Oculus / Göz 1 – Oculus 5

Oculus / Göz

18 Nisan 2014

Türkiye Vizyon Tarihi: 04.07.2014

YAPIM HAKKINDA

Yönetmen Mike Flanagan Göz filmiyle seyirciye yepyeni bir tarzda terör gösteriyor; anlam veremeyeceğimiz kadar korkutucu bir ayna… Bu muhteşem, antika ayna aslında sıradan kötü bir karakter değil. Aynanın nereden geldiği, ilk sahibinin yok oluşuyla tam bir sırra dönüşüyor. Zararsız gibi görünen yansıma, doğa üstü güçlerle, kendisine bakanın aklını ele geçirebiliyor.

Aynanın son sahipleri olan Kaylie ve Tim, ailelerinin ölümleri üzerine ilişkilerini düzeltmeye çalışan iki kardeştir. Kaylie, yaşanan trajediye aynanın neden olduğunu düşünerek, bu olayı çözmeye karar verir. Kaylie olayları araştırmaya başladıkça, tarih kendini tekrarlayacaktır. Kardeşlerin ilişkileri daha da kötüleşir, neyin gerçek olduğunu anlayamaz bir hale gelirler; çünkü onlar da aynanın tutsağı haline gelmişlerdir.

Yönetmen Flanagan’ın hikayesi aslında aynı ismi verdiği ve 2005 yılında çektiği kısa bir filmle başlamış. Filmin maliyeti 1.500 doların altındaymış ve sadece 4 günde çekilmiş. Filmin sonucundan o kadar etkilenmiş ki, aynı konu üzerinden uzun metraja geçiş tamamen bu fikir etrafında şekillenmiş. Kısa film, festivallerde büyük bir başarı elde etmiş ve birçok ödül kazanmış. Bütün cesareti veren de bu sonuçlar olmuş tabii ki.

Oculus 2

Yönetmene göre; bu film tamamen korku filmi olmanın dışında derinliği olan yan hikayeleri de içinde barındırıyor. Flanagan; “Seyirci gerilim dolu dakikalar yaşarken aynı zamanda iki kardeşin trajedisine de tanıklık edecek” diyor.

Geçmişle geleceği içinde barındıran hikayede yapım ekimini zorlayan birçok konu olmuş. Psikolojik boyutun yoğun olduğu hikayede aynadan yansıtılan bir dünyanın yaratılması için birçok efekt kullanılmış. Farklı zamanların en doğru aktarılması için kostüm ve yapım tasarım ekibine büyük önem verilmiş. Zaman ve mekan geçişlerinin fazla olduğu filmde devamlılık en dikkat edilmesi gereken öğe olduğu için, ekibin zorlandığı sahneler olmuş.

OYUNCULAR HAKKINDA

KARREN GILLAN (Kaylie); İskoçya doğumlu olan oyuncu, küçük yaştan itibaren tiyatroya merak sarmış.16 yaşına geldiğinde oyunculuğu bir meslek haline getirmek için daha profesyonel bir çalışma ortamına girip yönetmen Scott Johnston’la eğitimine devam etmiş. Kariyerinin çok başında olmasına rağmen daha şimdiden İngiltere’de birçok film, dizi ve televizyon programında yer aldı ve adından övgüyle bahsettirmeyi başardı.

BRENTON THWAITES (Tim); Avustralyalı aktör post prodüksiyon aşamasındaki 6 büyük bütçeli filmde yer alarak ilerleyen günlerde adından sıkça söz ettirecek gibi görünüyor. Farklı rollerin altından kolaylıkla kalkması genç oyuncuyu Hollywood’da kısa sürede büyük bir yetenek haline getirdi. Kariyerine Avustralya’da yayınlanan televizyon dizisi “Home and Away” ile başlayan oyuncu kısa sürede Avustralya’dan Hollywood’a geçiş yaptı. Oyuncunun beklenen filmleri arasında Angelina Jolie’ nin başrolde olduğu Walt Disney yapımı “Sleeping Beauty” ve Weinstein Company’nin yapımcılığını üstlendiği “The Giver” yer alıyor.

Oculus 1

Oculus 3

Oculus 4

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ön Bakış: Star Wars VIII: The Last Jedi 2 – Star Wars VIII The Last Jedi 01

Ön Bakış: Star Wars VIII: The Last Jedi

Kaan Zanbakcı'dan, Star Wars VIII: The Last Jedi filminin fragmanına
A Horrible Way to Die 3 – horrible way 2

A Horrible Way to Die

Film, vizyon öncesi katıldığı Fantastic Fest ve Toronto gibi festivallerde