Nuri Bilge Ceylan Türkiye Standında

71. Cannes Film Festivali Ana Yarışma’da son filmi Ahlat Ağacı ile yarışan Nuri Bilge Ceylan, Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği tarafından organize edilen Türkiye standına konuk oldu. Standda Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz ile bir araya gelen Ceylan’a filmin yapımcısı Zeynep Atakan ve başrol oyuncularından Murat Cemcir eşlik etti.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği’ne verilen ve 71. kez düzenlenen Cannes Film Festivali sırasında açılan Türkiye Standının misafiri olan Nuri Bilge Ceylan başrollerinde Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Ahmet Rıfat Şungar ve Hazar Ergüçlü’nün bulunduğu son filmi Ahlat Ağacı ile bir kez daha Altın Palmiye için yarışıyor.

Uzun yılların ardından köyüne dönen bir yazarın babasının borçları altında ezilmesini konu edinen Ahlat Ağacı filmi, baba-oğul ve aile ilişkilerine odaklanıyor.

Senaryosunu Akın Aksu, Ebru Ceylan ve Nuri Bilge Ceylan’ın birlikte yazdığı filmin görüntü yönetmenliğini ise Ceylan’ın pek çok filminde birlikte çalıştığı Gökhan Tiryaki üstleniyor.

Ahlat Ağacı’nın ilk gösterimi 18 Mayıs 18:30’da Grand Theatre Lumiere’de gerçekleşecek. 19 Mayıs’ta gerçekleşecek kapanış gecesinde Altın Palmiye sahibini bulacak.

Fotoğraflar: Ayşenur Gençalp

Yazar hakkında: Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bak bunu da seversin...

15. Akbank Kısa Film Festivali Programı Açıklandı

15. Akbank Kısa Film Festivali programı açıklandı. Sinemaseverlerin buluşma noktası haline gelen festival 18-28 Mart tarihleri arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir