Oditoryum Seçkisi Müziği Sinema Salonlarına Taşıyor

Sinemaseverleri 17-23 Ekim tarihleri arasında onuncu kez ağırlayacak olan Engelsiz Filmler Festivali’nin Oditoryum seçkisi, bu yıl da müziği sinema salonlarına taşıyor.

17-23 Ekim tarihleri arasında fiziksel gösterimlerle Ankara’da ve çevrimiçi olarak tüm Türkiye’de seyircilerle bir araya gelecek olan Engelsiz Filmler Festivali’nin Oditoryum seçkisi belli oldu. Sinemaseverleri müzikal bir yolculuğa çıkaracak olan Oditoryum seçkisi, müziği odağına alan hikâyelerle sinema tutkunlarının beğenisine sunulacak.

Oditoryum Seçkisinde Bu Yıl 3 Film Yer Alacak

Engelsiz Filmler Festivali’nin Oditoryum seçkisinde bu yıl Cem Kaya’nın Aşk, Mark ve Ölüm (Love, Deutschmarks and Death), Mariano Biasin’in Olağanüstü (Sublime) ve Mirissa Neff’in Ulusal Uyanış (This is National Wake) filmleri yer alacak.

1960’ların Almanya’sından Türkiye Müziğine Bir Bakış

Aşk, Mark ve Ölüm, 1960’larda Almanya’daki yeraltı müzik sahnesini, eğlence kültürünü ve sosyo-ekonomik yapıyı Türkiye’den Almanya’ya yaşanan göç aracılığıyla anlatıyor.

Oditoryum Seçkisi Müziği Sinema Salonlarına Taşıyor 1 – Love Deutschmarks and Death 2022 2

Bu yıl Berlinale Panorama bölümünde Seyirci Özel Ödülü’nü alan belgesel, “misafir işçi” olarak Almanya’ya giden Türklerin beraberlerinde götürdükleri müzik kültürüne odaklanıyor. Belgeselde saykodelik ikili Derdiyoklar, bağlama virtüözü İsmet Topçu, Köln Bülbülü olarak bilinen Yüksel Özkasap, Türkçe rap müziğinin Almanya’daki öncülerinden Erci E. gibi çok sayıda sanatçının röportajları ve arşiv görüntüleri yer alıyor.

Manuel’in Dostluk ve Müzik ile Örülü Yaşamı

Dünya prömiyerini bu yıl Berlinale Generation 14 Plus bölümünde yapan Olağanüstü, küçük bir sahil kasabasında yaşayan Manuel’in dostluklarını ve müzik grubunu konu ediyor.

Oditoryum Seçkisi Müziği Sinema Salonlarına Taşıyor 2 – Sublime 2022

En iyi arkadaşlarıyla bir grupta bas gitar çalan Manuel’in, çok küçük yaşlardan itibaren güçlü bir dostluk paylaştıkları Felipe ile aralarındaki sıkı bağların test edilmesini konu edinen film, yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi.

Çok Uluslu Bir Punk Grubunun Yolculuğu

Yönetmenin bu ilk uzun metrajlı filmi, bir müzik grubunun müziği ve anıları üzerinden tarihi nasıl etkilediğini ortaya koyuyor.

Oditoryum Seçkisi Müziği Sinema Salonlarına Taşıyor 3 – This is National Wake 2022

Ulusal Uyanış, özgürlük için ırkçı bir sistemle savaşan çok uluslu punk grubu National Wake’in sürekli değişen dünyasını ele alıyor. 1970’lerde varlığını az sayıda insanın bildiği ırkçılık karşıtı bir karşı kültürün daha önce görülmemiş görüntülerini içeren film, Johannesburg’un Yahudi bölgesinden beyaz bir gitarist olan Ivan Kadey ve Soweto’dan siyahi kardeş müzisyenler Gary ve Punka Khoza’nın müzik etrafında birleşmelerini anlatıyor.

Tüm Gösterimler Ücretsiz

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm gösterimlerini ücretsiz olarak seyircilere sunuyor.

Programında yer verdiği tüm filmleri sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı ile sinemaseverlerle buluşturan Engelsiz Filmler Festivali, yan etkinliklerini de erişilebilir olarak gerçekleştiriyor.

Festival hakkında ayrıntılı bilgi için engelsizfestival.com adresi ziyaret edilebilir.

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir