Trek bölümlerinin listesi aşağıdaki şekilde:

DİZİ SEZON BÖLÜM BÖLÜM ADI
Star Trek: Voyager 7 24 Son Oyun, 1. & 2. Kısım
Star Trek: The Next Generation 1 4 Son Karakol
Star Trek: The Next Generation 1 5 Milyonlarca Işık Yılı Uzaklıkta
Star Trek 1 4 Hiçbir İnsanın Ayak Basmadığı Yerler
Star Trek: The Next Generation 1 3 Ahlak Kuralları
Star Trek: Voyager 1 3 En Baştan
Star Trek: The Next Generation 4 1 Bir Taşla İki Kuş: 2. Kısım
Star Trek: The Next Generation 3 26 Bir Taşla İki Kuş: 1. Kısım
Star Trek: The Next Generation 1 6 Aramızda Ama Yalnız
Star Trek 1 5 Gizemli Hastalık

Genel olarak her dizinin ilk bölümünün, en çok seyredilen olması şaşırtıcı değil. Netflix’in araştırmasına göre Uzay Yolu dizilerinde herhangi bir sezonun ilk bölümünden sonra en çok yeniden seyredilen bölümlerin ise yeni ırkların, karakterlerin veya kaptanların tanıtıldığı bölümler olduğu görülüyor. Ayrıca zamanda yolculukların yapıldığı, uzaylıların adam kaçırdığı ve “karma” bölümler de seyircilerin en çok tekrar izledikleri arasında yer alıyor.

Uzay Yolu Hayranlarının İzlemeye Doyamadığı Bölümler! 3 – Netflix Star Trek The Next Generation S3E26

Peki Netflix’te hangi Star Trek dizisi en sevilen? Verilere göre The Next Generation ve orijinal dizi daha büyük bir izleyici kitlesine sahipken, Voyager ve Deep Space Nine hayranlarının sevdikleri bölümleri daha fazla tekrar izlediği görülüyor.

Sonuçta her seri farklı bir özelliğe sahip. Örneğin dizinin orijinalinde Klingonlar arzıendam ederken, The Next Generation, Deep Space 9 ve Voyager’ın yolunu açıyor, Voyager’de ise ilk kadın kaptan ile karşılaşıyoruz. Ve tüm Uzay Yolu serilerini barındıran Netflix sayesinde dizinin hayranları istedikleri sezonu istedikleri her an, dilediğince izleyebiliyor.

25 Eylül’de ise Netflix 188 ülkede Star Trek: Discovery’yi yayınlayacak. Yeni bir uzay gemisi, yeni bir ekip size bekliyor!

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

METODOLOJİ

Netflix 190 ülkedeki 104 milyon üye arasından Star Trek: The Next Generation, Star Trek: Enterprise, Star Trek: Deep Space Nine, Star Trek: The Original Series ve Star Trek: Voyager dizilerini seyredenlerin izleme alışkanlıklarını analiz etti. Her sezonun ilk iki bölümleri doğası gereği en çok seyredilenler olduğu için bu bölümler araştırmaya dahil edilmedi. Daha önce baştan sona izlediği bir bölümü tekrar açarak en az altı dakika boyunca seyreden üyeler “yeniden izledi” olarak kabul edildi.

NETFLIX HAKKINDA

Netflix, 190’dan fazla ülkede 104 milyon üyesinin günde 125 milyon saatten fazla dizi ve film izlediği, üyelerine orijinal diziler, belgeseller ve sinema filmleri sunan dünyanın lider internet eğlence hizmetidir. Üyeler içerikleri istedikleri kadar, istedikleri zaman, istedikleri yerde, internete bağlı cihazların hemen hemen tamamında izleyebilirler. Yayınların tamamını reklamsız olarak ve herhangi bir taahhütte bulunmadan oynatabilir, durdurabilir ve daha sonra izlemeye devam edebilirler.[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

80'ler Fantastiğine Dönüş: Stranger Things 4 – strangerthingsthumbjpg a52932 1280w

80’ler Fantastiğine Dönüş: Stranger Things

80'lere büyük bir saygı duruşu olan Stranger Things başta bizim
Hong Konglu Efsanevi Shaw Brothers Stüdyosu İmzalı 14 Film MUBI’de 5 – Fists of the White Lotus 1980

Hong Konglu Efsanevi Shaw Brothers Stüdyosu İmzalı 14 Film MUBI’de

MUBI, Çin sinemasının seyrini değiştiren ve Hollywood’a ilham kaynağı olan